Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA - Facturare / Impozit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA - Facturare / Impozit


3 replies to this topic

#1 ncristi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 08 September 2009 - 10:40 AM

Buna ziua.


Am o mica nelamurire:


Eu am o intelegere cu angajatorul salar pe PFA - 1200 euro

Daca eu facturez 1200 euro (la cursul de schimb aferent in ziua respectiva), dupa plata tuturor taxelor/impozitelor cu cat raman ?

Exact cu cat raman in mana adica net. Si care sunt taxele obligatorii si care nu sunt obligatorii (daca exista asa ceva)

Mentionez faptul ca inca nu am un PFA deschis, am sa incep sa adun actele saptamana asta.



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2009 - 08:40 AM

Daca mai ai contract de munca in alta parte platesti doar CASS 5.5% si impozit 16%; daca nu ai contract de munca platesti si CAS (10.5% si 20.8%, pentru partea de 20.8 nu sunt sigur).

Dragos



#3 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 09 September 2009 - 11:36 AM

depinde ce fel de pfa iti faci si ce incadrare ti-ai ales.

La mine cu norma de venit si neplatitor de tva plateam ~100 euro pe luna in taxe si impozite.

M-am inregistrat la pensii cu salariul minim.



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2009 - 12:15 AM

Incearca sa parcurgi cat de cat sectiunea PFA de pe acest forum, vei gasi multe lucruri interesante.
In principiu ar trebui sa te interesezi la Admin. Financiara de care apartii, daca te incadrezi la norma de venit sau vei avea impozitare in sistem real.
Apoi, in functie de asta, vezi cum stau lucrurile.

Succes!
Dan






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL