Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen octombrie 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Examen octombrie 2009

138 replies to this topic

#1 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 10 September 2009 - 07:32 AM

http://www.ccfiscali.ro/index.php?option=c...ge&Itemid=2



#2 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 September 2009 - 09:09 PM

Spuneti-mi si mie care este punctajul?
Cate raspunsuri corecte trebuie sa obtii ca sa fii declarat admis?




#3 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 12 September 2009 - 08:14 AM

40 de intrebari tip grila (2.5 puncte/intrebare)
tb sa raspunzi corect la minim 32 de intrebari ( 80 puncte) ca sa poti fi admis(a)

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 12 September 2009 - 08:16 AM




#4 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 12 September 2009 - 12:36 PM

Multumesc, multa bafta tuturor. :lostit (13):



#5 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 12 September 2009 - 08:56 PM

Am atasat cele 500 care ajuta f mult.
Multa bafta tuturor. :lostit (13):

Fisiere atasate





#6 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 13 September 2009 - 10:02 AM

iata si tematica pt examen!

Fisiere atasate





#7 farmec natural

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 14 September 2009 - 09:04 PM

se da numai din aceste grile?
sau sunt doar orientative ....?
Multumesc pt raspuns!



#8 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 14 September 2009 - 09:23 PM

sunt orientative, din ele s-a dat pana prin 2007, daca nu ma insel...
oricum ele trebuiesc revizuite, pt ca s-a modificat legislatia in ultimul timp..

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 14 September 2009 - 09:25 PM




#9 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 September 2009 - 12:04 PM

Eu am vazut o multime de intrebari dintre acestea la examenul din martie 2009....
Bineinteles ce s-a modificat...... trebuie sa stii...



#10 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2009 - 02:44 PM

Vezi postareadoiny, la Sep 12 2009, 09:56 PM, a spus:

Am atasat cele 500 care ajuta f mult.
Multa bafta tuturor. :lostit (13):

multumesc foarte mult pentru subiectele publicate. succes la toata lumea!
am sunat la sediu astazi si mi-au spus ca dosarul se poate depune si direct la sediul lor din lucretiu patrascanu



#11 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 September 2009 - 08:40 AM

Am si eu o intrebare: Cum reusiti sa invatati tot pentru examenul ala? Stapaneste cineva macar 50% din bibliografie?



#12 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 September 2009 - 10:45 AM

Iti trebuie si experienta, daca si citesti.... esti ok, pana la ora examenului.... dupa aceea.... sa vedem cum o sa fie.... poate o fi mai usor anul acesta avand in vedere ca in februarie e obligatoriu de semnat decl 101 , si ei nu sunt foarte multi,asa ca sa ne incurajam.. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de doiny: 18 September 2009 - 10:46 AM




#13 alina_cecar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 19 September 2009 - 09:01 PM

Experienta de 5 ani in domeniul financiar-contabil o voi acumula in data de 5 octombrie. :lostit (13): Cunoasteti cumva cazuri similare si daca da, s-a admis dosarul?

multumesc

Alina



#14 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 September 2009 - 11:38 AM

Vezi postareadoiny, la Sep 15 2009, 01:04 PM, a spus:

Eu am vazut o multime de intrebari dintre acestea la examenul din martie 2009....
Bineinteles ce s-a modificat...... trebuie sa stii...


are cineva subiectele care s-au dat in sesiunea martie 2009? le poate posta cineva? va multumesc



#15 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 September 2009 - 01:19 AM

vreau sa dezbatem impreuna o problema pe care am intalnit-o in grilele propuse din 2007.

100. O persoană impozabilă stabilită în Marea Britanie și înregistrată în scopuri de taxă pe valoarea adăugată în statul respectiv furnizează în cursul anului 2007 programe informatice software standard unei bănci stabilite în România, neînregistrată în scopuri de taxă pe valoarea adăugată conform art. 153 din Codul fiscal, dar inregistrată conform art. 1531 din Codul fiscal pentru achizițiile intracomunitare efectuate. Programele sunt furnizate pe dischetă, fiind transportate din Marea Britanie în România de către furnizor. Ce obligații privind plata taxei pe valoarea adăugată îi revin băncii?
a) de a achita taxa pe valoarea adăugată pe baza decontului special de taxă pentru achiziția intracomunitară efectuată;
b) de a achita taxa pe valoarea adăugată la organele vamale, pentru importul efectuat;
c) de a aplica taxarea inversă pentru achiziția intracomunitară efectuată;
d) nu are obligații privind plata taxei pe valoarea adăugată în România, locul prestării fiind considerat a fi în Marea Britanie;
e) nu are obligații privind plata taxei pe valoarea adăugată în România dacă valoarea programelor informatice este mai mică de 10.000 Euro;
f) nu are obligații privind plata taxei pe valoarea adăugată în România, banca efectuând numai operațiuni scutite de taxa pe valoarea adăugată

raspunsul corect asa cum am primit grila este varianta a)

totusi eu cred ca, asa cum este prevazut in normele ca codul fiscal pt art 129 ( pct. 9) furnizarea de soft este o prestare de serviciu, si chiar o prestare de serv pe cale electronica daca sunt transmise prin internet.

in aceste conditii se aplica prevederile art 133 alin 1) asik locul prestarii e locul unde e stabit prestatorul si in acest caz raspunsul corect este varianta d)

ce parere aveti? alte opinii?



#16 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 September 2009 - 08:54 AM

Asa este, regula de la art.133, alin (1) spune ca locul prestarii este locul unde prestatorul este stabilit.
Dar pentru serviciile furnizate pe cale electronică exista derogarea de la art.133, alin (2) lit.g pct 12.
In acet caz locul prestarii este locul unde clientul este stabilit.
Raspunsul corect este varianta a).



#17 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 September 2009 - 12:20 PM

tocmai ca serviciile pe cale electronica sunt si programe software care se descarca direct de pe internet sau alte retele si nu sunt insotite de suport magnetic. mai mult nici nu poate fi vorba de achizitie intracomunitara pentru ca achizitiile intracomunitare se refera doar la bunuri si nu la servicii. pentru serviciile pt care clientul e obligat la plata taxe se aplica prevederile si art 150 alin 1) lit b-g si art. 146 alin 1) lit b)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 October 2009 - 12:42 PM




#18 rdelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 29 September 2009 - 09:38 AM

S-a prelungit inscrierea la examen pana in 30.09.



#19 florina baicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 September 2009 - 10:08 AM

Vezi postareardelia, la Sep 29 2009, 10:38 AM, a spus:

S-a prelungit inscrierea la examen pana in 30.09.

:lostit (13): e clar ca s-au inghesuit foarte multi la inscriere... poate asa mai lasa si ei garda jos si dau mai usor



#20 cristi66180

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 September 2009 - 02:25 PM

e clar ca au nevoie de participanti si pana in prezent poate nu acopera nici cheltuielile de organizare a examenului
in alta ordine de idei are cineva grilele de examen de la ultima sesiune din 2009 ? am sunat la ei si mi-au spus ca au fost postate pe site dar o perioada limitata de timp din pacate. multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL