Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marfa furata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


marfa furata


7 replies to this topic

#1 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 20 November 2008 - 01:37 PM

Buna, as dori sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:un magazin care comercializeaza prod. alimentare si nealimentare este spart noaptea de catre hoti si jefuit.A doua zi se cheama politia, proc-vb, etc.Problema mea este ca nu stiu cum contabilizez marfa furata si nici banii furati din casa.V-as fi recunoascatoare daca m-ati ajuta cu contarea si orice alte lucruri, doc. care trebuiesc intocmite in astfel de cazuri.Multumesc anticipat. :thumbup:
DARLA2203



#2 GEA2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 20 November 2008 - 03:05 PM

Daca nu ai asigurare la marfa sau la magazin ca sa incasezi niste despagubiri ceva ,totul este chelt nedeductibila,bagi si marfa si lipsa de bani din casa pe 6581




#3 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 20 November 2008 - 03:27 PM

Ca documente, trebuie sa faci inventarul, sa inscrii in liste diferentele constatate, apoi se fac inregistrarile contabile,si din pacate cheltuielile sunt nededutibile daca nu ai asigurare, asa cum a spus si Gea.



#4 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 20 November 2008 - 06:46 PM

va multumesc de raspunsuri, o parte imi este clara.in ceea ce privesc banii din caserie contez 658=5311 dar eu mai am o nedumerire.In urma inventarului sa constatat marfa lipsa in val de prox 15000 ron pret de raft.In momentul in care am efecuat receptia mf am calculata tva neex si adaos care ar fi trebuit sa se inchida in mom incasatii(sa se ragaseasca in pretul de vz al mf).Acum ce fac cu sumele din 378 si 4428? ca nu mai am ce descarcare de gestiune sa fac.... ma puteti ajuta cu nota asta?Va multumesc din suflet. :thumbup:
DARLA2203



#5 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 20 November 2008 - 09:07 PM

in loc de ct 607, ct 6581 la nota de descarcare gest
nu uita sa colectezi tva

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 October 2009 - 09:47 PM




#6 mykaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 October 2009 - 07:00 PM

cum se inreg. in contab.lipsa in gestiune datorata sprgerii magazinului?



#7 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 October 2009 - 10:12 AM

mykaela, dupa cum vezi, exista un topic care trata problema ta.

Nu era cazul sa mai deschizi un topic nou!

(Re)citeste regulamentul!



#8 mykaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 October 2009 - 09:24 PM

scuze!
marfa furata este asigurata
as dori daca stie cineva toata nota contabila in aceasta situatie
este corect in 473?
multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL