Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Hotararea Curtii de Apel Bucuresti prin care s-a admis actiunea formulata de Ceccar in contradictoriu cu Camera Consultantilor Fiscali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Hotararea Curtii de Apel Bucuresti prin care s-a admis actiunea formulata de Ceccar in contradictoriu cu Camera Consultantilor Fiscali

23 replies to this topic

#1 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 27 October 2009 - 11:05 AM

cititi sentinta AICI



#2 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 27 October 2009 - 02:54 PM

Vezi postareamarra_2000, la Oct 27 2009, 01:05 PM, a spus:

cititi sentinta AICI

Si iata cum se vor ingrosa randurile consultantilor fiscali cu cei 60000 de experti contabili, foarte multi facuti prin examene de diferenta, contabili autorizati asimilati care vor fi ispravit o "particulara" , specializarea...(dar ce mai conteaza specializarea?!!!) pentru completarea studiilor...
Si eu, si foarte multi ca mine, care credeam ca doar o parte importanta dintre cei admisi in sesiunea de pomina din iunie 2007 umfla numarul consultantilor fiscali...




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 03:19 PM

Ceea ce ai pus tu aici este din Aprilie, si nu este definitiv si irevocabil.
Rezultatul recursului care a fost.
Pana la sentinta irevocabila pot trece ani buni...
Dragos



#4 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 27 October 2009 - 04:20 PM

Corect negocont, este din aprilie.
Atunci, de ce acest anunt a aparut astazi pe site, la cateva filiale Ceccar (Iasi, Bihor, Bacau, Ialomita, Galati, etc)?
Din pacate nu mai am spatiu pt a incarca adresa din partea Ceccar ( din data de 26.10.2009) catre filiale.....prin care se anunta succesul acestei actiuni si rugamintea de a mediatiza aceasta actiune in randul expertilor contabili :pullhair:



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 05:31 PM

Probabil au castigat recursul dar nu a fost redactata hotararea. Am vazut si eu pe pagina CECCAR, altfel as fi zis ca este un zvon.
Oricum chiar daca este vorba de castigarea recursului, eu zic ca se bucura cam devreme.
Dragos



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 October 2009 - 05:52 PM

De ce se bucura cam devreme, Negocont ? Te referi la sentinta definitiva sau la altceva ?

Dana




#7 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 06:04 PM

Pai se bucura pe de o parte expertii contabili ca vor deveni consultanti fiscali fara alte examene, etc; iar pe de alta CECCAR pentru marea victorie.
Da, nu vad nimic definitiv...
Dragos



#8 ggk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 08:07 PM

Insa presupun ca aceasta inscriere la CCF este pe bani si in plus anual se adauga inca 30 ore de pregatire profesionala
pentru CCF pe langa cele 40 ale CECCAR.



#9 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 27 October 2009 - 11:39 PM

Vezi postareamarra_2000, la Oct 27 2009, 04:20 PM, a spus:

Din pacate nu mai am spatiu pt a incarca adresa din partea Ceccar ( din data de 26.10.2009) catre filiale.....prin care se anunta succesul acestei actiuni si rugamintea de a mediatiza aceasta actiune in randul expertilor contabili :pullhair:

Fisiere atasate


vioreld



#10 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 28 October 2009 - 07:57 AM

Expertii contabili care deja au dat examenul de consultant fiscal (chiar de mai multe ori!) ce ar trebui sa faca acum? Sa solicite rambursarea taxei/taxelor de inscriere la examenul de consultant fiscal? Daca, mai nou, poti obtine calitatea de consultant fiscal doar pe baza carnetului de membru CECCAR pt. ce au mai sustinut examenul? De ce CECCAR mediatizeaza abia acum o hotarare a Curtii de Apel din aprilie? De ce nu au facut-o pana in examenul din 17 octombrie al CCF, de exemplu? Ca sa mai cotizeze cativa experti si la acest examen, dupa ce au cotizat, poate, si la altele anterioare?!



#11 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 28 October 2009 - 08:00 AM

Ca membru cu vechime in CECCAR(cand nu avea oricine acces la aceasta calitate!), poate ar trebui sa ma bucur de anuntata "victorie" a CECCAR impotriva CCFR. Dar nu e deloc asa. Sunt membru CCF in urma unui examen serios organizat de CCF(nu de MFP care a organizat un "examen" pe care l-au promovat toti cei care s-au prezentat), si pot sa fac diferenta intre modul de admitere( a se vedea sesiunile din anii 2001 - 2006 cand procentul de admitere a fost de 110%!!!, sesiunile de diferenta pentru trecerea de la contabil autorizat la expert contabil sau de la contabil autorizat studii medii la expert contabil, posibilitatea absolventilor de a se inscrie la examenul de acces la experti contabili fara un stagiu minim in profesie - unii nici n-au vazut documente justificative!!!). Apoi trebuie punctat si modul de pregatire profesionala: de la a "bifa" o actiune(in cazul CECCAR) pana la a organiza niste cursuri serioase de la care sa pleci cu raspunsuri la problemele pe care le intampini in activitatea de zi cu zi ...e mare diferenta!
Pentru toate aceste motive si multe altele nu pot sa ma bucur...Prea multa forma fara fond!!! La nivel declarativ, toti(CECCAR, CCFR) sunt pentru imbunatatirea pregatirii profesionale, pentru cooperare, pentru colegialitate, dar in realitate lucrurile stau cu totul si cu totul altfel...Si asta face diferenta!



#12 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 28 October 2009 - 02:50 PM

Comunicat pe site-ul Camerei Consultantilor Fiscali :
http://www.ccfiscali.ro/index.php?option=c...e&Itemid=20
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#13 flor4

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 October 2009 - 03:14 PM

Nu va ambalati dragilor experti contabili. Nu e chiar asa. Cred ca profesorasii de la ASE au incercat sa ne induca in eroare. :frusty:

Ca de obicei. Eu m-am obisnuit. :pullhair:

Iata ce s-a publicat pe site-ul CCF www.cameraconsultantilorfiscali.ro

"Comunicat
Hotărârea Civilă nr. 1828/2009 a Curții de Apel București


Camera Consultanților Fiscali vă face cunoscut că Hotărârea Civilă nr. 1828/2009 a Curții de Apel București – Secția a VIII-a Contencios Administrativ și Fiscal privind dosarul nr.7614/2008, nu este definitivă, irevocabilă, cu titlu executoriu, fiind atacată prin recurs, fapt pentru care, obținerea calității de consultant fiscal se face și în cazul experților contabili pe bază de examen, cu respectarea condițiilor prevăzute la art. 4 din OG nr.71/2001, privind organizarea și exercitarea activității de consultanță fiscală, cu modificările și completările ulterioare.
Menționăm că similar cauzei, Camera Consultanților Fiscali a câștigat prin hotărâri definitive și irevocabile alte două procese la București și Bacău."

Puteti intra si aici.

Astept pareri.



#14 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2009 - 04:30 PM

Si inca odata se dovedeste incompetenta CECCAR...
Dragos



#15 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 28 October 2009 - 07:19 PM

Azi dimineata am scris pe forum la Ceccar Bv cerand explicatii referitoare la data cand a fost emis documentul respectiv, asa cum s-a mentionat si in acest topic. Mi-am exprimat de asemenea indoiala ca CCF-ul nu va face recurs. In dupa-amiaza asta, surpriza : - mesajul meu nu exista. Acum nu pot fi decat doua explicatii : ori am gresit eu ceva cand l-am postat (probabilitatea e mica ca doar nu e prima data cand scriu pe un forum) ori mesajul meu a fost sters de administratorul forumului ca nu era in ton cu celelalte (de felicitare). Gandul ca ar putea fi adevarata cea de-a doua varianta ma dezamageste profund.



#16 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 28 October 2009 - 08:12 PM

ma indoiesc, ca in urma acestei actiuni in instanta intre CECCAR si CCF (indifirent cine castiga), expertii contabili ar avea de castigat? :frusty:
daca dupa atatia ani, de lupta cu CAFR nu au reusit mare lucru (nu conteza ca esti expert contabil, trebuie sa sustii examenul de acces, chiar daca este relativ usor (din afirmatiile celor care l-au sustinut) ....nu vad de ce ar reusi ceva cu CCF.
In final, nu ne ramane decat sa asteptam deznodamantul :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 28 October 2009 - 08:18 PM




#17 BEBE1974

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 30 October 2009 - 10:23 AM

Problema este ca sunt multi experti contabili care au incercat de mai multe ori sa devina consultanti fiscali, nu au fost in stare sa ia examenul de consultant fiscal...Nu imi dau seama cum au ajuns experti contabili cei care au picat examenul de consultant fiscal! Este vorba doar de un examen de fiscalitate, nu si de alte examene ca la Ceccar! Cred ca ar fi o mare bucurie si o mare realizare pentru cei ,,expertii contabili restantieri,, sa devina consultant fiscal fara examen!!!!!



#18 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 October 2009 - 09:31 PM

Dar de ce ne jignesti? De ce atitudinea asta? Sa fim toti in aceeasi oala?!
Mie mi se pare inacceptabil sa faca din meseria asta de contabil atatea ...consultant fiscal pentru declaratii?! Dar pana acum cand am facut declaratii fara sa cotizez si la CCF am fost buna?
Pentru ce meseria de consultant fiscal? De ce obligatorie?
Daca are cineva nevoie de consultanta fiscala, da este necesar. Daca un om are o problema se duce la avocat...dar nu toata lumea se duce la avocat



#19 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 02 November 2009 - 05:03 PM

opinie:

intreprinderile mici cu deosebire sunt de interes public doar pt colectarea (de catre stat) a impozitelor. de aceea e mai putin important bilantul, care e adresat in primul rand, managementului, consilului de administratie, aga,investitorilor, etc.
pt intreprinderile mari, interesul public e mai larg, nu se rezuma doar la impozite. e foarte important bilantul,mai ales pt cele care participa la piata de capital, etc.
binenteles se poate vorbi de intreprinderi mici/mijlocii/mari.

vom vedea ce ne aduce anul 2010. parca era vorba ca bilantul se va depune doar la reg.comertului?



#20 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 03 November 2009 - 12:20 PM

Comunicat de presa 30 octombrie 2009






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL