Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
comision - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

comision

3 replies to this topic

#1 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 October 2009 - 06:05 PM

am si eu o problema....
Este vorba de o soc com ''X'' care are incheiat un contract de comision cu SC ...cosmetics...
SC ... cosmetics factureaza produse cosmetice catre soc com X....
Soc com X vinde mai departe produsele cosmetice catre clienti persoane fizice....
Soc com X factureaza comisionul catre SC ... cosmetics....
Nu stiu cum trebuie sa contabilizez cumpararea produselor cosmetice....
371=401.SC ... cosmetics.... cumpararea produse cosmetice
401.avon=5311 plata catre SC ... cosmetics....
5311=707 vanzarea produselor cosmetice catre clienti pers fizice
607=371 descarcarea din gestiune a produselor vandute
4111.avon = 704 facturarea comisionului catre avon
5311=4111.avon incasarea comisionului
Nu cred ca sunt corecte inregistrarile de mai sus si de aceea apelez la voi poate ma ajutati...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2009 - 09:39 AM




#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2009 - 06:17 PM

Sunt corecte, mai trebuie adaugat TVA-ul daca sunteti platitoare de TVA.




#3 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 October 2009 - 06:31 PM

Merci florin ...ma gandeam sa nu fie ceva mai complicat legat de contractul de comision....
O seara placuta!



#4 contnews

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 March 2010 - 09:37 PM

exemple pe contabilizare contracte intermediere, agent pe:http://contnews.wordpress.com/2010/03/25/recunoasterea-veniturilor-in-cadrul-contractelor-de-intermediere-agent-comision-sau-mandat-comercial/






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL