Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract detasare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contract detasare


5 replies to this topic

#1 dalinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 12 November 2009 - 04:13 PM

Va rog sa ma ajutati cu un model de contract de detasare. Va multumesc.



#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 November 2009 - 04:10 PM

eu de contract de detasare nu am auzit, dar iti pot spune eventual cum as proceda eu. se face un protocol intre cele doua societati(cea unde este angajat salariatul si cea unde se va detasa acesta);apoi societatea unde se va detasa salariatul face o adresa prin care cere detasarea respectivului; iar societatea unde este angajat salariatul, trimite adresa prin care isi da acordul. in urma acestor acorduri, se face un ordin de detasare. pentru prelungirea detasarii, daca e cazul, tot asa procedez.




#3 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 17 November 2009 - 10:26 AM

pentru detasare se face act aditional si se depune la itm. salariatii detasati vor figura pe statul de plata a firmei "primitoare"
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#4 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 17 November 2009 - 10:47 AM

Vezi postareadalinutza, la Nov 12 2009, 05:13 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati cu un model de contract de detasare. Va multumesc.
1) faci un act aditional la CIM, in care vei scrie :schimbarea locului de munca ( firma la care va lucra), la alte elemente constitutive vei scrie diurna , cine va suporta transportul si cazarea pe durata detasarii, data la care se va platii salariul si bineinteles cine va plati acest salariu, modalitatea de plata ( virament bancar etc), la alte caluze: detasari in strainatate, perioada va fi un an calendaristic: de la ..... pana la......
2) inchei intre firma detasatoare si angajat un acord ( nu tre sa depui asta la ITM) ramane unul la tine si unul la el
3) trebuie sa depui la CNPAS cererea ptr formularul E101 , care este o alta poveste cat se poate de lunga.

Nr. 7 / 22.10.2009

ACORD
privind condițiile detașării în străinătate pentru șantiere temporare

intervenit astăzi, 22.10. 2009, între :

1. SC .......................... SRL, cu sediul în loc. ................... nr. ........... județul ................, înregistrată la registrul Comerțului sub numărul J .................. cod unic înregistrare ...................... reprezentată prin Dl. ........................ – administrator, în calitate de angajator ;

2. Dl. ………………. , născut la ……………, cu domiciliul în Loc …………. Str ………………, nr. ……., bl.0 , ap. 0 posesor al cărții de identitate seria ………… nr. ……………, în calitate de angajat.

Angajatul ia la cunoștință și acceptă posiblitatea detașării temporare în străinătate pentru șantiere de montaj, caz în care condițiile financiare și de logistică ale deplasării sunt :
a) transportul în străinatate și din străinătate la sfârșitul șantierului, precum și transportul între șantier și locul cazării sunt asigurate de către angajator ;
b) cazarea și mâncarea pentru durata detașarii sunt asigurate de către angajator. O sumă lunară de ………….. € este vărsată de angajator pentru acoperirea cheltuielilor de hrană.
c) angajatul are dreptul la o indemnitate de deplasare (diurnă) care, împreună cu salariul existent, vor reprezenta un venit net de ……………. € / lună.
d) angajatul are dreptul la o deplasare în România o dată la 2 luni, pentru a-și revedea familia. Costul acestei deplasări este suportat de către angajator.

Data

Angajator Angajat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:52 PM




#5 dalinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 18 November 2009 - 04:46 PM

Multumesc pentru raspunsuri, chiar vroiam sa cer un model de acord de detasare, dar m-a ajutat ikki si a postat deja unul.



#6 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 24 June 2011 - 12:50 PM

Am un salariat care urmeaza sa fie detasat de pe o firma pe alta. Eu tin evidentele la ambele firme. Rog spuneti-mi cum trebuie sa procedez. Unele aspecte le-am gasit, dar la altele nu imi dau seama ce trebuie facut
Pasii ar fi:
1. protocol intre cele doua firme, prin care se agreeaza detasarea lui X pe perioada Y
2. Decizie de detasare - intocmita de firma 1 (angajatorul)
- nu se mai inregistreaza la ITM, trebuie inregistrata oriunde altundeva?
- trebuie facuta in paralel si suspendarea contractului la firma 1, prin act aditional - in REVISAL este unde sa procesezi, sau documentul ramane doar la cele 2 firme, plus la angajat? (operatiunea se va face in iulie, deci inainte de 01 aug, cand intra in vigoare noile reglementari legate de Revisal)
3. la firma 1:
- apare pe pontaj si statul de plata cu zero - pentru perioada in care e detasat
- nu se platesc contributii, nici salariu
- la revenirea la firma 1 se face din nou act aditional de reluare a activitatii?
4. la firma 2 (unde a fost detasat) ce fac?
- se inregsitreaza ceva in Revisal? sau la vreo institutie? Ambele firme sunt din RO, dar din judete diferite. Are implicatie asupra declararii in D112, faptul ca e din alt judet (legat de sanatate de ex.)?
- prin ce dovedesc ca omul apare pe pontaj la 2? Decizia de detasare e suficienta?
- de unde preiau salariul, din CIM pe care il are la firma 1?
- omul va aparea pe pontaje, state plata, D 112, ca si ceilalti salariati, la fel se vor plati si contributiile
- trebuie sa i se faca instructaj SSM si SU, ca unui nou angajat, corect? Dar analize medicale nu, corect?
- trebuie sa ia cunostinta de regulamentul de ordine interioara al 2?
- la sfarsitul anului sau perioadei va primi fisa fiscala, nu?
- daca e pe o perioada mai lunga (de 6 luni, de ex), cine ii va plati concediul de odihna?

Va multumesc pentru umplerea lacunelor legat de aceasta procedura






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL