Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilizare parti calculator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilizare parti calculator

40 replies to this topic

#1 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 04 May 2005 - 10:21 AM

Buna!
Am nevoie de ajutorul dvs.in ceea ce priveste contabilizarea unor componente de calculator: mouse, swich, memorii...nu stiu pe ce ar fii mai bine sa le pun: obiecte de inventar, alte materiale?
Va multumesc mult.



#2 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 04 May 2005 - 11:04 AM

nu e mai simplu daca-ti constitui calculatorul din componentele respective si-l mai si amortizezi?
nu cred ca va veni nimeni sa-ti desfaca chestiunea sa vada cati giga de ram ai acolo




#3 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 04 May 2005 - 01:10 PM

Am deja calculatoarele...acum s-au cumparat de ex. inca 4 mouse, 1 swich si inca ceva...si nu stiu cum sa contabilizez aceste piese...
Multumesc



#4 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 04 May 2005 - 01:13 PM

sunt ori piese de schimb, ori imbunatatesc performantele calculatorului respectiv



#5 rares

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2005 - 04:53 PM

Uite eu cum am facut. Am bagat pe valoarea de intrare a calculatorului si am recalculat amortizarea.Cineva spunea pe aici ca de ex mous-ul l-a bagat ob de inventar dar eu stiu ca ob de inventar trebuie sa functioneze de sine statator ori eu cred ca nu este cazul la mouse, nu?el nu merge decat conectat la calculator, nu?
Parerea mea. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#6 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 04 May 2005 - 05:24 PM

Daca vrei ca persoana caruia le predai pt.a-si desfasura activitatea cu ajutorul lor sa aiba simtul responsabilitatii unui lucru cu care lucreaza , poti sa le inregistrezi pe obiecte de inventar ;in caz contrar , poti foarte bine sa le inregistrezi direct pe cheltuieli.



#7 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 May 2005 - 07:37 AM

Si eu le-as baga tot pe cheltuieli - 604 sau 602.



#8 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2005 - 12:31 PM

rares a spus:

Uite eu cum am facut. Am bagat pe valoarea de intrare a calculatorului si am recalculat amortizarea. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif

Si ti-ai facut provizion pentru depreciere? :twisted: Cum ai facut evaluarea si reevaluarea mijlocului fix in conformitate cu IAS 16 si IAS 36 "Deprecierea activelor" ? :lol: Glumeam...

Acum serios: daca ai marit valoarea de intrare pentru ca ai cumparat un mouse, n-ar trebui sa si micsorezi valoarea cu mouse-ul pe care l-ai cumparat initial odata cu calculatorul,mai putin amortizarea in cota procentuala? Si ce s-a intamplat cu primul mouse? L-ai revalorificat? L-ai casat? Ai intocmit documentele contabile aferente? Cea zis comisia de inventariere? Dar expertul tehnic? Apare modificarea in fisa mijlocului fix? ....Bietul mouse ..ce furtuna a starnit
HoratiuHagiudotro



#9 marisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 May 2005 - 03:08 PM

Sunt consumabile. Eu le-am dat direct in consum.Nu ecazul sa te complici atat.



#10 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 06 June 2005 - 11:05 AM

logic ar fi sa maresti valoarea calculatorului(daca e o valoare mai importanta).Daca e vorma de un mouse poti sa l cumperi ca un ob de inv si da l in consum.



#11 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 06 June 2005 - 11:16 AM

E gresit sa consideri monitorul ca obiect de inventar daca valoarea fara TVA este sub 15 mil lei?



#12 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 06 June 2005 - 11:35 AM

e bine



#13 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 01 July 2005 - 07:05 PM

eu lucrez la o firma de soft si foarte des se cumpara tastaturi,mouse-uri si alte componente separat.Eu pentru acestea folosesc contul 611 cu analitic(special pentru calculatoare), pentru ca acestea ATENTIE!!!!! nu se pot trata ca entitati separate(nu pot functiona separat) ca sa le trecem la obiecte de inventar.Ele se cumpara pentru a asigura functionarea sistemului ca un tot unitar si de aceea cred ca este indicat acest cont.Mai ales ca nu pot functiona 2 in acelasi timp(2 mouse-uri,2tastaturi).In cazul unui update(implementarea unei memorii suplimentare, punerea unui dvd,cd-rom) suplimentar, pe langa cele existente deja atunci adaug la valoarea existenta si recalculez amortizarea.



#14 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 01 July 2005 - 07:08 PM

mihaela2005 a spus:

Buna!
Am nevoie de ajutorul dvs.in ceea ce priveste contabilizarea unor componente de calculator: mouse, swich, memorii...nu stiu pe ce ar fii mai bine sa le pun: obiecte de inventar, alte materiale?
Va multumesc mult.


Switch-urile se trec pe obiecte de inventar.



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 July 2005 - 08:50 PM

stai ca nu inteleg... de ce soarecele nu intra in ob de inventar si switchu da ?
switchu poate functiona singur ? :shock:
il bagi in priza si ce faci cu el ?
in obiecte de inventar se baga si echipamentu de lucru (salopete, sepci...) asta inseamna ca poate "functiona" singur ? :D
spui ca soarecele nu poate fara calculator... adevarat
dar e la fel de adevarat ca se poate trece de la un calculator la altu... se poate lua acasa...
obiect de inventar este tot ce se poate folosi, nu foarte des, ca atunci e material consumabil 8) , si nu poate intra in categoria mijloacelor fixe...
altii pot sa aiba alta parere :roll:



#16 mardecry

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 03 July 2005 - 07:18 PM

In principiu cu privire la contabilizarea achizitiei unui mouse sau unei tastaturi cred ca cel mai indicat ar fi sa se opereze pe un cont de cheltuiala , respectiv 6024=4011/5311! Mouse-ul sau tastatura sunt de fapt piese din componenta unui calculator, cand achizitionez un mouse in general inlocuiesc un altul vechi sau stricat! Deci inlocuiesc o piesa !



#17 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 03 July 2005 - 09:35 PM

buna ideea cu inregistrarea capiesa de skimb



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 July 2005 - 10:43 PM

eu inteleg prin piesa de schimb acel lucru pe care il pui intr-un aparat, masina... etc. si nu-l mai scoti de acolo... pe cand soarecele poti foarte usor sa-l pui la colegu' sau sa faci schimb intre soareci ca iti place mai mult ala de acasa si poti lucra mai bine cu el... cel putin dupa parerea mea cade treaba cu piesa de schimb



#19 DIANAJ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:brasov

Postat 04 July 2005 - 04:43 PM

Mouse-ul, web camera, microfon nu sun piese de schimb.
Eu le inregistrez pe obiecte de inventar (303).
Le dau in folosinta pe bon de consum (603-303) si le trec pe FISA DE EVIDENTA A MATERIALELOR DE NATURA OBIECTELOR DE INVENTAR IN FOLOSINTA cod 14-3-9.
Cind s-au stricat le casez cu PV de casare.
Tastatura poti s-o consideri piesa de schimb ca fara ea te uiti frumos la calculator.
diana



#20 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 July 2005 - 06:53 PM

cati oameni atatea idei :D






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL