Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acces stagiu auditor octombrie 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


acces stagiu auditor octombrie 2009


65 replies to this topic

#21 farmec natural

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 October 2009 - 11:50 AM

trebuie sa recunosc ca am fost nitel incurajata de catre cei ce-au sustinut anul trecut acest examen! asa ca multumim!

Vroiam sa stiu, daca dintre voi au fost care deja s-au inscris, sa imi spuna cum decurg lucrurile acolo, daca dureaza procedurile, etc...

Multumiri! :lostit (13):



#22 paraschivnicusor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:toate

Postat 09 October 2009 - 03:39 PM

Vezi postareaassan_amm, la Sep 10 2009, 09:51 AM, a spus:

am revenit si eu
hai ca incet, incet ne adunam.
eu sunt foarte curioasa ce fel de probleme se dau. n-a mai aflat nimeni nimic?


1. Subiect conta problema inregistrari (Ex. emisiune de obligatiuni)
2. Grile in mare parte din Legea 31, Legea 82 si Codul fiscal
3. Subiect din Codul fiscal (Ex imp micro)

Au pus accent pe L 31 si putin L 82, L571 + ceva contabilitate si aproape deloc pe IFRS-uri.

ceilalti au avut imp pe salarii si asimilate (Cod fiscal), vanzare mijloc fix altii au avut subiect accize, conta un credit contractare, rambursare parca.




#23 ION DENISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 October 2009 - 06:28 PM

Iata un subiect gasit pe cafr.ro.
Mie imi pare mai greu decat scriu cei ce au dat examen anii anteriori.
Voua?

Fisiere atasate





#24 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 12 October 2009 - 07:09 AM

Sigur ca e mult mai greu! Doar ca sunt subiecte date la proba 1(proba scrisa) la EXAMENUL DE APTITUDINI de la sfarsitul perioadei de stagiu si nu la testul de acces la stagiu pentru care nu s-au afisat subiecte decat la admiterea din anul 2002(cca 170 grile).
"Subiectul gasit pe cafr.ro" s-a dat in sesiunea martie 2006 cand procentul de promovabilitate a fost de cca 5%!
Succes!

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 12 October 2009 - 01:55 PM




#25 alina_cecar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 17 October 2009 - 03:25 PM

aveti idee in ce consta examenul?(grile, sinteza, etc)
care este nota minima de trecere?


multumesc si spor la studiat!



#26 narim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:brasov

Postat 21 October 2009 - 12:22 PM

eu m-am inscris si de luni am inceput sa si citesc... doar bibliografia indicata
adica la CF doar Titlul I si II si la IFRS doar IAS 1
are cineva informatii sigure cum ca nu ar fi de ajuns?
multa bafta tuturor
Nari



#27 ION DENISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 October 2009 - 05:51 PM

Bafta multa tuturor maine!



#28 ION DENISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 October 2009 - 03:38 PM

Pentru ce care vor da accesul data viitoare, azi au fost 2 numere cu
- 30 grile majoritatea din lg 31, dar si 1 din TVA, una din imp venit si una din accize - dar usoare - cu trei variante de raspuns, doar una corecta.
- patru subiecte de teorie: nr.1: atributiile consiliului camerei; active si datorii contingente - comparatie cu cele bilantiere si exemple; surse de acoperire a pierderii contabile conf directiva IV; impozit pe profit - definire, mod de calcul, etc.
nr.2: atributiile camerei; repartizare profit; impozit pe profit - definire, mod de calcul, si un subiect nu-l mai stiu.

Una peste alta s-a putut vorbi cu vecinul..
Succes!



#29 danielo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Galati

Postat 31 October 2009 - 06:35 PM

Buna seara!
Examen de bun simt la CAFR! Am fost placut impresionat de modul in care a decurs examenul, de subiecte (de FOARTE MULT BUN SIMT si adecvate pentru UN EXAMEN DE ACCES STAGIU pana la urma,spre deosebire de modul de examinare si evaluare a CECCAR-ului!!!).
Felicitari CAFR!
Mult succes celor care au dat acest examen si care vor mai da!
Dany



#30 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2009 - 08:47 PM

Vezi postareaION DENISA, la Oct 31 2009, 03:38 PM, a spus:

Pentru ce care vor da accesul data viitoare, azi au fost 2 numere cu
- 30 grile majoritatea din lg 31, dar si 1 din TVA, una din imp venit si una din accize - dar usoare - cu trei variante de raspuns, doar una corecta.
- patru subiecte de teorie: nr.1: atributiile consiliului camerei; active si datorii contingente - comparatie cu cele bilantiere si exemple; surse de acoperire a pierderii contabile conf directiva IV; impozit pe profit - definire, mod de calcul, etc.
nr.2: atributiile camerei; repartizare profit; impozit pe profit - definire, mod de calcul, si un subiect nu-l mai stiu.

Una peste alta s-a putut vorbi cu vecinul..
Succes!
Nu este indicat sa iti expui parerea publica in urma examenului...(mai astepta si tu putin) nu se discuta acum chestii de acest gen pe forum( poate nu stii ce s=a intamplat anu trecut sau la celalalte examene....
Asa ca iti sugerez sa discuti doar pe e-mail aspecte de la examen....forumul este public si nu cred ca vrei sa suporti unele consecinte...
Bafta pana la afisarea rezultatelor
:pullhair:
Ciprian



#31 cristallin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 02 November 2009 - 12:57 PM

La numarul 2 au fost 4 subiecte de teorie:
1.Atributiile CAFR
2.Repartizarea profitului- mod de reflectare si inregistrare in contabilitate
3.Criteriile de impartire a activelor in active circulante si imobilizate si exemplificare
4.Impozitul pe profit - prezentare,mod de calcul si inregistrare in contabilitate (subiect comun la ambele numere)-destul de mult de scris,trebuiau prezentate veniturile impozabile/neimpozabile,cheltuielile deductibile limitat,cele nedeductibile,baza de calcul etc.
Din cele 30 de grile,cam 20 au fost din legea 31 si cate 2-3 din codul fiscal,legea 82 si legislatia de audit.Citez cateva din memorie: Ce trebuie sa cuprinda denumirea firmei comerciantului persoana fizica,Daca firma se poate vinde separat sau numai impreuna cu fondul de comert,Ce numar minim de asociati pot constitui o S.A,daca aportul numerar este obligatoriu la constituirea unei societati,etc.



#32 cruceruniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 123 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2009 - 01:13 PM

Vezi postareacristallin, la Nov 2 2009, 11:57 AM, a spus:

La numarul 2 au fost 4 subiecte de teorie:
1.Atributiile CAFR
2.Repartizarea profitului- mod de reflectare si inregistrare in contabilitate
3.Criteriile de impartire a activelor in active circulante si imobilizate si exemplificare
4.Impozitul pe profit - prezentare,mod de calcul si inregistrare in contabilitate (subiect comun la ambele numere)-destul de mult de scris,trebuiau prezentate veniturile impozabile/neimpozabile,cheltuielile deductibile limitat,cele nedeductibile,baza de calcul etc.
Din cele 30 de grile,cam 20 au fost din legea 31 si cate 2-3 din codul fiscal,legea 82 si legislatia de audit.Citez cateva din memorie: Ce trebuie sa cuprinda denumirea firmei comerciantului persoana fizica,Daca firma se poate vinde separat sau numai impreuna cu fondul de comert,Ce numar minim de asociati pot constitui o S.A,daca aportul numerar este obligatoriu la constituirea unei societati,etc.

Au aparut raspunsurile la grilele de la cele doua numere.

http://www.cafr.ro/i...tStagiu_2009_10



#33 betty_

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2009 - 02:16 PM

Vezi postareacruceruniki, la Nov 2 2009, 02:13 PM, a spus:

Vezi postareacristallin, la Nov 2 2009, 11:57 AM, a spus:

La numarul 2 au fost 4 subiecte de teorie:
1.Atributiile CAFR
2.Repartizarea profitului- mod de reflectare si inregistrare in contabilitate
3.Criteriile de impartire a activelor in active circulante si imobilizate si exemplificare
4.Impozitul pe profit - prezentare,mod de calcul si inregistrare in contabilitate (subiect comun la ambele numere)-destul de mult de scris,trebuiau prezentate veniturile impozabile/neimpozabile,cheltuielile deductibile limitat,cele nedeductibile,baza de calcul etc.
Din cele 30 de grile,cam 20 au fost din legea 31 si cate 2-3 din codul fiscal,legea 82 si legislatia de audit.Citez cateva din memorie: Ce trebuie sa cuprinda denumirea firmei comerciantului persoana fizica,Daca firma se poate vinde separat sau numai impreuna cu fondul de comert,Ce numar minim de asociati pot constitui o S.A,daca aportul numerar este obligatoriu la constituirea unei societati,etc.

Au aparut raspunsurile la grilele de la cele doua numere.

http://www.cafr.ro/i...tStagiu_2009_10



A luat cineva grilele??



#34 bmiha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 02 November 2009 - 04:27 PM

Am incercat sa fac un model de pe variantele grila si sa ma ghidez asa ... dar, mare lucru nu pot face!

Acum astept nerabdatoare raspunsul! Am oricum emotii, nu ca la examen dar ... ca la rezultat! :frusty:

Nu de alta, dar dupa, as vrea tare mult o vacanta! Daca ar fi raspunsul pozitiv ar fi o "bine meritata vacanta!!! Succes tuturor viitorilor colegi!

PS Ma bucur ca a inceput acest forum sa prinda viata! ... la acest subiect, bineinteles! :pullhair:



#35 danielo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Galati

Postat 02 November 2009 - 06:48 PM

Oare ne pot face vreo surpriza placuta sa afiseze rezultatele pana joi? Ce parere aveti?
Dany



#36 jubileu88jbl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 November 2009 - 08:42 AM

stie cineva cand se dau rezultatel?
tot ca anu trecut, peste o luna?



#37 adina_l

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:finante, contabilitate

Postat 03 November 2009 - 11:20 AM

au spus ca se afiseaza miercuri...adica maine :pullhair:



#38 farmec natural

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 03 November 2009 - 03:59 PM

:pullhair: ooops... eu am inteles ca joi! oricum macar de ar fi si atunci, numa sa nu fie saptamana viitoare! :frusty:



#39 danielo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Galati

Postat 03 November 2009 - 04:13 PM

Eu am intrebat luni la CAFR si nu mi s-a spus o data certa..ci doar "pana la sfarsitul saptamanii"...ar fi super fain sa se afiseze maine...
Dany



#40 thundersgirl

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 November 2009 - 08:01 PM

s-a putut vorbi cu vecinul..acesta nu este un lucru bun.. eu sunt ft vorbareata, dar in timpul examenulu : NU persoana din fata mea s-a intors si a copiat cu nerusinare..mai mult la impozitul pe profit ma intreaba ce inseamna "elemente similare veniturilor".. lucru copiat de pe foaia mea.. ce sa zic!? cam acestia sunt viitori auditori.. sau poate nu. sper in continuare ca stagiul este mai greu si ca finalul va fi mai profesional

Sunt convinsa ca majoritatea vor trece acest examen asa ca va urez bafta in alegerea unei cariere potrivite si la ce va propuneti.

o seara buna






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL