Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariu membru consiliul de administratie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salariu membru consiliul de administratie


24 replies to this topic

#1 giulia_vs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 10 March 2009 - 09:23 AM

As dori sa stiu ce contributii se retin la salariu acordat unui membru din consiliul de administratie. este corect sa i se retina impozit(16%), cas(10.5%), si cass(5.5%)?



#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 March 2009 - 09:33 AM

da, este corect.




#3 ucatsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 11 March 2009 - 05:40 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Mar 10 2009, 10:33 AM, a spus:

da, este corect.
Contributia pt CAS nu se retine,nici somajul.
Membrii consiliilor de administratie sunt alesi si nu au contract de munca.
In decembrie au aparut si precizari legate de plafonarea indemnizatiilor care se acorda membrilor din consilii.



#4 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2009 - 06:14 PM

de somaj nu a zis nimeni ca se retine. iar in ceea ce priveste CAS-ul acesta se retine incepand cu august 2007 cf.Ordin 680/01.08.2007



#5 giulia_vs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 March 2009 - 01:53 PM

conform Ordinului 680/01.08.07 asa este , se retine CAS-ul , nu am gasit nimic nou referitor la plafonarea indemnizatiei de membru incepand din decembrie.



#6 ucatsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 12 March 2009 - 02:35 PM

Vezi postareagiulia_vs, la Mar 12 2009, 02:53 PM, a spus:

conform Ordinului 680/01.08.07 asa este , se retine CAS-ul , nu am gasit nimic nou referitor la plafonarea indemnizatiei de membru incepand din decembrie.
Hotarare nr.1715/30.12.2008-publicat in MO,899/31.12.2008



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 March 2009 - 04:55 PM

Hotarare nr.1715/30.12.2008 face referire la firmele cu capital de stat sau majoritar de stat. nu e si cazul celor privati.

HOTĂRÂRE Nr. 1715 din 30 decembrie 2008
privind unele măsuri pentru diminuarea cheltuielilor la entitățile la care capitalul social este deținut integral sau majoritar de stat sau de o unitate administrativ-teritorială
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 899 din 31 decembrie 2008

În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 222/2008 pentru modificarea art. 3^1 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 79/2008 privind măsuri economico-financiare la nivelul unor operatori economici și unele măsuri referitoare la remunerarea conducătorilor și adjuncților conducătorilor autorităților și instituțiilor publice centrale și locale,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

ART. 1
În anul 2009, reprezentanții statului sau ai unităților administrativ-teritoriale, în organele de conducere sau de control ale regiilor autonome, companiilor naționale și societăților la care capitalul social este deținut integral sau majoritar de stat sau de o unitate administrativ-teritorială, inclusiv filialele acestora, beneficiază de o indemnizație de 1% din remunerația directorului/directorului general sau a președintelui consiliului de administrație, respectiv al consiliului de supraveghere.
ART. 2
Contractele de mandat pentru persoanele prevăzute la art. 1 se modifică potrivit dispozițiilor prezentei hotărâri.

PRIM-MINISTRU
EMIL BOC

Contrasemnează:
Viceprim-ministru,
Dan Nica

Ministrul finanțelor publice,
Gheorghe Pogea

Ministrul economiei,
Adriean Videanu

Ministrul transporturilor
și infrastructurii,
Radu Mircea Berceanu

Ministrul muncii,
familiei și protecției sociale,
Marian Sârbu

Ministrul agriculturii,
pădurilor și dezvoltării rurale,
Ilie Sârbu

București, 30 decembrie 2008.
Nr. 1.715.



#8 ucatsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 12 March 2009 - 11:26 PM

Nu am facut referiri la capitalul public sau la cel privat ci la faptul ca, in functie de cine intreaba, in decembrie a aparut o modificare in ceea ce priveste indemnizatiile acordate membrilor din consilii.
Si se retine si CAS(este adevarat).

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 13 March 2009 - 08:38 AM




#9 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 March 2009 - 08:40 AM

no, bine ca am lamurit si aspectul acesta. :frusty:



#10 ucatsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 13 March 2009 - 08:48 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Mar 13 2009, 09:40 AM, a spus:

no, bine ca am lamurit si aspectul acesta. :sad:

:smile:



#11 ucatsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 25 March 2009 - 05:30 PM

Am sunat la cei de la somaj si mi-au spus ca se retin darile 0.5,0.5,0.25 si pentru cei din consilii de administratie,cenzorii, etc, persoane numite,fara contracte de munca, pt sume primite pt sedinte.



#12 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2009 - 10:08 AM

Se plateste tot. Veniturile cenzorilor, ale membrilor AGA si ale celor cu contract de mandat sunt asimilate veniturilor din salarii. Este vorba de o modificare la Legea 31, a societatilor comerciale, OUG 82_2007, punctul 23 care modifica art 152. Am atasat-o.

Fisiere atasate





#13 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 27 March 2009 - 07:57 AM

Vezi postareagiulia_vs, la Mar 10 2009, 09:23 AM, a spus:

As dori sa stiu ce contributii se retin la salariu acordat unui membru din consiliul de administratie. este corect sa i se retina impozit(16%), cas(10.5%), si cass(5.5%)?
citeste aici http://www.legislati...?pag=a&aid=1210



#14 ucatsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 27 March 2009 - 10:26 PM

Eu am tot citit si rascitit si am ajuns la concluzia ca indemnizatiile celor din consilii,cenzori,etc. , sunt asimilate salariilor si trebuie sa se retina toate darile aferente veniturilor salariale. Si este valabil si pentru regii autonome si pentru societati comerciale ,etc.



#15 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2009 - 10:43 PM

da este valabil.



#16 giulia_vs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 31 March 2009 - 07:19 AM

multumesc tuturor pt raspunsuri



#17 badany2003

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 April 2009 - 01:12 PM

Vezi postareaPISOIAS, la Mar 26 2009, 10:08 AM, a spus:

Se plateste tot. Veniturile cenzorilor, ale membrilor AGA si ale celor cu contract de mandat sunt asimilate veniturilor din salarii. Este vorba de o modificare la Legea 31, a societatilor comerciale, OUG 82_2007, punctul 23 care modifica art 152. Am atasat-o.

Eu din legea respectiva am inteles ca doar directorii au venituri asimilate salariilor (daca nu cumva cenzorii sau membrii AGA au contract de mandat) :sad:

23. Articolul 152 se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 152. - (1) Directorii sunt răspunzători pentru neîndeplinirea îndatoririlor lor. Prevederile art. 1371 alin. (3), ale art. 1441, 1443, 1444, 150 și ale art. 15312 alin. (4) se aplică directorilor în aceleași condiții ca și administratorilor.
(2) Remunerația directorilor, obținută în temeiul contractului de mandat, este asimilată din punct de vedere fiscal veniturilor din salarii și se impozitează potrivit legislației în materie.
(3) Prin derogare de la art. 5 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, remunerația directorilor obținută în temeiul contractului de mandat este asimilată salariului, din punctul de vedere al obligațiilor decurgând pentru director și societatea comercială din legislația privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, inclusiv dreptul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale, legislația privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, precum și din legislația privind asigurările de sănătate."



#18 DLaura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 July 2009 - 08:46 AM

cine cunoaste modul de impozitare al veniturilor membrilor CA care nu sunt rezidenti in Romania?; eu am inteles ca se opreste impozit pe venit si trebuie sa ii cer certificatul E101 sa vad daca ii retin si CASS



#19 A.F.P.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 July 2009 - 10:31 AM

In cazul unui SRL in care admnistratorul primeste o indemnizatie lunara si are contract de munca la o alta societate i se va retine pt indemnizatia pe care o primeste lunar DOAR impozit pe venit (16%). Pt celelalte contributii logica este , ca daca are o forma de angajare in alta parte si constituie o sursa de cotizare pt celelalte fonduri este suficient.



#20 alexandru mihaiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 July 2009 - 04:57 PM

Salut,

As avea nevoie de ajutor cu privire la contributiile ce trebuie platite in cazul indemnizatiilor ce sunt platite din fondul de salarii membrilor consiliului de administratiei ai SRL






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL