Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tu de ce nu mergi cu bicicleta? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tu de ce nu mergi cu bicicleta?


13 replies to this topic

#1 Gica Contra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 October 2009 - 09:23 PM

Imi cer scuze pentru usoara "agresivitate" a intrebarii din subiect dar simt nevoia sa atrag un pic atentia.
Pe forumurile de biciclisti, daca intrebi asa ceva, toti se intreaba unul pe celalalt si nimeni nu stie exact de ce sunt asa putini biciclisti in Bucuresti mai ales si in destule alte orase din Romania.
Sigur, acum s-a cam stricat vremea si problema nu prea e de actualitate. Dar nici asta vara Bucurestiul nu prea a fost plin de biciclisti.

Nu stiu decat de ce nu merg eu. Desi nu vad nimic anormal sau rau in asta (ba dimpotriva!) nu ma simt bine sa fac un lucru neobisnuit.



#2 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 23 October 2009 - 08:58 AM

Dupa nick-ul ales ar fi de crezut contrariul :biggrin:


Am mers multa vreme cu bitzicla, una d'aia solida de pe vremuri "Ucraina", nu tablele indoite de acuma.
Apoi incet incet am lasat-o, s-o scurtat timpu, suflul, o mai crescut burta ... da' buna intrebare, de fapt de ce am lasat-o ?.




#3 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 23 October 2009 - 03:19 PM

Va spun eu: de puturosi! E mai bine cu umbrela pe patru roate, daca se poate din aia dubla (gen Nissan patrol sau mai mare), mai ales prin centru...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#4 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 October 2009 - 05:15 PM

Nu stiu sa merg pe bicicleta. :pullhair:



#5 Gica Contra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 October 2009 - 05:47 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Oct 23 2009, 04:19 PM, a spus:

...de puturosi! E mai bine cu umbrela pe patru roate, daca se poate din aia dubla (gen Nissan patrol sau mai mare), mai ales prin centru...
De puturosi? Nu prea imi vine sa cred ca asta ar fi motivul ca pana la o anumita limita efortul fizic nu e perceput ca un disconfort si mersul cu bicicleta cere un efort mai mic decat mersul pe jos.
Marea masa de oameni nu au masini din alea.
De aceea cred ca motivele principale pentru care nu prea se merge cu bicicleta sunt altele.

@a.d.n. Eu am avut norocul sa citesc intr-o carte cum se face ca poti sa-ti tii echilibrul si pe la 18 ani am reusit sa invat fara sa cad.



#6 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 October 2009 - 08:05 PM

Aaaa, ca mi-am amintit. Iata un "motiv": in Galati , pana nu demult, nu exista nicio pista pentru biciclisti. Gardienii publici "te mustrau" pe faleza Dunarii sau prin parcuri... Acum s-au apucat sa faca piste.



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 04:15 PM

In Bucuresti sunt piste pentru biciclisti .....dar, din pacate ..... sunt parcate masini pe ele !

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 24 October 2009 - 04:15 PM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 Gica Contra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 October 2009 - 04:47 PM

Da, este adevarat ca pistele pentru biciclisti lasa de dorit foarte mult. Dar acum mai multi ani nu existau piste deloc si se mergea cu bicicleta, e drept tot putin, chiar mai putin, numai pe strada si, desi nu prea e voie, pe trotuar.
Poate ar trebui sa reformulez intrebarea: "De ce credeti ca se merge atat de putin cu bicicleta? Ce il determina pe om ca de cele mai multe ori sa nu aleaga bicicleta ca mijloc de transport?".



#9 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2009 - 12:11 PM

Motivele sunt multe :
- unii, din comoditate ....este mai usor sa te urci la volan decat , sa dai la pedale ;
- nu ai unde sa-ti lasi bicicleta ( in situatia in care vrei sa mergi cu ea .....la servici, spre exemplu );
- nu sunt destule piste pentru biciclisti si acolo unde sunt......sunt ocupate de masini parcate;
- dupa o zi de munca ( pentru multi, deloc usoara )....esti prea obosit ca sa mai dai la pedale pana acasa;
- daca vrei o bicicleta mai moderna , depaseste 1.000 de lei;
- bicicleta o poti folosi doar cand vremea iti permite , etc.

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 25 October 2009 - 12:12 PM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#10 Gica Contra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 October 2009 - 02:26 PM

Vezi postareacristina5859, la Oct 25 2009, 01:11 PM, a spus:

Motivele sunt multe :...comoditate...nu ai unde sa-ti lasi bicicleta...nu sunt destule piste...unde sunt...sunt ocupate de masini...o bicicleta mai moderna , depaseste 1.000 de lei...doar cand vremea iti permite , etc.
Multumesc pentru raspuns. E drept, motive sa nu mergi cu bicicleta sunt multe. Dar ce nu stiu eu este care sunt cele adevarate. Am facut o lista cu 11 motive sa nu mergi cu bicicleta (nu vreau sa o insir acum ca sa nu influentez raspunsurile) din dorinta de a afla care sunt cele reale. Nu am reusit. De aceea am "schimbat" intrebarea in "Tu de ce nu mergi cu bicicleta" dar ma deranjeaza si pe mine ca e prea agresiva. Motivele mentionate in raspuns figureaza printre cele 11 gasite de mine. Sunt cele adevarate? Adica sunt personale sau auzite de la cunostinte? Sau sunt asa cum am facut eu lista aia, gandite ca s-ar putea sa fie astea? Eu pe cele 11 le-am stors din mintea mea si numai unul e valabil pentru mine, ca nu-mi place sa ies in evidenta, sa fiu foarte deosebit, luat in vizor dar asta se pare ca pentru altii nu conteaza.



#11 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2009 - 05:05 PM

Ceea ce am scris mai devreme nu este din auzite !
Sotul meu iubeste mersul pe bicicleta ....cu toate ca, avem doua masini in garaj :biggrin: ...el, prefera mersul cu bicicleta in ciuda faptului ca, pana la servici are 32 de km (16, dus si 16, intors) ......de multe ori il intreb de ce nu i-a una dintre masini sa mearga la servici ......imi spune ca nu-i convine traficul din Bucuresti .....daca merge cu masina face cam 1 ora ....cu bicicleta ( dupa atatia ani de mers !) cam 40 de minute !.....merge cu masina la servici doar in cazuri de forta majora, cand ploua sau cand vine frigul......in rest, numai bicicleta !.......din cauza traficului este fan , bicicleta ........chiar daca are A-ul si B-ul de aproape 30 de ani ! :pullhair:

P.S. : Tu mergi cu bicicleta ?

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 25 October 2009 - 05:06 PM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#12 Gica Contra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 October 2009 - 01:36 PM

Vezi postareacristina5859, la Oct 25 2009, 06:05 PM, a spus:

Ceea ce am scris mai devreme nu este din auzite !
Multumesc de raspuns. Putea sa fie si din auzite ca tot raspuns era. Ce nu doream era un raspuns "gandit", "imaginat", ca cele 11 motive de care ziceam mai sus.

Vezi postareacristina5859, la Oct 25 2009, 06:05 PM, a spus:

P.S. : Tu mergi cu bicicleta ?
Nu, am zis si de ce in primul post:

Vezi postareaGica Contra, la Oct 22 2009, 10:23 PM, a spus:

Nu stiu decat de ce nu merg eu. Desi nu vad nimic anormal sau rau in asta (ba dimpotriva!) nu ma simt bine sa fac un lucru neobisnuit.
Multi biciclisti spun ca este un lucru obisnuit dar in Bucuresti cand te uiti in lungul pistei intr-o zi cu vreme buna si nu vezi pe nimeni cu bicicleta, cand chiar si la orele de varf abia daca trece un biciclist la 1-2 minute (in medie, ca se intampla sa treaca si 5 minute fara biciclisti), parca te intrebi: "Nu cumva ceva imi scapa si e ceva in neregula sa mergi cu bicicleta? De ce cei mai multi aleg transportul in comun? De ce asa multi aleg sa transpire in autobuzele blocate la stop? De ce aleg oamenii sa mearga cu masina cand stiu ca vor sta la multe stopuri de mai multe ori si vor avea probleme cu parcarea?". Si vrei sa afli. Si atunci deschizi subiect pe forum.



#13 vladiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2011 - 12:12 PM

:thumbup:
Cum nu ma aude nimeni : pt ca nu stiu sa merg pe bicicleta



#14 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2011 - 02:49 PM

:thumbup: ...poti invata !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL