Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conventie - cod civil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conventie - cod civil

18 replies to this topic

#1 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 May 2005 - 02:13 PM

Ma poate ajuta cineva cu un model de conventie prestari servicii pe codul civil. Ma gandeam sa folosesc astfel de conventii pt. niste muncitori zilieri pe un santier care pot lucra cateva zile, o saptamana, o luna, dar nu mai mult de 3 luni sigur si cred ca nu are sens sa ma complic cu contracte individuale de munca. Gresesc cumva?



#2 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2005 - 10:20 AM

Nu gresesti, este corect dar nu am modele decat pe hartie, mi-ar trebui un fax ca sa ti-l trimit.




#3 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 06 May 2005 - 10:28 AM

CONVENTIE CIVILA DE PRESTARI SERVICII

I. Partile contractante:

1. S.C. .............................., cu sediul in .................... str. .................., nr. ....., telefon ............., cont virament nr. ....................., deschis la ...................... reprezentata prin ................... in calitate de ............, numita in prezentul contract angajator(beneficiar), si:
2. Dl (D-na) ...................., domiciliat(a) in ..................., str. ................. nr. ......, judetul .............., nascut(a) in localitatea ............... la data de .................. posesor al actului de identitate seria ............, nr. ................., eliberat de ............., la data de .............., codul numeric personal ..............., in calitate de prestator de servicii (executant), am incheiat prezenta conventie civila in urmatoarele conditii stabilite de comun acord:

II. Obiectul conventiei civile
- activitatea/lucrarea care urmeaza sa fie prestata ..................
- remuneratia bruta stabilita pentru prestatie .................. lei
- data efectuarii platii/remuneratiei ...............................

III. Drepturile si obligatiile partilor

1. Angajatorul se obliga:
- sa-l remunereze pe prestator pentru rezultatul muncii sale;
- sa creeze prestatorului conditii corespunzatoare de munca, cu respectarea normelor de protectia muncii;
- sa retina si sa vireze impozitul prevazut de lege pentru venitul realizat de prestator.

2. Prestatorul se obliga:
- sa presteze activitatea sau sa predea lucrarea la termenul convenit, in conditiile si de calitatea ceruta de beneficiar;
- sa respecte secretul lucrarilor si regulile disciplinare stabilite de beneficiar pentru salariatii sai;
- sa respecte normele de protectie a muncii specifice activitatii.

IV. Durata conventiei civile

- Durata nedeterminata/determinata ..............., timpul de lucru ..... ore/zi (pentru activitate cu caracter de regularitate, conform art. 3 lit. a din Legea nr. 130/1999).
- Durata executarii lucrarii ................ (pentru activitati prestate la asociatiile de locatari sau de proprietari, conform art. 3 lit. b din Legea nr. 130/1999).

V. Modificarea conventiei civile

Modificarea oricarei clauze a conventiei civile se poate face numai prin intelegere intre parti, convenita in scris, prin act aditional la inspectoratul teritorial de munca.

VI. Incetarea conventiei civile

Prezenta conventie civila inceteaza:
1. prin acordul scris al partilor;
2. din initiativa temeinic motivata a uneia din parti, cu un preaviz de 15 zile lucratoare.

VII. Raspunderea partilor

Neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoare a obligatiilor asumate prin prezenta conventie civila atrage raspunderea partii in culpa, in afara de cazurile de exonerare prevazute de lege.
Litigiile ivite in derularea prezentei conventii civile se solutioneaza pe cale amiabila sau de catre judecatorie, in cazul in care nu s-au solutionat pe cale amiabila.
Prezenta conventie civila a fost incheiata in trei exemplare, cate unul pentru fiecare parte, iar al treilea exemplar pentru Inspectoratul Teritorial de Munca Neamt.

Angajator(Beneficiar) Prestator(Executant)
.................... ....................
L.S.

Avizat,
Functionarul inspecatoratului teritorial de munca
Numele si prenumele .............................
Semnatura ............................
L.S.



#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 May 2005 - 07:40 AM

Iti multumesc, DanL, dar nu asta cautam. Este vechiul model de conventii civile, care nu mai exista in prezent. Ma interesa ceva care sa nu se inregistreze la ITM si sa nu fie considerate venituri de natura salariilor.



#5 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 10 May 2005 - 07:51 AM

pai e simplu..la durata contractului scrii x ore, tai conf legii cutare si scrii pe baza codului civil si stergi vrajeala aia cu ITM
intocmit in 2 exemplare, unul la societate, al doilea la salariat.....semnat de ambele parti, stampilat de societate si inregistrat de catre aceasta



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 May 2005 - 12:27 PM

Iti multumesc mult, Tony



#7 Ildi Simon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Sfantu Gheorghe

Postat 12 May 2005 - 02:56 AM

Stie cineva care sunt impozitele si cuantumul acestora in cazul contractului civil ?
Daca persoana angajata presteaza serviciul periodic dar neregulat, ce salariu se trece in contract ?
Acest tip de contract se inregistreaza la ITM, ca si CIM?
In ce conditii o persoana nu poate fi angajata cu contract civil ?



#8 Ildi Simon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Sfantu Gheorghe

Postat 18 May 2005 - 10:55 PM

Scuze, între timp amãsit rãspuns la aproape toate întrebãrile mele.
Ceea ce nu am gãsit: dacã poate fi semnat contract civil ºi cu o persoanã care nu are nici un alt loc de muncã. Cineva mi-a spus cã nu ar fi permis.
ªtie cineva ?



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2005 - 09:17 AM

Ildi Simon a spus:

Scuze, între timp amãsit rãspuns la aproape toate întrebãrile mele.
N-ai vrea sa ne impartasesti si noua din experienta ta? M-ar interesa si pe mine aceste raspunsuri.



#10 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 19 May 2005 - 01:38 PM

poate fi semnat si cu persoane care nu mai lucreaza in alta parte



#11 Ildi Simon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Sfantu Gheorghe

Postat 20 May 2005 - 04:08 AM

Îþi mulþumesc mult Tony !

Dragã "Nicole33" rãspunsurile le-am gãsit la subiectele "Contracte prestari servicii cf.Codului Civil", ºi îl pot cita pe "ukel", care spune undeva pe forum:

"pentru un contract incheiat conform Codului Civil pentru prestarea unor servicii, vom avea:

- plata cu retinere la sursa a:
- 6.5% din valoarea ctr. daca persoana angajata nu mai are loc de munca in alta parte (ctr de munca). C.A.S.S. nu se aplica nici pentru pensionari. - este necesara o declaratie pe propria raspundere daca are/ nu are un ctr de munca conforma caruia sa fie asigurat conform declaratie, sau ctr individual de asigurare la Casa de Sanatate (vezi OG 86/2003)
- 10% din valoarea bruta trecuta pe contact. Impozitul se varsa lunar pana la data de 25 ale lunii urmatoare"


Întrebarea:Daca persoana angajata presteaza serviciul periodic dar neregulat, ce salariu se trece in contract ? - rãmîne încã nelãmuritã !!


O zi bunã !



#12 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 May 2005 - 08:38 AM

Dar daca se incheie cate un astfel de contract pe o perioada strict determinata ori de cate ori ai nevoie si treci la suma exact valoarea negociata pt. o anumita prestatie specificata explicit?



#13 Aaron

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 20 May 2005 - 09:34 AM

Se poate trece ca salariul procent din incasari (este vorba de prestari servicii in asigurari)?



#14 Aaron

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 20 May 2005 - 09:43 AM

silvia stanciu a spus:

Nu gresesti, este corect dar nu am modele decat pe hartie, mi-ar trebui un fax ca sa ti-l trimit.

Difera de cel postat de danl ? daca da mi-l poti trimite prin fax la 0264/593360 ?

Multumesc anticipat



#15 calina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 23 May 2005 - 12:10 PM

SC :
Adresa:
ÃŽnregistrat la nr _____ / ____________

CONTRACT CIVIL
Incheiat astãzi ___ / _____ / __________

ÃŽntre:
1. SC __________________________ , cu sediul în ________________________________, reprezentatã prin ___________________________________________ în calitate de beneficiar
ºi
2. __________________________________ nãscut la data de ________________ în
localitatea _________________ judeþul ___________________, domiciliat în localitatea _____________________, str. ________________ nr ___ bl ___ sc ___ etj ___ ap ____ judeþul ________________, posesor al B.I. / C.I. seria ____ nr ______________ eliberat de ________________________ la data de _________________, în calitate de prestator
în temeiul art. 942 – 997 ºi urmãtoarele din Codul civil, prin liberul nostru acord de voinþã am convenit urmãtoarele:
Art.1. Prestatorul se obligã sã efectueze, presteze, îndeplineascã, pentru ºi în interesul beneficiarului urmãtoarele servicii: ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Art.2. Contractul se încheie pe o perioadã de _____ luni, începând cu data de ________________.
Art. 3. Prestatorul rãspunde în condiþiile legii pentru orice pagubã produsã din vina sa faþã de beneficiar.
Art.4. Pentru munca prestatã, beneficiarul se obligã sã acorde prestatorului o indemnizaþie în sumã de _______________ lei / pe lunã din care se va reþine ºi vira impozitul legal pe venit. Plata se va face pânã la data de _______ a lunii curente pentru luna expiratã, la recepþia lucrãrii, s.a.m.d.
Art.5. Beneficiarul se obligã sã asigure condiþiile necesare de muncã ºi sã punã la dispoziþia prestatorului documentele, materialele necesare, etc.
Art.6. Drepturile ºi obligaþiile asumate prin prezenta convenþie intrã în vigoare de la data semnãrii ºi înregistrãrii lui.
Art.7. Pãrþile pot oricând rezilia convenþia prin acordul lor de voinþã, din iniþiativa uneia din pãrþi cu înºtiinþarea prealabilã a celeilalte pãrþi înainte cu 15 – 30 zile.

Prezentul s-a încheiat în douã exemplare câte un exemplar pentru fiecare din pãrþi.

BENEFICIAR, PRESTATOR,



#16 calina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 23 May 2005 - 12:29 PM

- se poate incheia contract civil cu orice fel de persoana (salariat sau nu) chiar si somer fiind, doar ca indemnizatia care o negociezi cu un somer trebuie sa fie mai mica decat ajutorul de somaj ca acesta sa poata beneficia in continuare si de ajutorul de somaj.... si atentie la timpul zilnic de lucru, este mai bine sa nu fie mentionat in contract. Te arzi si tu si prestatorul. Contractul civil se incheie pentru o prestatie zilnica de pana la 2 ore, alfel trebuie facut contract de munca pe timp partial.
- angajatorul plateste prin retinere la sursa impozitul de 10 % care se mentioneaza in decl 100 si nimic altceva Declararea veniturilor realizate din activitati desfasurate in baza contractelor incheiate potrivit codului civil revine nu beneficiarului serviciilor ci prestatorului



#17 hutanur

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Botosani

Postat 26 May 2005 - 03:32 AM

Patronul meu vrea sa le dea angajatilor o parte din salariul negociat prin conventie civila, pentru a reduce taxele. Intrebarea mea este daca se pot acorda luna de luna aceste indemnizatii si ce institutie poate sa le controleze? Multumesc.



#18 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 27 May 2005 - 03:22 PM

[quote="Ildi Simon"]
"pentru un contract incheiat conform Codului Civil pentru prestarea unor servicii, vom avea:

- plata cu retinere la sursa a:
- 6.5% din valoarea ctr. daca persoana angajata nu mai are loc de munca in alta parte (ctr de munca). C.A.S.S. nu se aplica nici pentru pensionari. - este necesara o declaratie pe propria raspundere daca are/ nu are un ctr de munca conforma caruia sa fie asigurat conform declaratie, sau ctr individual de asigurare la Casa de Sanatate (vezi OG 86/2003)
- 10% din valoarea bruta trecuta pe contact. Impozitul se varsa lunar pana la data de 25 ale lunii urmatoare"

Ok, sunt de acord, dar am o intrebare: in ce conturi plateste beneficiarul ("angajatorul fictiv") contributia de 6.5% sanatatesi impozitul retinut de 10% din venit.

Multumesc pentru un eventual raspuns!



#19 calina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 30 May 2005 - 08:07 AM

- ptr imp de 10% - cauta in lista codurilor IBAN "Impozit ptr veniturile din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit codului civil"
- ptr 6,5% - parerea mea este ca nu se retine, mai intreaba, dar cred ca este problema prestatorului sa se asigure si nu a angajatorului






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL