Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
materii prima ramasa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

materii prima ramasa

1 reply to this topic

#1 alinpestean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 October 2009 - 09:38 AM

Buna ziua.Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Firma la care lucrez produce maturi din sorg.Materia prima(sorgul) se aduce intr o forma ,,nai bruta,,sa zic asa deci nu este sortata.Cand se achizitioneaza materia prima intra in gestiunea firmei o cantitate mai mare valoric,care dupa ce se sorteaza si se alege pica si nu se poate folosi in procesul de productie.Astfel eu raman in contul de mat.prime cu un sold destul de mare la ct.301 ,materie prima pe care in realitate nu o am .Cum sa procedez pt a scapa de aceasta valoare din 301.Am inteles ca ar exista un tabel cu niste norme de consum pt aceste tipuri de materii prime.Nu as vrea sa le inregistrez daca s ar putea nici pe cheltuieli pt ca este o val destul de mare.Va multumesc.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 October 2009 - 11:09 AM

Ai doua posibilitati:
-sa consideri toata achizitia de sorg 301=401 ca fiind aferenta productiei si sa o consumi toata 601=301, din care o parte este direct productiva (cele sortate care merg mai departe in productie), iar o parte reprezinta pierdere tehnologica; valoarea materiei prime consumate (toata) o incluzi in raportul de productie si se reflecta in pretul produsului finit 345=711
-sa consideri consum deductibil 601=301 doar partea care merge in productie (sorgul sortat) si reflectat in final in 345=711, iar pentru diferenta (sorgul inutilizabil) sa calculezi conform perisabilitatii (daca exista!) si sa transformi diferenta in nedeductibil.
Eu personal as opta pentru prima varianta.
Atentie la TVA care nu este deductibil daca si ch. este neded.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL