Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bunuri furate, deteriorate, expirate, folosite - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

bunuri furate, deteriorate, expirate, folosite

28 replies to this topic

#1 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 17 February 2009 - 12:12 PM

Buna ziua.
AJUTOR!!!
Am o firma de piese auto care a fost sparta de hoti.... au luat marfa in jur de 15.000 RON.
Poate sa imi zica si mie cineva cum trebuie sa procedez eu in aceasta situatie??
Va multumesc frumos

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 July 2010 - 05:33 PM




#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 February 2009 - 12:24 PM

In primul rand se instiinteaza Politia, de fapt cred ca ai facut acest lucru, iar in al doilea rand se face inventarul si se stabileste valoarea marfii lipsa, furata si val.altor bunuri care au fost furate. Valoarea prejudiciului total va fi trecuta intr-un PV din care un ex.va fi dat Politiei. Sper sa fie prinsi hotii si sa se recupereze valoarea aferenta marfii/bunurilor furate !

Dana




#3 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 17 February 2009 - 01:49 PM

asta s-a facut deja: politia a fost instiintata, dar pe mine m-ar interesa cum ar trebui sa ma inregistrez eu in contabilitate!



#4 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 17 February 2009 - 03:36 PM

ce politie? ce inregistrare? :frusty:



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 12:56 AM

Cine stie unde a vrut sa raspunda si in loc de addreply a dat new topic

A vrut sa raspunda la descarcare gestiune va rog e urgent.



#6 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 18 February 2009 - 09:35 AM

Buna ziua.
Imi cer scuze , am vrut sa sriu la descarcare de gestiune.
Ma scuzati



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2009 - 03:55 PM

Faci normal descarcarea din gestiune a marfii furate, am inteles ca s-a stabilit valoarea lipsa si pt.a inregistra debitul provocat de hoti, nu stiu daca este cea mai buna solutie, dar eu as inregistra 461=472 cu val.pagubei iar la 461 as folosi partenerul- Hoti pt.ca de la ei ar trebui recuperata suma, nu ? In cazul in care se recupereaza 5xxx=461 si 472 =7xx . Bunurile furate nu sunt operatiuni impozabile de aceea nu am folosit TVA-ul. Poate mai sunt si alte pareri.

Dana




#8 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 19 February 2009 - 02:18 PM

Chiar nu ma poate ajuta nimeni in aceasta privinta? Mentionez ca marfa nu o mai vad inapoi.
Sa-mi zica si mie ce note contabile ar trebui sa fac!!!! :frusty:



#9 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2009 - 03:27 PM

Alina, in baza procesului verbal de la politie, tu iti descarci gesiunea cu marfa furata 607=371.Ai gija ca in in cazul in care marfa nu a fost asigurata, aceasta cheltuiala este nedeductibila.Ulterior daca hotii vor fi prinsi, in urma unei hotarari judecatoresti vei primi despagubiri, aceste venituri le vei considera neimpozavile in situatia in care cheltuiala cu costul marfii ai considerat-o nedeductibila.Nu ai cum sa inregistrezi in 461 pentru ca nu ai niciun document in baza caruia sa imputi aceasta marfa, si cui sa o imputi ?!



#10 LaurentiusP

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2009 - 03:09 PM

Buna ziua,

As avea nevoie de putin ajutor. Am in stoc o serie de produse (consumabile pentru niste aparate) care au expirat si nu le mai pot vinde. Va rog sa imi spuneti ce sa fac pentru a le scoate din gestiune. De asemenea va rog sa imi spuneti ce repercursiuni ar avea solutia propusa (posibilitatea/imposibilitatea deducerii TVAului ptr produsul respectic etc). Va multumesc anticipat.

Cu stima

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 July 2010 - 04:37 PM




#11 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 November 2009 - 06:49 PM

Faceti in proces verbal, semnat de gestionar, conducere etc, in care scrieti motivul si care sunt produsele, valoare etc.
Cheltuiala este nedeductibila si se colecteaza tva.

Exista cazul in care unele produse se incadreaza la perisabilitati, exista stocuri degradate si asigurate, pe care le duceti la unit specializate si pt care nu se calc tva etc-depinde de produs. Nu cred ca va incadrati.



#12 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 24 November 2009 - 03:12 PM

Daca ma poate ajuta cineva cu o lamurire, va rog :

Am in stoc marfa ( materiale ) cu temenul de valabilitate expirat la sfarsitul lunii august. Este obligatorie scaderea din gestiune la inventarierea anuala ? Cheltuiala nedeductibila care va trebui inregistrata si tva-ul aferent reprezinta sume considerabile care imi influenteaza consistent rezultatul anual si daca se poate amana as face scaderea anul viitor,care sper sa fie mai profitabil.

Va multumesc .



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 November 2009 - 03:17 PM

opinie: (deci neverificata cu noile norme ale inventarierii)
Nu este obligatorie scaderea, ci ne-comercializarea acestora. Daca dvs. le aveti in depozit, exista fizic, in inventariere le treceti existente si le scadeti anul viitor.
Scrie undeva ca marfa expirata trebuie obligatoriu sa fie scazuta din gestiune?



#14 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 24 November 2009 - 03:38 PM

Multumesc Mihaela_cva, asa cred si eu. Marfurile nu le comercializez, le voi inscrie in lista separata, le voi depozita separat de celelalte si astept vremuri mai bune pt.restul.In norme nu am vazut precizari legate de acest aspect .



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 November 2009 - 09:34 PM

Inventarierea si evaluarea elementelor de natura activelor,datoriilor si capitalurilor proprii trebuie facuta in scopul intocmirii situatiilor financiare anuale conform Ordinul 3055/2009 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene.
La stabilirea valorii de inventar a bunurilor se va aplica principiul prudentei, potrivit caruia se va tine seama de toate ajustarile de valoare datorate deprecierilor sau pierderilor de valoare.
Activele de natura stocurilor se evalueaza la valoarea contabila, mai putin ajustarile pentru depreciere constatate. Ajustarile pentru depreciere se constata inclusiv pentru stocurile fara miscare. In cazul in care valoarea contabila a stocurilor este mai mare decat valoarea de inventar, valoarea stocurilor se diminueaza pana la valoarea realizabila neta, prin constituirea unei ajustari pentru depreciere.Prin valoare realizabila neta a stocurilor se intelege pretul de vanzare estimat care ar putea fi obtinut pe parcursul desfasurarii normale a activitatii, minus costurile estimate pentru finalizarea bunului, atunci cand este cazul, si costurile estimate necesare vanzarii, in cazul tau valoarea realizabila neta a produselor expirate=0 (zero), deci valoarea stocului trebuie diminuata cu valoarea acestor produse.



#16 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 24 November 2009 - 09:51 PM

Poti diminua val.stocului constituind ajustari, prin formula ctb.6814=394.In acest fel, faci si o cheltuiala deductibila pe firma.



#17 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 25 November 2009 - 04:08 PM

Va multumesc pentru precizari , Lexiroxi si Claudiaionela.



#18 camicontakreativ

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 December 2009 - 08:51 PM

buna

sper sa ma puteti ajuta

am receptionat produsul "vaselina" ca si marfa iar cei de la service au reparat un aparat si au folosit vaselina si nu s-a facturat manopera pe produsul reparat.

Cum pot sa scot de pe stoc 1 cutie vaselina daca ea nu s-a folosit la prima utilizare si nici nu s-a facturat clientului caruia i s-a reparat produsul.
Va rog sa ma ajutati deoarece sunt abia la inceput si nu vreau sa grasesc.
Multumesc.



#19 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2009 - 11:39 PM

refaceti aprovizionarea si il aprovizionati ca materie prima , dar acest cosum de vaselina ar trebui sa se regaseasca in deziz .
Ii faceti intrarea la kg ( ca unitate de masura ) si rezolvati problema.(desi devizul si fisa de consum ar trebui sa rezulte acea vasilina ).



#20 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 16 January 2010 - 11:15 PM

buna,

vad ca stii foarte bine acest domeniu de activitate

vreau sa iti cer o parere
la un service auto, am 2 gestiuni diferite, ps schinb si gest de consumabile
pe baza devizului ma descarc de ce s-a folosit la reparatie+manopera, dar ce fac cu masinile care vin ptr revizie, noi la revizii nu facem deviz? ar trebuii? cum descarc eu ce se consuma fara deviz?


multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 01:26 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL