Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensare 461 cu 462 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


compensare 461 cu 462


6 replies to this topic

#1 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2009 - 04:16 PM

Buna!
Am in contul 462 Creditori o suma ce o datoram unei terte persoane (100 lei, de ex). Iar in contul 461 Debitori o suma cu mult mai mare ce ne este datorata fix de acceasi terta persoana (3000 lei, de ex). Platile nu se vor face in viitorul prea apropiat. Este posibila inchiderea dpdv contabil a sumei din 462 cu 461? adica 462=461 100 lei?
M-am uitat in functionalitatea conturilor si nu am vazut asa ceva. Poate exista totusi o portita
Multumesc frumos pt rapsunsuri
Degeaba ai dreptate daca nu ti-o da cineva.



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2009 - 05:20 PM

Nu, pentru ca nu ai document justificativ; pentru situatii de genul asta se incheie un ordin de compensare (parca asa ii zicea).

Dragos



#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 October 2009 - 06:46 PM

Fiind vorba de aceeasi persoana si suma mica, poti face tu un ordin de compensare, fara sa il depui la ...si il inreg in ctb cum ai spus



#4 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 08 October 2009 - 07:35 AM

Trebuie sa faci ordin de compensare cu pers. jurid. respectiva ca sa-si stinga si ea datoria fata de tine (iti va da exemplarul rosu al ordinului de compensare, cum si tu ii vei da ex. rosu al tau).



#5 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2009 - 08:30 AM

Va multumesc frumos pt raspunsuri.
Suma este mult mai mare (si de o parte si de alta) si din ce mi-ati spus am inteles ca fara ordin de compensare nu se poate. Mihaela, imi poti spune te rog frumos, unde trebuie depus acel ordin de compensare?
Degeaba ai dreptate daca nu ti-o da cineva.



#6 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 09 October 2009 - 07:06 AM

Ordinul de compensare nu trebuie "depus" nicaieri. Exemplarul albastru este documentul tau justificativ de stingere a datoriei catre cealalta parte, iar exemplarul rosu al celeilalte parti, care va sta tot la tine ca doc. justificativ, atesta incasarea sumei pe care ti-o datoreaza.La fel si la cealalta parte - opreste exemplarul albsatru si primeste exemplarul rosu de la tine.



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 October 2009 - 06:58 PM

citeste aici:
http://conta.money.ro/forum/index.php?show...mp;#entry211745






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL