Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen CAFR noiembrie 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

examen CAFR noiembrie 2009

13 replies to this topic

#1 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 26 October 2009 - 09:54 AM

Buna

Daca mai sunt colegi care doresc sa participe la examenul pt. auditori din noiembrie, propun sa initiem un grup de lucru (nume, telefon, email etc) prin care sa discutam: subiecte anterioare, propuse, impresii daca ati mai participat la sesiunile 2007-2008-2009mai, de la cursurile de pregatire, zvonuri despre comisie etc.


Desi mi se parea prohibitiva ideea, am decis sa particip acum pt. ca este posibil ca de anul viitor sa se "complice" si mai mult lucrurile.

Succes tuturor!
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#2 Boghi30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 October 2009 - 08:18 PM

Salutare!
Da, ar fi bine sa comunicam pe tema asta, mai sunt cateva zile pana la examen.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 January 2010 - 04:04 PM




#3 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2009 - 10:47 AM

Sal,
Cam tarziu ca mai avem 4 zile ...
Accent pe bibliografie si multa bafta....
subiectele de ani trecuti nu sunt in topic....asa ca cine le are e rugat sa le postezi

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 January 2010 - 04:04 PM

Ciprian



#4 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 02 November 2009 - 12:45 PM

Camera Auditorilor Financiari din România organizează în cursul lunii noiembrie 2009 examenul de aptitudini profesionale, pentru atribuirea calității de auditor financiar.
Datele de organizare:

21 noiembrie – proba scrisă (proba I);
28 noiembrie – proba practică (proba III)
29 noiembrie – proba grilă (proba II).


Ca sa precizez despre care examene este vorba.


Daca ar fi sa ne bazam pe bibliografie, sansele de a o parcurge integral sunt mici.
De interes ar fi:
-ponderea subiectelor pe categorii (audit, fiscalitate, conta, drept etc de anii trecuti)
- modul de apreciere la proba practica - pt. ca la cursurile de formare am observat ca sunt de obicei probleme cu mici capcane, astfel incat e nerecomandat sa te repezi direct la rezolvare strict conform teoriei sdin standarde, fara fir logic

Idei?
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#5 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 02 November 2009 - 01:09 PM

La proba scrisa(1) punctajul este: 60% audit; 40% contabilitate. Trebuie stiuta bine materia pentru ca timpul afectat probei (5 ore), desi pare mai mult decat suficient, nu-ti permite sa meditezi prea mult asupra subiectelor( in numar de 15).
La proba a II-a(grila) - 120 de intrebari: cam 40% din Codul fiscal si din Codul de procedura fiscala, restul de 60% din Lg.31, Codul comercial, insolventa, contracte, dreptul muncii si orice altceva din bibliografie. Intrebarile au 4 variante de raspuns cu un singur raspuns corect.
La proba a III-a - nu e nici o regula!!! Trebuie stiute foarte bine Normele minimale de audit, ISA, contabilitate, legislatie financiar-contabila... In rest ...inspiratie multa!!!

Succes!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 January 2010 - 04:05 PM




#6 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 02 November 2009 - 02:24 PM

Fisier atasat  grile__sub_2.doc   219K   1007 downloadsFisier atasat  grile_sub_1.doc   219.5K   751 downloads[attachment=4
915:rasp_grila_nov08.doc]Fisier atasat  proba_practica_1.doc   47K   776 downloadsFisier atasat  proba_practica_2.doc   54.5K   742 downloadsroba_practica_2.doc]Incerc sa va trimit grilele si subiectele de la practica pe care le-am avut anul trecut.Sper sa reusesc.

Mult succes.

N -am reusit sa arate frumos , dar sper sa va descurcati.Aveti grija la modificarile din Cod fiscal!
Bafta la invatat!

Fisiere atasate





#7 iuliacj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 November 2009 - 07:21 PM

Are cineva grilele date la examenul din mai 2009?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 January 2010 - 04:05 PM




#8 hucka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:iasi

Postat 14 November 2009 - 04:22 PM

poate cineva sa posteze subiectele la proba I care s-au dat in mai 2009 si in noiembrie 2008 ?



#9 editor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 November 2009 - 01:32 PM

Cum stati cu moralul? Pregatiti pentru proba III si II? Ceva zvonuri de ultim ora stie cineva?



#10 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2009 - 01:36 PM

Vezi postareaoti71, la Nov 2 2009, 02:24 PM, a spus:

Atasament grile__sub_2.docAtasament grile_sub_1.doc[attachment=4
915:rasp_grila_nov08.doc]Atasament proba_practica_1.docFisier atasat  proba_practica_2.doc   54.5K   742 downloadsp
roba_practica_2.doc]Incerc sa va trimit grilele si subiectele de la practica pe care le-am avut anul trecut.Sper sa reusesc.

Mult succes.

N -am reusit sa arate frumos , dar sper sa va descurcati.Aveti grija la modificarile din Cod fiscal!
Bafta la invatat!


Din ce sesiune de examen sunt subiectele acestea?
DanielaZ



#11 aiehtorod

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 December 2009 - 06:25 PM

stie cineva cand se dau rezultatele?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 January 2010 - 04:06 PM




#12 anad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 December 2009 - 04:42 PM

Poate cineva sa-mi trimita un model de raspuns la proba practica?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 January 2010 - 04:06 PM




#13 anad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 November 2010 - 10:34 AM

Vezi postareactw, la Oct 28 2009, 12:47 PM, a spus:

Sal,
Cam tarziu ca mai avem 4 zile ...
Accent pe bibliografie si multa bafta....
subiectele de ani trecuti nu sunt in topic....asa ca cine le are e rugat sa le postezi


Te rog trimite-mi si mie problemele la proba practica (III) daca ai fost la cursurile de formare.

Foarte multumesc



#14 SimonaTM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 March 2011 - 08:08 PM

Buna ziua
Am si eu o rugaminte, are cineva raspunsurile la examenul din 2010?
pentru auditor financiar din 30,04 si inceputul lunii mai?
Va rog sa le postati pe site sau sa mi le trimiteti la mailul s_paunoiu@yahoo.com

MULTUMESC!







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL