Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plati catre persoane fizice pt. achizitie automobil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plati catre persoane fizice pt. achizitie automobil

2 replies to this topic

#1 zyxoon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 May 2005 - 11:04 AM

Am si eu o rugaminte. Vreau sa cumpar pt. firma la care sunt administrator un automobil de la o persoana fizica, iar plata trebuie sa o fac in numerar. O parte din bani s-a platit deja in numerar, ca si avans (inainte de a aduce masina din Franta), iar restul sumei trebuie sa o achit tot in numerar. Ambele sume, atat avansul cat si restul de plata depasesc plafonul de plati in numerar catre persoane juridice.

a) Am citit pe forum si am vazut ca nu mai exista plafon de casa pt. sold, dar exista plafonul de plati prin casa pt. un furnizor - 50.000.000 / zi, plafon de plati prin casa per total pe zi - 100.000.000.
B) Am mai vazut ca in legislatie se precizeaza ca nu se permite fragmentarea unei plati peste plafonul admis de 50.000.000 in mai multe plati in numerar.

Intrebari:
1. Se aplica aceste limite si in cazul platilor catre persoane fizice?
2. Ce documente se inregistreaza in contabilitate? Chitanta de mana semnata de persoana care imi vinde masina?
3. Daca limitele pt. plafonul de plati se aplica si in acest caz, ce solutii am: sa facem mai multe chitante de mana cu o suma sub cea de 50.000.000 in date diferite (zile consecutive)? Sau nu se poate acest lucru deoarece ar insemna sa se fragmenteze plata in mai multe plati in numerar (vezi B))?

In cazul in care exista solutii legale si mult mai simple decat ce m-am gandit eu, va rog mult sa mi le spuneti. Orice sugestii sau solutii sunt binevenite.

Multumesc mult.



#2 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 03 May 2005 - 04:12 PM

***Normã metodologicã din 30/11/2004, pentru aplicarea prevederilor art. 5 ºi 6 din Ordonanþa Guvernului nr. 15/1996 privind întãrirea disciplinei financiar-valutare, Publicatã in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1224 din 20/12/2004 - H.G. nr. 2185/2004

"1. Operaþiunile de încasãri ºi plãþi între persoanele juridice se efectueazã numai prin instrumente de platã fãrã numerar, cu excepþiile prevãzute la art. 5 alin. 2 lit. a), B) ºi c) din Ordonanþa Guvernului nr. 15/1996 privind întãrirea disciplinei financiar-valutare, aprobatã cu modificãri ºi completãri prin Legea nr. 131/1996, cu modificãrile ulterioare, denumitã în continuare ordonanþã.
2. Prin plafon zilnic maxim de plãþi, prevãzut la art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanþã, se înþelege totalitatea plãþilor efectuate în numerar de o persoanã juridicã într-o singurã zi, respectiv 100.000.000 lei.
3. De la prevederile art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanþã sunt exceptate urmãtoarele operaþiuni:
a) depunerile de numerar fãcute de persoane juridice în conturile furnizorilor de bunuri ºi servicii, în baza documentelor justificative legal întocmite;
B) cheltuielile de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizaþiei ºi a cazãrii pe timpul deplasãrii, precum ºi a cheltuielilor neprevãzute efectuate în acest sens de cãtre salariaþii aflaþi în deplasare;
c) cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferinþe, simpozioane ºi de alte asemenea acþiuni, în condiþiile baremurilor stabilite de normele legale în vigoare.
Plãþile enumerate la lit. a)-c) nu intrã în plafonul zilnic maxim de plãþi.
4. Plãþile în numerar cãtre persoane juridice sunt acceptate în limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plãþile cãtre o singurã persoanã juridicã fiind admise în limita unui plafon de 50.000.000 lei.
Sunt interzise plãþile fragmentate în numerar cãtre furnizorii de bunuri ºi servicii, pentru facturile a cãror valoare este mai mare de 50.000.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depãºesc plafonul de 50.000.000 lei cãtre furnizorii de bunuri ºi servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depãºeºte acest plafon putând fi achitatã numai prin instrumente de platã fãrã numerar.
Facturile cu valori sub 50.000.000 lei nu intrã sub incidenþa acestor prevederi.
Sunt interzise plãþile fragmentate în numerar cãtre reþelele de magazine de tipul Cash&Carry, care funcþioneazã pe baza legislaþiei în vigoare, pentru facturile a cãror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depãºesc plafonul de 100.000.000 lei cãtre acest tip de magazine astfel: 100.000.000 lei în numerar, suma care depãºeºte acest plafon putând fi achitatã numai prin instrumente de platã fãrã numerar.

Facturile cu valori sub 100.000.000 lei nu intrã sub incidenþa acestor prevederi.
Facturile cu valori mai mari de 50.000.000 lei, respectiv 100.000.000 lei în cazul magazinelor de tipul Cash&Carry, care nu au fost achitate integral pânã la data intrãrii în vigoare a Ordonanþei Guvernului nr. 94/2004 privind reglementarea unor mãsuri financiare, se achitã numai prin instrumente de platã fãrã numerar.
5. Pentru facturile stornate, aferente produselor returnate, cu valori mai mari de 50.000.000 lei, respectiv 100.000.000 lei în cazul reþelelor de magazine de tipul Cash&Carry, restituirea sumelor aferente poate fi efectuatã astfel: 50.000.000/100.000.000 lei în numerar, sumele care depãºesc aceste plafoane putând fi restituite numai prin instrumente de platã fãrã numerar.
6. Încasãrile zilnice în numerar ale unui agent economic sunt neplafonate.
Încasãrile zilnice în numerar nu pot depãºi plafonul de 50.000.000 lei de la o singurã persoanã juridicã.
7. Sumele acordate de persoanele juridice angajaþilor proprii cu titlu de avansuri pentru aprovizionãri diverse vor avea regimul plãþilor cãtre persoane juridice ºi se vor încadra în limita plafonului de 100.000.000 lei, prevãzut la art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanþã.
La data plãþii avansurilor spre decontare, sumele aferente intrã în calculul plafonului zilnic maxim.
8. Este interzisã acordarea unor facilitãþi de preþ clienþilor, persoane juridice, care efectueazã plata în numerar.
Este permisã acordarea unor disconturi ºi/sau reduceri de preþ în diverse perioade ale anului sau cu ocazia lansãrii unor promoþii de produse, dacã aceste facilitãþi vizeazã toþi agenþii economici, în calitate de clienþi, ºi se acordã fãrã discriminare în ceea ce priveºte modalitatea de platã.
9. Subunitãþile economice ale persoanelor juridice, respectiv sucursale, filiale, agenþii, puncte de lucru, prevãzute în actul constitutiv al persoanelor juridice, care au deschis cont într-o societate comercialã bancarã ºi casierie proprie, aplicã individual prevederile art. 5 din ordonanþã.
10. Asociaþiile de proprietari constituite ca entitãþi cu personalitate juridicã, în relaþiile cu alte persoane juridice, vor aplica prevederile ordonanþei.
11. Persoanele fizice, persoanele fizice autorizate sau persoanele care exercitã profesii libere, producãtorii agricoli, persoane fizice, nu intrã sub incidenþa prevederilor ordonanþei.
12. Plãþile efectuate cu card nu sunt considerate plãþi în numerar ºi nu sunt luate în calculul plafonului zilnic maxim de plãþi.
13. Operaþiunile de încasãri ºi plãþi în valutã nu intrã sub incidenþa prevederilor ordonanþei."


Trebuie sa faci D.P. nu "chit de mana",

Plata o faci in lei in tara sau in valuta in strainatate? ca si aici sunt niste aspecte de rezolvat




#3 zyxoon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 May 2005 - 10:26 PM

Plata o fac in tara, in lei.
Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL