Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modalitati legale de a diminua impozitul pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Modalitati legale de a diminua impozitul pe profit


4 replies to this topic

#1 Mirabela Pomparau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 October 2009 - 07:36 AM

Buna ziua,

am si eu o intrebare pe care mi-a pus-o un client( tin sa mentionez ca firma lui are ca domeniu de activitate prestari servii publicitate) :in ce ar putea sa investeasca ca sa nu mai plateasca impozit pe profit asa de mare?

Multumesc



#2 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2009 - 08:58 AM

o idee ar fi sa se doteze cu acele mijloace fixe sau obiectar de inventar care i ar fi utile in desfasurarea activitatatii: calculatoare, laptop, llicente pentru softurile specifice de grafica etc, aparat de fotografiat , de filmat performant, si ar mai fi multe...chiar si autoturism ...etc...am sugerat cateva si sper sa iti fie utile


o zi excelenta

The art of knowing is knowing what to ignore.



#3 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 08 October 2009 - 10:28 AM

Nu cred ca daca se vor achizitiona mijloace fixe si obiecte de inventar se va diminua impozitul pe profit, deoarece acestea nu se trec pe conturi de cheltuieli.
Ar trebui incheiate contracte cu terti pentru diverse servicii de colaborare pe domeniul de activitate.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 October 2009 - 12:33 PM

Pe tremen lung, cu cat ai profit mai mare cu atat si impozitul pe profit e mai mare. Nu se poate (pe termen lung) sa ai succes mare dar sa platesti impozit mic. Rata impozitului nu depinde de domeniul de activitate (cu exceptia jocurilor de noroc, produselor accizabile, vanzari in baruri). Doar pe termen scurt poti avea cheltuieli mai mari si in acele perioade poti plati un impozit mai mic. Eventual sa faca o firma intr-o tara cu impozit mai mic si cu salarii mici.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 October 2009 - 01:30 PM

Vezi postareajandor61, la Oct 8 2009, 11:28 AM, a spus:

Nu cred ca daca se vor achizitiona mijloace fixe si obiecte de inventar se va diminua impozitul pe profit, deoarece acestea nu se trec pe conturi de cheltuieli.

:smile:

Ba da, obiectele de inventar "se trec pe conturi de cheltuieli", odata cu punerea acestora in functiune.
Chiar si achizitionarea de "mijloace fixe" (imobilizari corporale / necorporale) "se trece pe conturi de cheltuieli", dar ... cu timpul..., prin amortizarea lunara.
Numai terenurile nu se amortizeaza.


In alta ordine de idei, o firma "pe profit", care isi plateste datoriile la stat, are alta carte de vizita.... :lostit (13):






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL