Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA IT Norma de venit Timisoara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA IT Norma de venit Timisoara


3 replies to this topic

#1 Cyprress

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 November 2009 - 04:01 PM

Amintiri din epoca de aur...la drectia finantelor Timis

Tin sa precizez ca lucrez ca programator la o firma din Timisoara si m-am decis sa inchei contractul de munca si sa colaborez in continuare cu firma respectiva ca PFA (pe baza unui contract de colaborare). Inainte de a infiinta PFA-ul, am dat o fuga in cursul diminetii pana la directia generala a finantelor Timis (cea din Buziasului) pentru a mai clarifica unele nelamuriri. Dupa o asteptare de cca 40 de minute am intrat in cele din urma la camera 102 impreuna cu un coleg de servici aflat in aceeasi situatie. Dialogul cu inspectorul de acolo a fost unul halucinant. Am sa-l redau din memorie in continuare: (ma voi referi la mine si la colegul meu cu termenul "contribuabili" )

contribuabili: "Dorim infiintarea unui PFA avand ca activitate serviciile informatice"
inspector: "Asa..."
contribuabili: "Am dori sa optam mai apoi pentru impozitarea pe baza normei de venit.."
inspector: "Aveti mare grija ca nu orice activitate se poate impozita astfel"
contribuabili: "Avem lista codurilor CAEN acceptate primita printr-un raspuns de la minister"
inspector: "Lasati ministerul, intrati pe dgf?!?!?" (s-a incurcat)
contribuabili: "Site-ul administratiei financiare Timis?"
inspector: "Exact"
contribuabili: "Pai de acolo am solicitat acea lista"
inspector: "Buun. Grija mare ca nu se poate sa treceti acolo o alta activitate decat cea pe care o desfasurati ca venim in control si va dam o amenda de nu va vedeti."
contribuabili: "Activitatea va fi de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client) cod CAEN 6201 conform listei respective "
inspector: "Crearea de programe nu intra. Doar activitati din astea de vine unu la voi ca nu-i mai mere jocul fiului. Nu mere asa cum vreti voi. Las' ca va stiu eu pe voi astia care faceti jocuri pentru straini si castigati zeci de milioane"
contribuabili: (!?!?!?!?) "Noi nu facem nici un joc"
inspector: "Lasa-ma ma ca stiu eu ca voi castigati cat notarii, avocatii...nu mere asa usor. Sa dati cativa bani la stat si voi sa castigati zeci de milioane. Asta cu norma de venit e pentru zugravi, sudori din astia"
contribuabili: "In fine, sa trecem peste asta. Am vrea sa stim ce evidenta contabila trebuie tinuta"
inspector: "Trebuie sa aveti facturier, casa de marcat..."
contribuabili: "Casa de marcat? Chiar si in cazul in care lucram doar cu persoane juridice?"
inspector: "Nu exista asa ceva. Nu exista sa lucrati numai cu persoane juridice. Pai daca vine unu' la tine sai faci un joc pentru copil, ce-o sa faci? O sa-l refuzi?"

....rumoare
contribuabili: "Da. V-am mai spus ca nu fac jocuri"
inspector: "In fine, programe ce faci tu. Pai asta e discriminare. O sa faci puscarie daca il refuzi"

...vazand ca domnul are o fixatie pentru jocuri am trecut la o alta intrebare:
contribuabili: "Pe langa facturier, casa de marcat, chitantier...mai trebuie sa tin si alte evidente?"
inspector: "Da, sa tii toate facturile. Indiferent ce iti cumperi. Ca daca vin in control si te prind ca folosesti o imprimanta pentru care nu ai factura ca ai luat-o pe PFA iti dau 80 de milioane minim amenda....orice, tonerul de la imprimanta daca te gasesc cu el si nui regula te-am ras"
contribuabili: "Daca imi desfasor activitatea in biroul firmei cu care urmeaza sa colaborez, in baza unui contract de colaborare/prestari servicii..."
inspector: "Nu exista asa ceva. Ce contract de colaborare?"
contribuabili: "Intre PFA-ul meu si o firma. Am fost sfatuit de avocat sa fac un astfel de contract"
inspector: "Vezi-ti domle de treaba. Nu exista asa ceva. Ce prostii vorbiti aici? Pierdem timpul oamenilor de afara. Pune-ti mana si cititi ceva inainte sa veniti aici"

..a fost momentul in care ne-am pierdut cumpatul. I-am amintit domnului ca este datoria lui sa ne informeze despre astfel de lucruri pentru ca noi ne facem datoria si ne platim contributiile la stat in fiecare luna. Am exagerat putin amintindu-i ca atat eu cat si colegul meu contribuim practic la salariul sau, in ciuda acestui fapt atitudinea dumnealui lasand mult de dorit. Am iesit dorindu-i domnului inspector sa fie in prima transa de bugetari concediati. Din pacate domnul inspector nu s-a prezentat si nu am reusit sa-i aflam numele.

Raman in continuare la ideea de a merge pe norma de venit. Banuiesc ca obligativitatea casei de marcat este o parere gresita. Rugamintea mea ar fi sa-mi spuneti cu ce acte trebuie sa ma prezint la finante in momentul in care imi voi infiinta PFA-ul pentru ca se pare de la consultantii lor nu prea poti afla multe.

Multumesc!



#2 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 November 2009 - 05:18 PM

si eu sunt din Tm si pfa norma de venit...eu nu am intrebat nimic...m-am dus la registrul comertului si am CAEN 6202 din aprilie 2009..cu tupeu apoi la finante si am solicitat sa fiu la norma de venit...si gata.Succes...conteaza atitudinea(ca in moda) :)




#3 Cyprress

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 November 2009 - 05:48 PM

Mda...poti sa-mi spui te rog cu ce acte te-ai dus la finante? Casa de marcat folosesti? Ai idee daca este necesara?

Multumesc.



#4 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 05 November 2009 - 12:25 PM

Vezi postareaanaderol, la Nov 4 2009, 05:18 PM, a spus:

si eu sunt din Tm si pfa norma de venit...eu nu am intrebat nimic...m-am dus la registrul comertului si am CAEN 6202 din aprilie 2009..cu tupeu apoi la finante si am solicitat sa fiu la norma de venit...si gata.Succes...conteaza atitudinea(ca in moda) :)

Salut,

Eu am infiintat PFA in luna mai/09 si m-am documentat aici :
http://www.pfacontab...ate.ro/pasi_pfa
de asemenea, poti citi si de aici :
http://blogovici.net...infiintare-pfa/

Bafta,
Boby






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL