Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratiile privind obligatiile ce le revin fata de bugetul FNUASS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratiile privind obligatiile ce le revin fata de bugetul FNUASS


3 replies to this topic

#1 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 06 September 2009 - 07:43 PM

Persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente au obligatia sa depuna la casa de asigurari de sanatate, pentru care au optat, declaratiile privind obligatiile ce le revin fata de bugetul FNUASS.

Modelul declaratiei este anexat

Persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente sunt obligate sa depuna declaratii privind obligatiile de plata catre bugetul FNUASS anual.

Nedepunerea declaratiilor la termen, constituie contraventie si se sanctioneaza conform legislatiei in vigoare.

Contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente au obligatia virarii contributiei in procent de 5.5% la bugetul FNUASS, trimestrial, pana la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru.În cazul neachitarii în termen a contributiilor datorate fondului, casa de asigurari procedeaza la aplicarea masurilor de executare silita pentru încasarea sumelor datorate, a dobanzilor si penalitatilor de întârziere, potrivit procedurilor instituite de legislatia privind executarea creantelor bugetare.

Fisiere atasate





#2 reluaurelian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 December 2010 - 05:52 PM

Sant angajat din 2009 11.10. cu contract de munca pe perioada nedeterminata.In 01.03.2004 am incheiat o declaratie de asigurare cu CNPAS Bihor ca si PFA taxi(autorizatie pe care o mentin si astazi ca I.I.).In 2008 m-am angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata la o firma privata unde am activat trei luni,dupa care am revenit la taxi fara a-mi incheia o noua declaratie de asigurare.dupa cum am mai spus din 2009 sant iar angajat pana in prezent.
Pe baza declaratiei de asigurat incheiata in 2004 am primit o somatie de plata compusa din 410 lei contributie de asigurari sociale si 365,7833 lei dobanzi si majorari de intarziere,fara sa mi se comunice perioada aferenta acestei datorii.
Intrebarea mea este daca,in perioada 2004-2010 am fost angajat cu carte de munca in alta parte,mai este valabila(sau daca mai produce efecte)declaratia de asigurare incheiata in 2004 cu CNPAS Bihor?.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 January 2011 - 11:19 AM




#3 Roxana0705

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 14 June 2011 - 04:04 PM

Un PFA in sistem real care are pierdere mai plateste contributii la pensii, sanatate si somaj. Pentru ca am auzit ca la pensii ar trebui sa platesc 222 lei/luna !!!!



#4 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 19 July 2013 - 10:32 AM

Buna ziua,
PFA trebuie sa mai depuna vreo declaratie la Casa de Sanatate incepand cu 2013? Avand in vedere ca platile se fac la ANAF, Casa de sanatate nu mai stie cine este la zi cu platile si cine nu. Eu am descoperit, mergand la medicul de familie, ca nu mai sunt asigurata, desi sunt cu platile la zi. Ce e de facut? Chiar va trebuie sa mergem la Casa de sanatate trimestrial, sa-i anuntam ca am platit?
Si-a facut cineva contract de asigurare cu Casa de sanatate, asa cum prevede art. 211 din Legea 95?





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL