Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura proforma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

factura proforma

10 replies to this topic

#1 paladaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 September 2009 - 03:05 PM

Societatea la care lucrez emite facturi proforme si le trimite clientilor pentru prelungirea perioadelor de valabilitate a serviciilor pe care le presteaza catre acestia. Au fost cateva situatii in care clientii nu au vrut sa plateasca in baza proformei si au solicitat factura fiscala pentru a efectua plata. Este legal faptul ca solicitam achitarea serviciilor in baza unei facturi proforme? Daca este legal, ce lege, normativ, ordin etc. reglementeaza acest lucru? Va multumesc



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2009 - 04:23 PM

Legal este, normal nu prea...
Este probabil o solutie de criza, cred ca incearca sa evite sa se incarce cu TVA colectat, care intr-un final se transforma partial in TVA de plata.

Dragos



#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 September 2009 - 08:08 AM

Nu este nici legal, in CF fiind prevazuta factura.
Notiunea de "proforma" nu exista in lege.



#4 paladaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 September 2009 - 03:12 PM

Vezi postareanegocont, la Sep 25 2009, 05:23 PM, a spus:

Legal este, normal nu prea...
Este probabil o solutie de criza, cred ca incearca sa evite sa se incarce cu TVA colectat, care intr-un final se transforma partial in TVA de plata.
Nu se pune problema de evitare de incarcare cu tva sau altceva, pur si simplu clientul achita in baza proformei, dupa care noi emitem factura fiscala pe acea suma, cu TVA-ul aferent, valorile fiind exact ca in proforma. Am utilizat proforme pentru ca sunt situatii in care clientul caruia i-o trmitem nu mai vrea sa continue colaborarea, ori doreste o perioada mai mica sau mai mare decat cea pentru care a platit anterior....si atunci ce am face cu facturile fiscale emise si trimise? anulari peste anulari, stornari peste stornari? De asta intrebam, e in regula sa trimit proforma, comitem o ilegalitate?



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2009 - 11:38 AM

Vezi postareamarian.apetre, la Sep 26 2009, 09:08 AM, a spus:

Nu este nici legal, in CF fiind prevazuta factura.
Notiunea de "proforma" nu exista in lege.

A emite si incasa in baza unei proforme este perfect legal, chiar daca nu exista nicaieri in lege notiunea de proforma.
Dar daca incasezi si nu emiti factura fiscala in termenul prevazut de CF,este alta problema si alta discutie...
Dragos



#6 adriana.r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 30 December 2009 - 11:35 AM

Pana acum am emis 6 facturi. un client mi-a solicitat factura proforma . ce numar ii dau facturii proforme? si factura "originala" ce va urma dupa proforma va vea nr.7? in conditiile in care nu facturez altui client de la proforma si pana trimit factura originala acestui client.
Adica numerotarea proformelor are legatura cu nr. facturilor sau se incepe o numerotare separata pt. fact proforme?



#7 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 December 2009 - 01:46 PM

facturile proforme se pastreaza la actele contabile?



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2010 - 03:45 PM

Factura proforma nu este conditionata in niciun fel, are numerotare proprie.
Factura proforma se poate emite intr-un singur exemplar, pentru client.
Dragos



#9 shareenutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 January 2010 - 12:45 PM

Vezi postareaadriana.r, la Dec 30 2009, 12:35 PM, a spus:

Pana acum am emis 6 facturi. un client mi-a solicitat factura proforma . ce numar ii dau facturii proforme? si factura "originala" ce va urma dupa proforma va vea nr.7? in conditiile in care nu facturez altui client de la proforma si pana trimit factura originala acestui client.
Adica numerotarea proformelor are legatura cu nr. facturilor sau se incepe o numerotare separata pt. fact proforme?

In mod cert numerotarea facturilor fiscale nu poate fi intercalata de facturi proforme.



#10 adriana.r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 06 January 2010 - 10:33 AM

Pot sa am aceeasi serie (nu numere, doar serie) la proforme si la facturi ?



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 January 2010 - 01:29 PM

Factura proforma, daca nu e folosita pentru accize, nu este un document contabil sau fiscal. Este o foaie de hartie care informeaza cumparatorul asupra produselor si preturilor care se vor factura pentru a-si putea face bugetul sau pentru a obtine o aprobare de cumparare de la conducere. Poti sa nu-i pui nici o serie si nici un numar caci e doar o adresa intre 2 firme. Ea nu se pune neaparat in actele contabilitatii ci eventual acolo unde se pun faxurile sau adresele externe trimise.
Poate sa nu contina o data a documentului dar poate contine perioada pentru care sunt valabile acele preturi. Asta este parerea mea despre factura proforma.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL