Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BONURILE DE BENZINA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


BONURILE DE BENZINA

30 replies to this topic

#21 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 November 2006 - 11:48 AM

Vezi postareamarina gheorghe, la Nov 23 2006, 09:34 AM, a spus:

Slava Domnului ca mai sunt si contabili de meserie de la care altii au de invatat!Sa auzim numai de bine.
Multumesc.Asta este de fapt si scopul nostru pe acest forum., sa ne ajutam.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 December 2006 - 03:56 PM




#22 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 29 November 2006 - 11:39 AM

daca societatea nu are masina dar se folosesc masinile salariatilor, am voie sa decontez benzina?

soarta nu-i ajuta pe cei lipsiti de curaj



#23 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 14 December 2006 - 12:46 PM

Ce fac daca a pierdut sau nu-mi mai aduce,
bonul nefiscal sau daca imi aduce un bon fiscal cu tva?

Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 December 2006 - 03:57 PM




#24 L 79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 14 December 2006 - 03:32 PM

Daca se folosesc masinile angajatilor, contract de comodat cu acestia.



#25 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 December 2006 - 10:25 PM

Vezi postareaeu_2006, la Dec 14 2006, 12:46 PM, a spus:

Ce fac daca a pierdut sau nu-mi mai aduce, bonul nefiscal sau daca imi aduce un bon fiscal cu tva?

Multumesc anticipat.
In cazul in care nu-ti mai aduce bonul de benzina nu poti sa-i inregistrezi alimentarea. Se va constata lipsa si se va imputa contravaloarea lui celui vinovat.Nu poti inlocui un bon de benzina cu un bon fiscal reprezentand alimentarea cu benzina.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 December 2006 - 03:58 PM




#26 bonovox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2006 - 09:23 AM

Ajutati-ma repede va rog!
Am un control pe cap si imi zice ca de ce fac direct 602=401, ca benzina din rezervor este stoc!
E aberant! Cum sa trec prin 302?! Si daca as face asa, cine ar sta gestionar la asa ceva?!
Zice ca incalc OMFP 1752, OMFP 94 etc.
Unde gasesc ceva concret scris ca sa-l conving? Rog raspuns urgent ! MErsi anticipa!



#27 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 December 2006 - 10:31 AM

Vezi postareabonovox, la Dec 21 2006, 09:23 AM, a spus:

Ajutati-ma repede va rog!
Am un control pe cap si imi zice ca de ce fac direct 602=401, ca benzina din rezervor este stoc!
E aberant! Cum sa trec prin 302?! Si daca as face asa, cine ar sta gestionar la asa ceva?!
Zice ca incalc OMFP 1752, OMFP 94 etc.
Unde gasesc ceva concret scris ca sa-l conving? Rog raspuns urgent ! MErsi anticipa!


Din pacate controlul are dreptate. Benzina din rezervor este stoc.



#28 bonovox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2006 - 11:06 AM

Ca sa fac stoc acolo inseamna sa am gestionar, iar cu fiecare masina nu umpla un sofer, cu n. Cine se baga sa fie gestionar la asa ceva?! Pai ce, cand te duci la admnistratie, banca sau mai stiu io unde, tre'sa iau si gestionaru' cu mine ca bag benzina si sa vada ca chiar are loc itnrarea?
Eu acum nu stiu pe nimene sa faca decat 602=401



#29 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 21 December 2006 - 11:32 AM

Reciteste ce a postat MIHAELA 9 si ai sa te lamuresti de ce si cum poate fi motorina din rezervor stoc ....



#30 bonovox

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2006 - 01:55 PM

Am recitit. Dar, fara sa supar, tin sa amintesc ca contabilitatea a devenit mai permisiva decat in trecut. Daca ne raportam la ce era acum 10 ani, era OK si atunci si e si acum acea metoda. Dar avem dreptul sa ne alegem metodele. Taman prin OMF 94 si 1752...
In cazul in care folosesti bonuri de benzina, e ok inregistrarea, dar sunt si alte cazuri.
Va dau un exemplu: am ramas seara pana tarziu si, pt ca taman in ziua aia nu venisem cu masina la servciu, directorul mi-a lasat masina lui (am ramas pana la 1 noaptea :thumbup: ). Am bagat benzina, care binenteles ca mi-a fost decontata, rog sa-mi explice si mie cineva cum ar putea fi bagat prin clasa 3!
Nu mai vorbesc de cazul masinilor care sunt folosite de 10 -12 persoane zilnic, cum poti stii cine, cat si cum a mers? Si pe unde? Nu vreau sa intru prea mult in detalii, dar chiar sunt cazuri la care efectiv nu se poate face asa.

Nu stiu de ce traiesc taman astia care te controleaza in mentalitatea de dinainte de '89, la care nu exista prezumtia de nevinovatie.



#31 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 December 2006 - 04:44 PM

Vezi postareabonovox, la Dec 21 2006, 01:55 PM, a spus:

Am recitit. Dar, fara sa supar, tin sa amintesc ca contabilitatea a devenit mai permisiva decat in trecut. Daca ne raportam la ce era acum 10 ani, era OK si atunci si e si acum acea metoda. Dar avem dreptul sa ne alegem metodele. Taman prin OMF 94 si 1752...
In cazul in care folosesti bonuri de benzina, e ok inregistrarea, dar sunt si alte cazuri.
Va dau un exemplu: am ramas seara pana tarziu si, pt ca taman in ziua aia nu venisem cu masina la servciu, directorul mi-a lasat masina lui (am ramas pana la 1 noaptea :thumbup: ). Am bagat benzina, care binenteles ca mi-a fost decontata, rog sa-mi explice si mie cineva cum ar putea fi bagat prin clasa 3!
Nu mai vorbesc de cazul masinilor care sunt folosite de 10 -12 persoane zilnic, cum poti stii cine, cat si cum a mers? Si pe unde? Nu vreau sa intru prea mult in detalii, dar chiar sunt cazuri la care efectiv nu se poate face asa.

Nu stiu de ce traiesc taman astia care te controleaza in mentalitatea de dinainte de '89, la care nu exista prezumtia de nevinovatie.


E adevarat ce spui tu. Dar suntem supusi controlului, ceea ce de fapt ti s-a intamplat. Nu intotdeauna se leaga de aceasta problema de aceea si sunt unele persoane care sustin cu tarie ca e f bine daca inregistrezi direct pe cheltuiala benzina.
Deci eu tot as trece benzina prin 3022 ca intrare si apoi pe 6022 ca si consum.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL