Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Care ar fi topul prioritatilor privind managementul financiar al afacerii? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Care ar fi topul prioritatilor privind managementul financiar al afacerii?


7 replies to this topic

#1 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 20 September 2009 - 04:31 PM

Cateva repere pentru lansarea acestei discutii:

Managementul cash-flow-ului:
- Recuperarea creantelor comerciale
- Reesalonarea platilor scadente catre furnizori si banci
- Valorificarea stocurilor existente

Managementul costurilor:
- analiza continutului economic al costurilor fixe si variabile
- reorganizarea partiala sau totala a activitatilor firmei
- alocarea bugetelor de cheltuieli pentru activitatea fiecarui departament
- monitorizarea si optimizarea costurilor generale ale firmei

Monitorizarea performantelor financiare ale firmei:
- tablouri de bord pentru identificarea surselor de beneficii si pierderi ale firmei
- raportari si analize pentru explicarea cauzelor performantelor financiare obtinute

Sustinerea profesionistilor din departamentul financiar-contabil:
- pentru dezvoltarea pregatirii profesionale specifice contabilitatii manageriale (de afaceri)
- pentru prezentarea solutiilor de business, din perspectiva financiara.
ABC Training Consulting
Analize, Bugete, Controlling



#2 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 21 September 2009 - 11:19 AM

cash flow:
2-1-3

man.costuri:
4-1-2-3

monit performante:
2-1

sustinerea celor din conta:
amandoua... cam la fel

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#3 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 September 2009 - 11:39 AM

Sunt 100% de acord cu Eugen.



#4 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 21 September 2009 - 11:51 AM

cash flow
1-3-2

costuri
1-3-4-2

performante
1-2

sustinerea profi/conta:
2-1



#5 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 21 September 2009 - 12:57 PM

De fapt, varful prioritatilor este sa convinga managementul executiv sa invete si sa aplice principiile de conducere ale Lean management, cu tot ce implica acestea (incepand e la schimbarea mentalitatii).
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#6 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 22 September 2009 - 08:10 AM

@ Eugen, vics, a.d.n. - multumesc pentru opiniile exprimate la aceasta discutie.
Buna dimineata tuturor si sa aveti o zi cu spor!

As mai adresa o intrebare:
- ce facem ca sa "trezim" managementul executiv al firmei ca trebuie sa reconsidere rolul profesionistului in finante-contabilitate si sa comunice mai mult cu acesta in privinta identificarii si implementarii solutiilor pentru stabilizarea financiara a afacerii?

Si inca o intrebare:
- ce fac profesionistii in finante-contabilitate ca sa-si (re)castige locul in randul managementului executiv?
ABC Training Consulting
Analize, Bugete, Controlling



#7 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 22 September 2009 - 11:04 AM

Una din greselile frecvente pe care le fac profesionistii din conta, atunci cand prezinta managementului rapoartele, este sa considere ca managerul este la fel de bine pregatit in domeniul economic, ceea ce de cele mai multe ori nu este adevarat. Ca urmare, aceasta categorie de manageri, si nu sunt putini, refuza apriori sa citeasca raportul respectiv, sau citesc doar cateva cifre pe care le inteleg. Degeaba le prezinti un bilant, eventual si cateva pagini de analiza financiara cu indicatori, oricum isi vor baza decizia pe cu totul alte informatii, nonfinanciare, pe care le stapanesc mult mai bine, si-ti vor intoarce decizia in cap, cu sarcina sa o pliezi pe cifrele tale, lucru de cele mai multe ori extrem de greu de facut.
Ce ar trebui sa facem? In primul rand sa evaluam corect capacitatea si dorinta de intelegere a managerului in domeniul financiar - economic si sa pliem rapoartele pe puterea si disponibilitatea acestuia de intelegere.
In acelasi timp, nu e suficient sa prezentam in raport cifre istorice (de luna, saptamana trecuta, de ieri), pentru manager cele mai relevante cifre sunt cele de maine, asa ca cel mai bine e sa prezentam si trenduri de evolutie si previziuni, in care sa subliniem punctele slabe - previziunile cu potential negativ si sa propunem la fiecare macar o solutie (daca nu mai multe, sa aiba de unde alege) de stabilizare ori, si mai bine, de imbunatatire a situatiei.

Eu cam asta fac, sper ca i-am "trezit" si cred ca am un loc bine stabilit in board-ul de decizie.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#8 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 September 2009 - 12:19 PM

Desi am incercat sa vorbesc "pe limba" managerului, lipsa de notiuni in domeniu finanaciar- contabil a acestuia, ma face sa reiau totul de la capat de fiecare data... Si de cele mai multe ori, ce aude pe la colturi e mai "corect", iar eu trebuie sa mai "intreb si pe altii". Bineinteles ca nu asa stau lucrurile in toate situatiile, dar ti se face lehamite... Oricum, va ridica cate dividende va vrea, se va imprumuta la banci cat va vrea si cat ii vor da, va cheltui pe ce-i va placea etc. Dar va fi "strict" cu convorbirile telefonice, consumabilele si altele. Ba mai mult, va iti cere solutii pe care nu le va aplica niciodata.

Deja m-am abatut destul.


Ca raspuns direct la intrebari:

1. Trebuie sa stii sa te faci inteles, sa-i explici, sa-i desenezi, subliniezi, pentru nivelul lui de intelegere. Sa-i dai informatii strict necesare, cu exemple clare, fara sa-ti bati capul cu filosofii economico-financiare. Sa ai curajul sa-i demonstrezi, pe hartie, cu cifre, cat a pierdut actionand invers decat cum l-ai sfatuit.

2. MUNCESC pe branci si nu inceteaza sa-i aduca managerului noi argumente si analize, incercand mereu sa se afirme. Bineinteles ca e nevoie de un anumit tip de manager cu care sa poti comunica, si acela sa nu fie genul "eu le stiu si le fac pe toate". Deasemenea, e nevoie si de un anumit tip de contabil, care sa aiba anumite inclinatii pentru management financiar.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 22 September 2009 - 12:21 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL