Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ITM - pierdut carte de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

ITM - pierdut carte de munca

3 replies to this topic

#1 donadavid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 January 2010 - 11:42 AM

Am o problema cu ITM.
Mi-au pierdut Cartea de munca si eu nu am dovada cA le-am predat-o. M-am dus la somaj cu adeverinte de la ultimele 2 locuri de munca si cu o copie mai veche de carte de munca si aia de la somaj vor sa scrie conform cu originalul, din pacate nu mai are cine sa imi puna aceasta stampila , unele din societati s-au desfiintat si alte sunt prin tara. Da-ti-mi si mie un sfat c e pot face ca sa iau totusi somajul, ca ma oftic ca am platit ca prostul la somaj degeaba.
MULTUMESC

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 June 2010 - 12:38 PM




#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2010 - 12:07 PM

Spunele ca le dai tu declaratie pe proprie raspundere ca este conforma cu originalul.
Oricum ei au situatia cu ce ai contribuit tu la somaj, numai ca e mai simplu sa pui oamenii pe drumuri.
Oricum, insista !!!

Dragos



#3 donadavid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 January 2010 - 12:47 PM

Multumesc, dar cei de la somaj nu sunt de acord si imi spun ca imi calculeaza somajul numai pentru ultimele 12 luni.



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2010 - 01:17 PM

Adica vor sa-ti dea somaj doar 6 luni, adica minim.
Ai 2 solutii, fie reconstitui cartea de munca, adica adeverinte de la toti angajatorii (pentru cei care nu mai exista trebuie sa mergi pe la arhive), oricum ar fi bine sa faci asta pentru ca vei intampina aceleasi probleme la pensie, cand va fi cazul; fie te judeci cu ei dar legea cam este de partea lor.

Art. 36.
(2) Dovada vechimii în muncă, prevăzută la alin. (1), se face cu carnetul de muncă sau cu alte acte prevăzute de lege.
(3) Certificarea stagiului de cotizare realizat anterior intrării în vigoare a prezentei legi se face de către agențiile pentru ocuparea forței de muncă.
Legea 76 / 2002
Dragos






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL