Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce face angajatorul pt CCC? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ce face angajatorul pt CCC?

7 replies to this topic

#1 timisoara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 24 October 2009 - 08:13 AM

Buna!
am o angajata care doreste sa faca bb. Ce trebuie sa fac eu ca si angajator in momentul in care vor urma concediile de prenatal, postanatal si CIC?
Trebuie sa intocmesc niste acte? Cine plateste asigurarile si banii pt CIC?
Multumesc



#2 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 24 October 2009 - 11:23 AM

Cred ca intrebarile pe care vi le puneti va poate raspunde si contabila dvs. :pullhair:




#3 Delia Ionescu Vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 27 October 2009 - 03:30 PM

Vezi postarea(anisoara bobi), la Oct 24 2009, 12:23 PM, a spus:

Cred ca intrebarile pe care vi le puneti va poate raspunde si contabila dvs. :pullhair:



Probabil ca nu poate obtine un raspuns si de aceea a apelat la acest site....

* ]In primul rand, trebuie sa fiti instiintat in scris, ca angajator si instiintarea sa fie insotita de o adeverinta medicala in acest sens.
* Sunteti obligat sa pastrati confidentialiatea pana sarcina nu e vizibila si angajata nu anunta ea insasi.
* Apoi, in colaborare cu medicina muncii si tinnad cont de recomandarile lor, (care trebuie sa va dea si niste scrisori medicale - stiu ei ce trebuie sa faca in acest caz), va trebui sa adaptati conditiile de lucru ale gravidei, daca acestea sunt f solicitante si nu mai aveti voie sa o puneti sa lucreze de noapte, daca era cazul.

* Trebuie anuntat ITM-ul care va va vor da un nr de inregistare. Sa nu va surprinda daca vin mai apoi si in control.

* Trebuie sa ii dati voie gravidei sa mearga la vizite la doctor in timpul orelor de lucru (in limita a maxim 16 ore pe luna), daca atunci s-au ptutut face programarile. Ii cereti sa va aduca o adeverinta ca a fost de fiecare data, daca veti considera necesar.

* Apoi, OUG 96/2003 spune in al sau art. 13 - În baza recomandarii medicului de familie, salariata gravida care nu poate îndeplini durata normala de munca din motive de sanatate, a sa sau a fatului sau, are dreptul la reducerea cu o patrime a duratei normale de munca, cu mentinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementarilor legale privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.

* Apoi, daca medicul va considera necesar, ar putea sa ii acorde concediu de risc maternal.

* Apoi, urmeaza concediul prenatal si postnatal.
Potrivit articolul 119 din Legea 19/2000, concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.

* Concediile pentru sarcina si lauzie se compenseaza intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare.

* Conform articolului 120 din Legea nr. 19/2000, cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul ce se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni.

* Pentru ca persoana respectiva sa intre in C ingr copil, trebuie sa aiba un concediu de lauzie de cel putin 42 de zile.

* Articolul 66 din CCM la niv nat prevede ca minim 6 saptamani din perioada concediului de maternitate, intreprinderea sa compenseze si restul de pana la 100% din salariul brut.

* Apoi, asta nu e tot: art 61 din CCM spune ca mamica, dupa ce naste are dreptul la un salariu mediu pe unitate.

* Apoi, cand salariata si-a terminat zilele de materninate, i se va suspenda contracul de munca, urmand ca ea sa se intoarca cand doreste (poate sta si 2 ani, dupa cum se stie sau 3 la copilul bolnav). Trebuie sa o primiti inapoi. Si daca se intoarce mai repede, mai sunt si alte chestiuni si drepturi dar cred ca ajunge cat am scris pentru moment:)

Sper sa va fie de folos. NU aveti multe de facut ci doar sa ii acordati la ce are dreptul. Sunt multe, ce e drept insa asa este corect si daca nu faceti tot, puteti avea probleme mari, daca va reclama.
Numai bine.



#4 Delia Ionescu Vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 27 October 2009 - 03:35 PM

Cine plateste asigurarile si banii pt CIC?
Multumesc
[/quote]


Am uitat sa va raspund cu privire la aceasta intrebare.
Concediul de ingrigijre copil, nu va priveste. Ea are contractul suspendat. Nu ii veti mai plati nimic cat este in CIC, nici ei nici la buget.
Cat despre concediul de maternitate, cred ca stiti cum e cu el pt ca e de fapt un concediu medical.

Sa nu uitati ca CIC poate fi acordat si tatilor sau ca se acorda 10 sau chiar 15 zile tatilor la nasterea copiilor lor (art 61 CCM lnn).

Mult succes !



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 04:07 PM

Vezi postareaDelia Ionescu Vlad, la Oct 27 2009, 03:30 PM, a spus:

Vezi postarea(anisoara bobi), la Oct 24 2009, 12:23 PM, a spus:

Cred ca intrebarile pe care vi le puneti va poate raspunde si contabila dvs. :pullhair:
Probabil ca nu poate obtine un raspuns si de aceea a apelat la acest site....

Sau, poate si contabila i-a dat tot un raspuns asemanator.
Dragos



#6 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 01 November 2009 - 10:28 PM

Pun si eu o intrebare,desi nu stiu daca a mai avut cineva asa un caz.
O societate de transport marfa(infiintata in Romania),face transporturi in UE.Soferul este asigurat in tara,dar locuieste mai mult in Italia.
S-a imbolnavit si a trebuit sa se interneze pt.operatie in Italia.
Inainte de spitalizare a mai primit 5 zile de CM (???) de la un medic la care este inscris si in Italia.
Acum ,nu stiu cum o sa apara el pe statul de salarii,si cum i se poate plati indemnizatia de boala,a lipsit toata luna octombrie,nu a mai putut pleca in cursa.
Am mai intrebat pe cineva,care mi-a spus ca trebuie sa aduca toate actele de la Spitalul italian,sa le traduca oficial,si sa obtina avizul Directiei de Sanatate Judetene,apoi i se vor face concedii medicale care se vor plati.
Acum mai e si problema ca traducerea legala la cate foi care le va aduce ,va costa ceva,si ma intreb daca indemnizatia ii va acoperi costul traducerilor.
Daca cineva s-a confruntat cu asa ceva,poate imi spune mai exact ce trebuie sa aduca de la spitalul italian. :frusty:



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 November 2009 - 01:48 AM

fiind inscris si la medic in Italia, inseamna ca plateste contributie de sanatate si in ITALIA, deci tratamentul si spitalizarea s-ar suporta de statul italian (prin asigurarea pe care o are)...e corect? In Italia nu are CIM, deci nu primeste indemnizatie.
Ca sa vedeti daca e rentabil sa ii platiti indemnizatia in Ro, vedeti intai cat are sal pe ultimele 6 luni (media zilnica), banuiesc ca indemniz.e 100%, comparativ cu traducerea care costa xfoi*15 lei/foaie si nervii pe la casa de sanatate (nu stiu sigur daca e 15 lei). Pe statul de salarii apare cu 0 , pe pontaj va fi absent motivat in baza CM netradus (eu asa as face daca nu mi-as complica viata cu CM-ul).

intrebarea r trebui mutata de la CCC, rog moderatorul...pls

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 02 November 2009 - 01:52 AM




#8 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 02 November 2009 - 08:18 PM

Pe statul de salarii apare cu 0 , pe pontaj va fi absent motivat in baza CM netradus (eu asa as face daca nu mi-as complica viata cu CM-ul).


Multumesc pentru parere.
Inca nu stiu ce asigurare are acolo,ca a cerut card de sanatate de aici,ca sa nu plateasca spitalul.Nici ce acte are de acolo,iar nu stiu ,ca nu le-am vazut inca.
Multumesc oricum.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL