Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA cu profil apicol (venituri neimpozabile) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA cu profil apicol (venituri neimpozabile)


4 replies to this topic

#1 tadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 November 2009 - 11:36 AM

Am cateva neclaritati legat de tinerea contabilitatii in partida simpla pentru PFA si va rog sa ma lamuriti daca este posibil.
Pt. inceput precizez ca lucrez cu carte de munca la o firma, dar ma ocup si cu cresterea albinelor si comercializarea produselor rezultate. Anul acesta am infintat un PFA cu profil apicol (neplatitor e impozit), deoarece era obligatoriu pt. a putea accesa masurile 141 si 112 (fonduri europene nerambusabile). Ca urmare a accesarii acestor masurii mi-au intrat in cont anumite sume de bani. Precizez ca am facut o scrisoare catre ANAF si mi s-a raspuns ca aceste sume sunt neimpozabile si mi-au mai precizat ca sumele incasate pe mierea vanduta nu sunt nici acestea impozabile. Desi nu realizez venituri impozabile, am facut din nepricepere o declaratie estimativa necesara impozitarii pentru anul curent din care reiese ca o sa am venituri impozabile.

Desi m-am mai informat si eu pe unde am putut, am totusi urmatoarele neclaritati:
1. Cum inregistrez sumele de bani primite ca urmare a accesarii masurilor tinand cont ca nu sunt considerate venituri impozabile? Banuiesc ca nu se trec in RIP.
2. Cum inregistrez sumele de bani primite ca urmare a vanzarii mierii tinand cont ca nu sunt considerate venituri impozabile? Cum le tin legal evidenta?
3. Cum fac cu cheltuielile cu ceara, medicamente, zahar etc? Mai trebuie justificate daca nu am venituri impozabile? Se trec in RIP?
4. Pot folosi banii dupa bunul meu plac fara a justifica fata de ANAF ce am facut cu ei? Mentionez ca fata de OJPDRP, adica cei de la care am luat banii mi-am indeplinit obligatiile, inclusiv cele legate de cheltuirea unui procent de 30% din banii primiti pt. anumite achizitii.
5. Tinand cont ca anul acesta am dat gresit o declaratie din care rezulta ca o sa am venituri impozabile, pentru la anul cum trebuie procedat cu ANAF pt. a nu mai plati impozit ?

Multumesc anticipat pt. raspunsuri.

Aceasta postare a fost editata de tadi: 04 November 2009 - 11:40 AM




#2 seb_ani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 30 November 2009 - 09:10 AM

Buna ziua,
In aceeasi situatie ma aflu si eu, doar ca eu am inregistrat veniturile din vanzarea mierii in RIP si in declaratie am mentionat ca sunt scutita la plata impozitului pe venit.
Cu fondurile nerambursabile am deschis o fisa pt operatiuni diverse; te rog, spune-mi cum ai facut toate inregistrarile in final?
Multumesc,




#3 seb_ani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 09 December 2009 - 03:14 PM

Fondurile europene nerambursabile sunt sau nu venituri impozabile? aceste sume se trec sau nu se trec in RJIP? Platile realizate din aceste sume pentru achizitia bunurilor specificate in respectivul proiect cum se inregistreaza (IN CAZUL IN CARE FONDURILE NU SE TREC IN RJIP) ?
Va multumesc,



#4 emyly

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 February 2011 - 09:10 PM

Vezi postareatadi, la Nov 4 2009, 11:36 AM, a spus:

Am cateva neclaritati legat de tinerea contabilitatii in partida simpla pentru PFA si va rog sa ma lamuriti daca este posibil.
Pt. inceput precizez ca lucrez cu carte de munca la o firma, dar ma ocup si cu cresterea albinelor si comercializarea produselor rezultate. Anul acesta am infintat un PFA cu profil apicol (neplatitor e impozit), deoarece era obligatoriu pt. a putea accesa masurile 141 si 112 (fonduri europene nerambusabile). Ca urmare a accesarii acestor masurii mi-au intrat in cont anumite sume de bani. Precizez ca am facut o scrisoare catre ANAF si mi s-a raspuns ca aceste sume sunt neimpozabile si mi-au mai precizat ca sumele incasate pe mierea vanduta nu sunt nici acestea impozabile. Desi nu realizez venituri impozabile, am facut din nepricepere o declaratie estimativa necesara impozitarii pentru anul curent din care reiese ca o sa am venituri impozabile.

Desi m-am mai informat si eu pe unde am putut, am totusi urmatoarele neclaritati:
1. Cum inregistrez sumele de bani primite ca urmare a accesarii masurilor tinand cont ca nu sunt considerate venituri impozabile? Banuiesc ca nu se trec in RIP.
2. Cum inregistrez sumele de bani primite ca urmare a vanzarii mierii tinand cont ca nu sunt considerate venituri impozabile? Cum le tin legal evidenta?
3. Cum fac cu cheltuielile cu ceara, medicamente, zahar etc? Mai trebuie justificate daca nu am venituri impozabile? Se trec in RIP?
4. Pot folosi banii dupa bunul meu plac fara a justifica fata de ANAF ce am facut cu ei? Mentionez ca fata de OJPDRP, adica cei de la care am luat banii mi-am indeplinit obligatiile, inclusiv cele legate de cheltuirea unui procent de 30% din banii primiti pt. anumite achizitii.
5. Tinand cont ca anul acesta am dat gresit o declaratie din care rezulta ca o sa am venituri impozabile, pentru la anul cum trebuie procedat cu ANAF pt. a nu mai plati impozit ?

Multumesc anticipat pt. raspunsuri.
buna si eu am aceeasi problema
am accesat fonduri europene si acum nu stiu aum sa ii inregistrez
platesc sau nu impozit pentru ei?
voi ce ati facut?
andreea



#5 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 17 February 2011 - 01:36 PM

Veniturile neimpozabile se raporteaza in declaratia 200 la rd. venituri scutite la plata impozitului pe venit.
Sumele primite ca subventii si cheltuielile se inregistreaza in RJÎP.

Aceasta postare a fost editata de G David: 17 February 2011 - 01:37 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL