Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sunt in somaj, ce contract pot incheia cu fosta societate? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

sunt in somaj, ce contract pot incheia cu fosta societate?

4 replies to this topic

#1 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 02 November 2009 - 07:57 PM

Va rog frumos sa ma ajuti cu un sfat in urmatoarea probl.:
- in prezent somera, se poate sa incheia ceva contract (de care? si legal sa nu pierd somajul) cu firma de la care am fost data in somaj ? Daca da se poate sa imi trimite`ti un model de contract pe adresa kandya2@yahoo.com si care este valoarea max. ptr. salariul pe care pot incheia contractul si se poate sa fac pe aceeasi functie pe cere am fost? Multumesc mult!!!!!



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2009 - 09:12 AM

Nu se poate incheia contract, se pierde somajul.

Dragos



#3 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 03 November 2009 - 04:43 PM

Multumesc ptr. raspuns! Dar totusi alta forma de colaborare, prestari servicii cu societatea care a trimis in somaj. Aspectul este in felul urmator. Societate de constructii mai are niste lucrari de finalizat, ar da in somaj salariatii dar ar incheie o forma de contract )nu stiu de care)cu salariatii pana se finalizeaza lucrarilor. Agentia de somaj a confirmat ca poate avea venit dar nu mai mult de 500 lei/luna (brut).



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2009 - 11:43 PM

Da, poate contract de munca cu timp partial , iar diferenta la " negru "



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 November 2009 - 12:16 PM

Avand in vedere ca nu poti incheia Contract individual de munca, poti incheia Conventii civile (impozitare 16% persoana fizica) pentru serviciile prestate, care au o durata limitata de timp, cu o valoare mai mica decat valoarea indicatorului social de referinta.
Lg. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca
ART. 44
Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
a) la data incadrarii in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12 luni;
b) la data cand realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizatiei de functionare pentru a desfasura activitati independente sau a certificatului de inmatriculare, conform legii, daca realizeaza venituri lunare mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL