Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dosarul fiscal ptr persoane fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dosarul fiscal ptr persoane fizice

2 replies to this topic

#1 sorinabarb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 September 2009 - 02:09 PM

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema. Am primit de la Serviciul local de imp si taxe un plic prin care mi se solicita copie dupa contractul de vanzare-cumaparare a apartamentului si copii B.I., pentru dosarul fiscal. Ba chiar m-a sunat astazi un domn de la imp si taxe sa-mi solicite documentele astea. Eu nu am stiut de acest dosar pana acum si nici nu am auzit pe altcineva. Totusi nu am prea mare incredere sa la dau copie dupa actul casei. Va rog sa-mi spuneti daca e legal si obligatoriu acest lucru?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 September 2009 - 02:55 PM

Daca vinzi sau cumperi un apartament/autoturism etc. pentru care se plateste taxa locala (impozit auto, impozit pe cladire), normal ca trebuie sa duca copie dupa contract atat vanzatorul (ca sa nu mai plateasca impozit pe bunul vandut), cat si cumparatorul (ca sa intre in evidenta lor ca platitor de impozit pe acel bun). Probabil ca asemenea acte si le pastreaza intr-un dosar, numit de ei dosarul fiscal. Nu stiu vreo lege care sa mentioneze aceasta expresie.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 17 September 2009 - 07:00 PM

Eu cred ca iti cer contractul de vanzare cumparare ca sa stie la ce valoare sa-ti calculeze impozitul pe apartament !

Daca in 30 de zile de la data in care ai incheiat contractul de vanzare cumparare nu te-ai dus la directia locala de taxe si impozite , o sa-ti dea o amenda de 25 de lei , adica jumatate din minim .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL