Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BONURILE DE BENZINA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


BONURILE DE BENZINA

30 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 04 August 2004 - 01:50 PM

CE DOCUMENTE SE INTOCMESC LA ACHIZITIONAREA BONURILOR :shock: DE BENZINA (VALORIC SI CANTITATIV-CUM?) SI CONSUMUL LOR.
DACA SE POATE UN EXEMPLU PRACTIC.



#2 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2004 - 10:22 PM

nu am o monografie in "domeniu" dar pot sa-ti spun cum fac personal :) :
N.I.R. la receptia bonurilor si un tabel lunar cu predarea acestora la soferii care le folosesc. punct. Contabil se inregistreaza pe baza facturii
% 5328;4426 = 401 si apoi ori 6022 = 5328 sau cum fac eu 604 = 5328 (consider ca benzina dintr-un rezervor auto nu este un combustibil stocat)




#3

  • Guests

Postat 24 September 2004 - 08:25 AM

Lexus,
Daca treci consumul benzinei pe 604, ce rost mai are foaia de parcurs in care se stabilesc nr km parcursi si consumul specific conform normelor tehnice? :roll:
Mai mult, contul 602 ce rost mai are in planul de conturi?



#4 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2004 - 08:34 AM

cristido a spus:

Lexus,
Daca treci consumul benzinei pe 604, ce rost mai are foaia de parcurs in care se stabilesc nr km parcursi si consumul specific conform normelor tehnice? :roll:

nu are nici o legatura foaia de parcurs cu inregistrarile contabile

cristido a spus:

Mai mult, contul 602 ce rost mai are in planul de conturi?

are un rost bine definit :) : daca am rezervor de stocare, sau de ex. sunt o societate agricola si stochez motorina pt. productie ... atunci folosesc conturile 3022 si 6022;

Un paradox: sa zicem ca teoretic inregistrarile pt. bonurile de benzina de la statiile peco ar fi 3022 = 401 cu NIR! poti sa-mi spui si mie cum verifica gestionarul cantitatea de combustibil cumparata (ea intre timp se poate sa se fi si consumat ...de la peco pana la firma http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif ) cu care se mai si incarca in gestiune? Adica isi asuma raspunderea pentru un produs pe care nu-l are in magazie?? Si apoi ce mai consuma cand intocmeste bonul de consum adik 6022=3022 ?



#5 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 28 September 2004 - 11:20 AM

Poti atunci sa imi spui si mie in ce masura gresesc daca eu fac achizitia 542(401)=602 ?? Avand in vedere ca fiecare dintre soferi are Ordin Deplasare, Foaia Parcurs si intocmeste decontul cand se intoarce.

Multumesc
Ajutam cum / cand putem....



#6 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2004 - 12:07 PM

AdiSSb tu gresesti in masura in care faci la achizitie 542=602 dupa cum ai spus. Daca ai face 6022=542 nu ar mai fi nici o problema :D Cred ca stiai, dar ... a gresi e omeneste... http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#7 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 28 September 2004 - 12:24 PM

my bad
542=5311
6022=401
401=542


Mai bine ?:)
Ajutam cum / cand putem....



#8 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2004 - 08:55 PM

AdiSSb a spus:

Poti atunci sa imi spui si mie in ce masura gresesc daca eu fac achizitia 542(401)=602 ?? Avand in vedere ca fiecare dintre soferi are Ordin Deplasare, Foaia Parcurs si intocmeste decontul cand se intoarce.

Multumesc

In monografia contabila, grupa 601 sau 602 are corespondent in planul de conturi clasa stocurilor 301, 302 http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif Cum principiul meu e ca fiecare ar trebuie sa-si organizeze evidenta intr-un mod cat mai flexibil si care sa reflecte cat mai bine patrimoniul unei entitati economice, nu consider ca aceste inregistrari ar fi niste dogme 8) Hai sa fim seriosi http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif Merita polemizat pe o banala inregistrare contabila a unui amarat bon de benzina? :mrgreen:



#9 Gabi Iovan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:ALBA IULIA

Postat 21 March 2005 - 02:43 PM

Eu inregistrez bonurile de benzina astfel:
% = 401
6022
4426
si
401=5311
Nu cred ca este gresit



#10 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 21 March 2005 - 04:20 PM

Eu le inregistrez direct prin casa: 6022-5311,4426-5311
401-se refera la factura. :?


Scuze ,.la 401 ma-m referit
LAURA JUNC



#11 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 March 2005 - 06:17 AM

chiar ca am vorbit cam mult pe subiect;si totusi,ce cauta 4111 aici????



#12 LILIANACRETU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 22 March 2005 - 04:41 PM

Chiar ca s-a vorbit destul de mult pe acest subiect . Sustin inregistrarea pe contul 604 ( in cazul in care combustibilul nu este stocat ) .
Liliana



#13 halmagean cristian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:oradea

Postat 22 March 2005 - 09:39 PM

In majoritatea cazurilor, bonul de benzina presupune alimentarea direct in rezervorul masinii. Ca urmare, nu vad rostul receptiei si, mai apoi bonului de consum pentru combustibil. Eu sustin trecerea bonurilor de benzina direct pe cheltuieli. Se evita lucrul in plus. :D



#14 carmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 28 March 2005 - 03:38 PM

da , bonul de benzina direct pe cheltuieli , asa cred ca este cel mai corect.



#15 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 28 March 2005 - 04:01 PM

Din cate am inteles eu era vorba de acele carnete de bonuri valorice pt.benzina si nu despre bf. de benzina.Sustin inregistrarea prin 5328 si apoi consum prin 6022(cu bon de consum).



#16 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 07 April 2005 - 08:26 PM

halmagean cristian a spus:

In majoritatea cazurilor, bonul de benzina presupune alimentarea direct in rezervorul masinii. Ca urmare, nu vad rostul receptiei si, mai apoi bonului de consum pentru combustibil. Eu sustin trecerea bonurilor de benzina direct pe cheltuieli. Se evita lucrul in plus. :D

Ok in cazul bonurilor fiscale.

PUFUCA a spus:

Din cate am inteles eu era vorba de acele carnete de bonuri valorice pt.benzina si nu despre bf. de benzina.Sustin inregistrarea prin 5328 si apoi consum prin 6022(cu bon de consum).

Ok in cazul carnetelor de bonuri valorice.

Asa procedez si eu.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#17 Podaru Marius

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:iasi

Postat 14 April 2005 - 02:03 PM

bonurile achizitionate, cum a spus si lexus tre duse in 5328 iar evidenta lor tre tinuta pe o fisa de magazie a formularelor cu regim special



#18 stelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 22 November 2006 - 07:53 PM

ca sa deduci tva si sa intre pe cheltuieli (bonurile de combustibil) este obligatoriu sa se intocmeasca foaie de parcurs?
[/i]orice succes a fost mai intai un vis[i]



#19 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 November 2006 - 11:28 PM

Vezi postareaLEXUS, la Aug 4 2004, 10:22 PM, a spus:

nu am o monografie in "domeniu" dar pot sa-ti spun cum fac personal :) :
N.I.R. la receptia bonurilor si un tabel lunar cu predarea acestora la soferii care le folosesc. punct. Contabil se inregistreaza pe baza facturii
% 5328;4426 = 401 si apoi ori 6022 = 5328 sau cum fac eu 604 = 5328 (consider ca benzina dintr-un rezervor auto nu este un combustibil stocat)

Eu procedez un pic altfel:
receptia bonurilor
% =401 - receptia bonurilor
5328
4426
Predarea bonurilor la sofer:
3022 = 5328
Consum benzina( conform FAZ)
6022 = 3022
Soldul la 5328 arata nr. bonurior de benzina necomsumate existente
Soldul la 3022 arata valoarea combustibilui ramas in rezervor care trebuie sa fie acelasi cu cel din FAZ(cantitate ramasa in rezervor X pret mediu/l)



#20 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 23 November 2006 - 09:34 AM

Slava Domnului ca mai sunt si contabili de meserie de la care altii au de invatat!Sa auzim numai de bine.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 December 2006 - 03:53 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL