Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
clienti PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


clienti PFA


11 replies to this topic

#1 zmeoaica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 October 2009 - 08:38 AM

buna ziua,
sunt PFA pe traduceri, in sistem real.
as dori sa stiu daca pot face traduceri pentru persoane fizice (deci nu pt. firme), iar in schimbul platii (cash) sa le ofer chitanta (nu factura).
deci e ok sa emit chitanta fara factura?
stiu ca daca fac traduceri pt. firme, se impune un contract de prestari servicii intre mine si ei si se emite factura.
insa cu persoanele fizice e ok daca procedez cum am spus mai sus?

multumesc anticipat!



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 01 October 2009 - 10:59 AM

Da este Ok, dar daca totusi vreo persoana fizica, va solicita si factura, atunci sunteti obligata sa emiteti.
In RJIP veti inregistra doar chitantele, niciodata facturile




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2009 - 09:29 AM

Eu cred ca daca prestezii servicii catre persoane fizice ai nevoie de casa de marcat si se da bon de casa nu chitanta.
Dragos



#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 05 October 2009 - 11:27 AM

Activ de traducator, este ca si notar, avocat, arhitect...etc profesie liberala si scutita deobligatia de a utiliza casa de marcat fiscala ( lit h art 2 din OG 28...privind oblig utiliz. caselor d emarcat)



#5 zmeoaica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 October 2009 - 02:58 PM

asa e, si eu stiu ca nu trebuie casa de marcat pt. traducatori, ca am sediul acasa.
si de la Finante mi-au spus acelasi lucru acum un an, cand am deschis PFA-ul. doar sa nu se fi schimbat legile intre timp... :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 October 2009 - 06:56 PM




#6 zmeoaica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 October 2009 - 06:59 PM

azi am fost la Finante sa intreb de casa de marcat pt. mai multa siguranta.
tanti aia de acolo era parca de pe alta planeta si mai mult m-a bagat in ceata... insa a zis ca daca prestez servicii de traduceri si catre persoane fizice cica as avea nevoie de casa de marcat, ca un traducator si-a luat amenda ca nu avea.... :lostit (13):

exista in lege undeva sa scrie clar ca traducatorii sunt exceptati?



#7 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2009 - 09:10 AM

Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevăzuți la alin. (1), denumiți în continuare utilizatori, au obligația să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale și să le predea clienților. La solicitarea clienților, utilizatorii vor elibera acestora și factură fiscală.
(3) Aparatele de marcat electronice fiscale sunt livrate prin distribuitori autorizați. În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin distribuitor autorizat se înțelege agentul economic pe numele căruia a fost eliberat avizul prevăzut la art. 5 alin. (2). Distribuitorul autorizat are dreptul de a comercializa aparatele de marcat electronice fiscale, inclusiv produsele complementare acestora, pentru care a obținut avizul, precum și obligația să asigure service la aceste aparate atât în mod direct, cât și prin alți operatori economici acreditați de către acesta, denumiți în continuare unități acreditate pentru comercializare și/sau service. Distribuitor autorizat nu poate fi decât producătorul sau importatorul aparatului respectiv. În situația defectării aparatelor de marcat electronice fiscale utilizatorii sunt obligați ca în momentul constatării defecțiunii să anunțe distribuitorul autorizat care a livrat aparatul sau, după caz, unitatea de service acreditată a acestui distribuitor autorizat.
(4) Până la repunerea în funcțiune a aparatelor de marcat electronice fiscale, operatorii economici utilizatori sunt obligați să înregistreze într-un registru, special întocmit în acest sens, toate operațiunile efectuate și să emită facturi fiscale pentru respectivele operațiuni, la cererea clientului.
Alineatul (3) a fost modificat prin art. IX pct. 1 din O.G. nr. 28/2006.
Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comerțul ocazional cu produse agricole efectuat de producătorii agricoli individuali în piețe, târguri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrările de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcări auto a căror contravaloare se încasează prin automate, precum și activitățile de jocuri de noroc desfășurate cu mijloace tehnice de joc ce funcționează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentație publică efectuate în mijloace de transport public de călători;
c) Abrogat;
d) vânzarea de ziare și reviste prin distribuitori specializați;
e) transportul public de călători pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum și cu metroul;
f) activitățile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expoziții, târguri și oboare, grădini zoologice și grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc și altele similare;
g) activitățile de asigurări și ale caselor de pensii, precum și activitățile de intermedieri financiare, inclusiv activitățile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitățile de schimb valutar cu numerar și substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decât operațiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta instituțiilor de credit, aparținând acestor instituții, precum și cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
h) activitățile desfășurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăți comerciale;
i) vânzarea obiectelor de cult și serviciile religioase prestate de instituțiile de cult;
j) Abrogat.
k) comerțul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum și prin corespondență, cu excepția livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine și unitățile de alimentație publică, pe bază de comandă;
l) serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de către agențiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice și termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobilă, de poștă și curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrărilor de construcții, reparații, amenajări și întreținere de locuințe;
p) serviciile medicale cu plată prestate la domiciliul sau la locul de muncă al clientului;
r) Abrogat.
s) Abrogat.
Ordonanta de urgenta nr. 28 (r2) din 25/03/1999
Dragos



#8 zmeoaica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 October 2009 - 11:08 AM

negocont - multumesc, insa intrebarea e daca ma incadrez la exceptia de la punctul h) sau nu.
intr-adevar la art. 1 scrie ca se emite bon si pentru prestari de servicii, insa eu sunt operator economic, sau ma incadrez la profesii libere? daca scria clar la punctul h) si ce meserii se incadreaza, era ok, insa asa tot nu mi-e clar. :lostit (13):



#9 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 13 October 2009 - 12:42 PM

1. traducator=profesie liberala, pe deasupra nici nu implica soc. com.=valabila exceptia de la punctul h
2. doamna care v-a informat asa de "bine", nu parca era de pe alta planeta, ci chiar era......
3. daca tineti cu tot dianadinsul sa va luati casa fiscala, este o optiune care va apartine, insa nu sunteti obligata de lege, ati vazut vreun notar, avocat, etc...si chiar traducator care sa va elibereze bon fiscal...?!



#10 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 October 2009 - 03:47 PM

o PFA, impozitata pe norma de venit (care are mag second-hand) trebuie sa aiba casa de marcat?



#11 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 13 October 2009 - 09:06 PM

Da, trebuie sa aiba.
Nu faptul ca sunteti impozitata pe baza normei de venit ar fi putut sa va scuteasca, ci doar exceptiile prevazute de lege ; le puteti citi sunt postate mai sus de negocont



#12 vladiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2011 - 02:24 PM

Ordonanta de urgenta nr. 28 (r2) din 25/03/1999
Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
...
h) activitățile desfășurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăți comerciale;

Pt un cabinet de psihologie - forma organizare PFA , este sub incidenta exceptiei mentionate mai sus ? Multumesc .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL