Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen acces stagiu Experti contabili 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Examen acces stagiu Experti contabili 2010


169 replies to this topic

#41 svedu_alina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 March 2010 - 10:55 AM

Vezi postareaDora Birle, la Jan 14 2010, 09:22 PM, a spus:

Ma alatur si eu celor care vor sa dea examenul de acces la stagiul de expert contabil,te rog sa-mi trimiti si mie materialele pe adresa leordean_dora@yahoo.com
Multumesc anticipat
Vreau de asemenea sa-mi spuneti care ar fi sansele mele de a intra la stagiu tinand cont de faptul ca am terminat anul trecut facultatea si nu am lucrat efectiv.Mi-am scos de pe net un program de contabilitate si am facut fictiv operatii
sincer nu ai nici o sansa sa iei examenul asta,profeseaza macar vreo 3 ani apoi puneti intrebarea asta ...nu te supara dar asa stau lucrurile daca iti doresti sa fiii un bun profesionist



#42 zenuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 26 March 2010 - 12:45 PM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Mar 26 2010, 11:58 AM, a spus:

asteptam sa vedem daca posteaza cineva noutati aflate despre exemanul de acces, impresii despre examenul care a fost si cel care vine.
a aparut pe site www.ceccar.ro in prim plan anuntul cu

ceccar a spus:

Examen de admitere la stagiu 25 iulie si 1 august 2010
C.E.C.C.A.R. organizează în zilele de 25 iulie și 1 august 2010 examenul de admitere la stagiu în vederea obținerii calității de expert contabil/contabil autorizat.
noutate, au aparut si Link-uri catre site-urile filialelor CECCAR era cazul

ceccar a spus:

Alba - www.ceccaralba.ro , Arad - www.ceccararad.ro , Arges - www.ceccararges.ro , Bacau - www.ceccarbacau.ro
Bihor - www.ceccarbh.ro , Bistrita - www.ceccarbistrita.ro , Botosani - www.ceccarbotosani.ro
Brasov - www.ceccarbv.ro , Braila - www.ceccarbraila.ro , Bucuresti - www.ceccarbuc.ro
Buzau - www.ceccar-buzau.ro , Caras - www.ceccar-caras.ro , Calarasi - www.ceccarcalarasi.ro
Cluj - www.ceccarcluj.ro , Constanta - www.ceccarconstanta.ro , Covasna - www.ceccarcovasna.ro
Dambovita - www.ceccardambovita.ro , Dolj - www.ceccardolj.ro , Galati - www.ceccargalati.com
Giurgiu - www.ceccargiurgiu.ro , Gorj - www.ceccargorj.ro , Harghita - www.ceccarhr.ro
Hunedoara - www.ceccarhunedoara.ro , Ialomita - www.ceccarialomita.ro , Iasi - www.ceccar-iasi.ro
Ilfov - www.ceccarilfov.ro , Maramures - www.ceccarmm.ro , Mehedinti - www.ceccarmehedinti.ro
Mures - www.ceccarmures.ro , Neamt - www.ceccar-neamt.ro , Olt - www.ceccarolt.ro
Prahova - www.ceccarprahova.ro , Satu Mare - www.ceccarsatumare.ro , Salaj - www.ceccarsj.ro
Sibiu - www.ceccarsibiu.ro , Suceava - www.ceccarsuceava.ro , Teleorman - www.ceccartr.ro
Timis - www.ceccartimis.ro , Tulcea - www.ceccartulcea.ro , Vaslui - www.ceccarvaslui.ro
Valcea - www.ceccarvalcea.ro , Vrancea - www.ceccarvrancea.ro.
http://www.ceccar.ro/?P=F233

de pe site unei filiale

ceccar a spus:

CONDITII INSCRIERE EXAMEN ACCES 25 iulie - 01 august 2010
1. Candidatii care indeplinesc conditiile de inscriere la examnul de acces la stagiu pentru calitatea de expert contabil (absolventi ai studiilor superioare economice), pot accede la aceasta profesie, sustinand examen SCRIS de admitere la stagiu in zilele de 25 iulie si 1 august la disciplinele:
Contabilitate - 25 iulie 2010
Fiscalitate - 25 iulie 2010
Drept - 25 iulie 2010
Audit - 1 august 2010
Evaluare economica si financiara a intreprinderii - 1 august 2010
Expertiza contabila - 1 august 2010
Doctrina si deontologie profesionala - 1 august 2010
2. Candidatii care indeplinesc conditiile de inscriere la examnul de acces la stagiu pentru calitatea de contabil autorizat, pot accede la aceasta profesie, sustinand examen SCRIS de admitere la stagiu in ziua de 25 iulie 2010 la disciplinele:
Contabilitate
Fiscalitate
Drept
3. Filiala organizeaza cursuri intensive de pregatire la disciplinele de examen in masura in care exista participanti.
4. Inscrierea candidatilor pentru sustinerea examenului de admitere la stagiu se va face la filiala CECCAR ......., pe baza unei cereri (Anexa 1) la care se va anexa:
- o copie dupa actul de identitate,
- o copie legalizata dupa diploma de licenta, eliberata de Ministerul Educatiei Cercetarii si Tineretului, care sa faca dovada studiilor superioare economice sau copie legalizata de absolvire a studiilor medii,
- cazierul judiciar in termen,
- 2 poze tip BI/CI
- copie de pe certificatul de casatorie (daca este cazul)
- dovada achitarii taxei de examinare.
Taxa de examinare aprobata pentru examenul de admitere la stagiu pentru categoria profesionala experat contabil este de 175 Euro / in lei la cursul zilei, respectiv 125 euro / in lei la curs zilei, pentru contabil autorizat;
- certificat medical, din care sa rezulte "capacitate deplina de exercitiu pentru exercitarea profesiei".
5. Inscrierea candidatilor pentru sustinerea examenului de admitere la stagiu se va face in perioada 1 - 25 iunie 2010;
6. Durata examenului pentru elaborarea raspunsurilor, potrivit legii, este de 3 ore pentru fiecare zi de examen;
7. Tematica disciplinelor este cea afisata pe siteul filialei la rubrica ACCES PROFESIE experti contabili. Filiala pune la dispozitia membrilor publicatiile necesare pregatirii pentru examen;
8. Pentru promovarea examenului de admitere la stagiu, candidatii trebuie sa obtina cel putin media generala 7 si minimum nota 6 la fiecare disciplina.

Aceasta postare a fost editata de zenuta: 26 March 2010 - 12:50 PM




#43 diaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 March 2010 - 03:19 PM

A inceput careva sa invete? Putem discuta pe marginea problemelor de la fiscalitate?



#44 anca_gheorma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 28 March 2010 - 05:16 PM

Vezi postareadiaru, la Mar 27 2010, 03:19 PM, a spus:

A inceput careva sa invete? Putem discuta pe marginea problemelor de la fiscalitate?
Sal! eu am inceput, dar la conta. E ff mult. Am inceput cu problemele nerezolvate din carte. Nici nu stiu daca este timp sa parcurg toate problemele (conta-514 probl). Si eu as vrea sa discut pe tema problemelor dar aici se cer doar materiale. In paralel vreau sa incep si la fiscalitate dar nu prea stiu cu ce. Vorbim. O zi buna!



#45 loredana_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 28 March 2010 - 06:49 PM

Vezi postareadiaru, la Mar 27 2010, 04:19 PM, a spus:

A inceput careva sa invete? Putem discuta pe marginea problemelor de la fiscalitate?

Buna.
Eu am inceput sa invat la fiscalitate si chiar as vrea sa discutam problemele. Eu zic sa intram pe topicul de la fiscalitate si sa ne apucam de treaba.



#46 zenuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 28 March 2010 - 06:49 PM

primiti sugestii pentru organizare
Deschideti topice pentru fiecare disciplina pentru 2010, pacat ca forumul nu este setat sa aranjeze intrebarile/studiile de caz in ordine cronologica/alfabetica
- inainte de a posta verificati daca este raspuns la intrebarea care vreti sa o puneti
- postati intrebarea (si numarul ei) daca atasati, in denumirea fisierului
- postati intrebarea si raspunsul specificati cu litere MARI ca este si raspunsul pentru a nu se mai posta iar si iar aceleasi intrebari
- postati daca ati raspuns dvs. daca postati de pe alte forumuri, specificati, posibil sa fie salvate in calculator
- daca intrebarile au mai fost postate veti pierde timp cu re, reverificarea lor (timpul este important)
- pentru intrebarile din 2008/2009 pe care le-ati parcurs si nu le-ati inteles folositi topicele vechi, din 2008 sau 2009
- cei care vor cunoaste aparitia cartii din 2010 si isi permit sa o cumpere, scaneze si transforma in word, sa o posteze
- pentru 2010 va sugerez sa va aranjati raspunsurile la intrebari
- incercati sa va ajutati cu raspunsurile pentru a avea mai mult timp la dispozitie pentru a putea sa le judecati/invatati, multe le stiti din practica
- daca asteptati sa posteze altii veti avea topice goale eventual numai cu cereri, cei din anii precedenti au fost bine organizati
spor!



#47 imagegrup

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:reghin

Postat 30 March 2010 - 09:58 AM

Vezi postareaClaudia.I, la Mar 16 2010, 03:18 PM, a spus:

Buna si bine v-am gasit!

In curand voi termina facultatea(management financiar-bancar). M-am tot gandit la ceea ce vreau sa fac in continuare si in ce domeniu vreau sa profesez,avand in vedere facultatea pe care am urmat-o,corect ar fi fost sa lucrez in domeniul bancar. Curand am decis ce vreau: contabilitate!

Insa am multe nelamuriri si anume:
1. Vreau sa devin expert contabil. As vrea sa stiu: ar fi ideal sa fac un master la ASE sau pot face cursuri la CECCAR? CECCAR organizeaza cursuri sau trebuie sa invat singura acasa toate materiile necesare pentru examenul de admitere?

2. Mai trebuie sa indeplinesc alte conditii pentru a putea da examenul de admitere la stagiu?

Multumesc! O zi buna!
din punctul meu de vedere, un master nu te ajuta prea mult sa profesezi in domeniul contabil...mai mult te ajuta CECCARul ...pt a da examen de acces, se fac si niste pregatiri inainte...dar totul tine de tine si de cat vei invata in particular.....examenul nu este usor...dar cu ambitie poti reusi.....apoi, dureaza 3 ani perioada de stagiu si un alt examen de definitivat..in aceasta perioada de 3 ani e recomandabil sa te angajezi la o firma de contabilitate sa inveti meserie...



#48 mhldvd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 April 2010 - 06:01 PM

Propun ca pe acest topic sa se discute numai subiecte de contabilitate pentru examenul de acces 2010. :frusty:



#49 anca_gheorma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 April 2010 - 11:37 AM

Buna! voi mergeti la cursurile organizate de CECCAR pentru examenul de acces? oare ne ajuta? eu sunt din Buzau si cursurile vor incepe luna viitoare si costa 750 lei. destul de mult si nu stiu ce sa fac. astept sfaturi. o zi buna1



#50 del28

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 April 2010 - 01:13 PM

La mine in oras tt cursurile costa 900 lei :frusty: , vreau sa le fac pe toate , nu vreau sa regret, dar pana acum sau tinut deja cele de fiscalitate si expertiza de la care nu am constat un mare ajutor. In schimb am mari asteptari de la cele de contabilitate, pt ca mi se pare ceva mai greu...



#51 arabelaoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 April 2010 - 08:55 PM

eu mai am putin si termin de invatat la toate obiectele si voi inca cereti materiale ....s-a apucat cineva de facut probleme? am si eu cu cine sa schimb o vorba doua? sau inca cereti materiale? spune-ti si mie un alt forum unde sa mai intreb....va rog



#52 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 20 April 2010 - 07:17 AM

Arabelaoana, spune-mi te rog, tu cum inveti?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#53 andrutza4uus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 April 2010 - 04:59 PM

Vezi postareaarabelaoana, la Apr 19 2010, 09:55 PM, a spus:

eu mai am putin si termin de invatat la toate obiectele si voi inca cereti materiale ....s-a apucat cineva de facut probleme? am si eu cu cine sa schimb o vorba doua? sau inca cereti materiale? spune-ti si mie un alt forum unde sa mai intreb....va rog

eu m-am apucat sa rezolv la drept. am completat raspunsurile si la audit si evaluare. am avut ceva cartidin facultate si am facut o sinteza. da-mi adresa sa facem schimb de informatii



#54 IVAN I ELENA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 April 2010 - 04:16 PM

Vezi postareaDan Ene, la Nov 6 2009, 09:13 PM, a spus:

Buna ziua!
Stie cineva in ce luna o sa fie examenul de acces la stagiu Experti contabili in 2010 ?
:frusty: :cool: cam prin iulie am inteles

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 April 2010 - 12:07 PM




#55 arabelaoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 24 April 2010 - 09:16 PM

am scos materialele de pe net si alte carti...am citit ...si apoi am inceput sa rezolv problemele...cu fisierele de raspunsuri in preajma...oricum trebuie sa mai trec odata...dar am timp

adresa este onutza_arabela@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 April 2010 - 12:06 PM




#56 andreea u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 April 2010 - 10:55 PM

va trimit atasat cateva rezolvari la fiscalitate 2010

Fisiere atasate





#57 mhldvd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 April 2010 - 07:33 PM

A cumparat cineva cartea cu subiecte din 2010? Am incercat s-o cumpar de la filiala si nu au primit-o.Sunt schimbate subiectele? :frusty:



#58 monalisa82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 April 2010 - 07:49 PM

Nici in iasi nu a aparut deocamdata cartea. Am intrebat si eu si mi s-a raspuns ca va aparea cu vreo 2 luni inainte de examen, acuma vom vedea. SPOR LA INVATAT!
A rezolvat cineva la fiscalitate problemele conform ordinului 3055? :frusty:



#59 mhldvd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 April 2010 - 08:04 PM

Vezi postareamonalisa82, la Apr 30 2010, 07:49 PM, a spus:

Nici in iasi nu a aparut deocamdata cartea. Am intrebat si eu si mi s-a raspuns ca va aparea cu vreo 2 luni inainte de examen, acuma vom vedea. SPOR LA INVATAT!
A rezolvat cineva la fiscalitate problemele conform ordinului 3055? :frusty:
Pe ceccar.ro vad ca aparut, dar in filiale nu a ajuns.



#60 liliana...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 May 2010 - 09:45 AM

Vezi postareaMada_st, la Feb 23 2010, 06:04 PM, a spus:

mai bine ne apucam sa invatam....materialele au fost fost atasate pe grupul yahoo....


dupa spusele lui Mada_st materialele pt exameul de admitere la ceccar ar fi atasate pe grupul yahoo...eu sunt nou pe forum si tot incerc sa dau de materiale dar sincera sa fiu nici nu stiu exact unde sa caut...daca nu cer prea mult ma ajuta si pe mine cineva






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL