Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate pentru PFA cu norma de venit (domeniu IT) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitate pentru PFA cu norma de venit (domeniu IT)


5 replies to this topic

#1 Psyche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 28 September 2009 - 07:54 PM

Buna seara,

Am infiintat acum doua luni un PFA cu norma de venit in domeniul IT. Cei de la Administratia Financiara mi-au spus ca nu trebuie sa tin nici un fel de contabilitate in acele registre speciale, doar sa pastrez facturile pe care le emit. Voiam sa va intreb daca este adevarat, pentru ca mi se pare un pic ciudat sa nu am nici o evidenta.

Multumesc anticipat.



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 28 September 2009 - 09:16 PM

Da este adevarat. Si in cazul in care facturati mai mult de 35000E pe an treceti la platitor de tva.
Registrele speciale de care vorbiti se utilizeaza doar in cadrul impozitarii in sistem real, acolo und se tine contabilitatea in partida simpla
Se mentin totusi obligatiile de a respecta regimul emiterii si pastarii( arhivarii) facturilor conf CF

Aceasta postare a fost editata de corpus: 28 September 2009 - 09:16 PM




#3 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 28 September 2009 - 09:22 PM

Care sunt acele obligatii ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 October 2009 - 06:45 PM




#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 29 September 2009 - 08:08 AM

...cum ar fi cap 13 titlul VI/ CF in special art 155. sau OMEFP nr. 3.512/2008, Legea conatbilitatii si nu numai....
Platitor de impozit de venit la norma, sunteti scutit doar de tinerea contabilitatii nu si de celelalte obligatii ce decurg dintr-o sumedenie de alte acte normative, legi, ordonante, hotarari, ordine...etc
exemplu: OG 28 privind utilizarea caselor de marcat fiscale va creeaza obligatia de a pastra rapoartele fiscale zilnice timp de 5 ani, si rolele jurnal( daca nu sunteti exceptat cumva ) 2 ani



#5 gratia84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 October 2009 - 10:43 PM

buna seara
am si eu o intrebare ....sunt pfa din sept 2006 neplatitor de tva .....acum emis o factura mai mare si am constatat ca CA e mai mare de 118000 ron ....intrebarea e cei 35000 Euro se calculeaza la cursul din momentul aderarii (01.01.2007)sau la alt curs(2009)?...care e acela? si care este procedura daca depasesc 35000Euro
multumesc



#6 diana o

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 October 2009 - 08:09 AM

cei 35000 euro se calculeaza la cursul din momentul aderarii( 1 eur=3.3817 lei)......daca CA a depasit plafonul de 35000 euro, atunci mergeti la Administratia financiara, la vectorul fiscal

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 October 2009 - 06:45 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL