Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010


123 replies to this topic

#1 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 12 November 2009 - 04:33 PM

attach :

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 March 2010 - 12:46 PM

ocoleanui



#2 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 16 November 2009 - 03:04 PM

Da si sa-l completam cu extrasul din Legea 329/2009, prin care se:
- introduce nou ART. 19^2 "Scutirea de impozit a profitului reinvestit"
- introduce o exceptie la art. 7 alin. (1) pct. 33 și ale art. 24 alin. (5), valoarea fiscală (pt.activele in discutie).
Iar dupa ce studiem cap.VI din legea asta, poate comentam si elucidam alin (4) ca pe mine m-a scos din pepeni si m-a facut sa rad alin (10)- facilitate, facilitate, dar sa nu uitam de forfetar.

%%%




***



#3 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2009 - 05:19 PM

:pullhair: Scutirea de impozit pe profit...numai scutire nu este, sau facilitate fiscala. Eu as numi-o mai degraba amanarea la plata a impozitului pe profit, atata timp cat valoarea fiscala a ctivelor in discutie este data de val de achizitie/productie minus valoarea profitului reinvestit.La alin.4 cred ca e o greseala de exprimare; in loc de "din profitul contabil cumulat de la începutul anului se scade suma profitului investit anterior pentru care s-a aplicat facilitatea" cred ca ar fi trebuit " din impozitul pe profit cumulat de la incep anului se scade suma impozitului scutit". Cu toate ca....s-ar putea totusi sa fie corect. Mai recitesc si eu maine o data si revin, pana atunci poate mai vin si alti colegi cu pareri.
In legatura cu alin 10, se pare ca nu scapam de acest "minim/forfetar" nici in 2010, o sa vedem ce mai e dupa alegeri.



#4 Nazgul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina

Postat 16 November 2009 - 07:16 PM

se pare ca forfetarul va ramane si in 2010 .......

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:48 PM




#5 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2009 - 09:48 PM

@Denisa
Citeste materialul atasat, dupa care cu siguranta vei intelege modul de calcul :pullhair: . Oricum nu ma asteptam la niste acte normative din partea guvernantilor , adaptate "crizei economice".

Fisiere atasate





#6 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 26 November 2009 - 05:05 PM

Salutam


Trecerea tuturor societatilor comerciale la plata anticipata a impozitului pe profit , asa cum faceau bancile . Mie nu imi este clar cum se procedeaza . Poate cineva sa ma ajute sa inteleg ? Se depune ceva la inceput de an , vreo estimare ?
Am citit in codul fiscal si in norme dar nu mi-e clar cum va trebui sa procedam .
multumesc



#7 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2009 - 04:46 PM

Uite ce am inteles eu !
Ex. calcul impozit/profit prin plati anticipatr 2010 :
Imp/profit trim I 2010 = Imp/profit datorat mentionat in D101/2009 * 1/4 * Indice inflatie = Imp/profit trim II 2010 = Imp/profit trim III 2010 = Imp/profit trim IV 2010
Indicele de inflatie este precizat de MF prin OMFP care o sa apara in I trim al anului 2010 ( in 2009 a aparut in 15.04.2009 )
Ulterior se face regularizarea prin D101/2010, in cursul anului 2011.
Mentiune :
Daca ramane valabila in 2010 OUG 34/2009 atunci se compara imp/profit calculat ca mai sus cu imp/minim si se declara/plateste suma cea mai mare.
Petru contribuabilii nou infintati in 2010 : Imp/profit = Imp/minim pt prima transa de venituri ( 0 - 52000 ), recalculat corespunzator pentru perioada impozabila respectiva.
Pana acum nu am utilizat nici eu acest mod de calcul dar sper ca am inteles bine. Daca e gresit sper sa ma corecteze cine a aplicat si in 2009 acest mod de calcul.



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 November 2009 - 07:26 PM

si eu imi pun aceeasi problema si sper ca vor reveni cu lamuriri. Eu de exemplu am societati cu pierdere, deci ce platesc: 0 lei anticipat?



#9 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 01 December 2009 - 09:43 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Nov 30 2009, 07:26 PM, a spus:

Eu de exemplu am societati cu pierdere, deci ce platesc: 0 lei anticipat?
oricum platesti anticipat cel putin imp. minim x 1/4 x indicele coresp. de inflatie, pt. ca si anul acesta, conf. oug 34/2009, ai declarat si platit forfetarul, chiar daca ai avut pierdere. :pullhair:
eu asa inteleg, mai sunt si alte pareri?



#10 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 December 2009 - 10:52 AM

asa gandeam si eu, dar daca scot impozitul minim (asa cum vb partidele politice), atunci cum sa ma raportez la ceva ce nu exista...dar exista?!



#11 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 December 2009 - 10:57 AM

dar care este baza legala pt impozitul anticipat?



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 December 2009 - 11:31 AM

Vezi postareacorneliuss, la Dec 1 2009, 10:57 AM, a spus:

dar care este baza legala pt impozitul anticipat?
marele cod fiscal :pullhair:



#13 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 01 December 2009 - 11:54 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Dec 1 2009, 10:52 AM, a spus:

asa gandeam si eu, dar daca scot impozitul minim (asa cum vb partidele politice), atunci cum sa ma raportez la ceva ce nu exista...dar exista?!
daca vor scoate imp. minim atunci vor trebui sa apara noi reglementari in aceasta privinta. ori se va reveni la situatia anterioara ordonantei 34/2009 si vom calcula/declara imp. pe profit (nu si pe pierderi) in functie de profiturile reale - da doamne sa intram si noi in normalitate!!! :pullhair:
mai asteptam putin si vedem ce-o mai fi.



#14 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2009 - 04:40 PM

E din nou o problema nasoala . Daca in 2010 o sa mearga mai prost , iar estimarea facuta la noi la firma arata ca asa se va intampla , va trebui sa platim in 2010 impozitul 2009 / 4 trim. corectat cu rata inflatiei . Daca pe 2009 am platit un impozit de 1.100.000 ron , adica sa zicem o medie de 275.000 ron pe trimestru iar activitatea mea in 2010 scade si inchei anul 2010 cu un impozit real de 700.000 ron adica o medie reala de 175.000 ron pe trimestru . Va trebui sa platesc 1.100.000 x cu rata inflatiei si la decl.100 pe 2010 in 2011 sa spun ca am platit 400.000 x rata inflatiei in plus si sa ii recuperez in 2011 .
ASA E ? Buna treaba !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:49 PM




#15 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 07 December 2009 - 05:54 PM

Mari sperante..... avem....



#16 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 20 December 2009 - 05:38 PM

Stiti cumva cum se vor calcula platile anticipate in cazul microinteprinderilor care devin platitoare de impozit pe profit din 2010? Ca ele nu au depusa nici o decl 101 ?



#17 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 December 2009 - 11:21 PM

Inca nu se stie ce se va intampla cu microintreprinderile de la 01.01.2010, nu este clar sist. platilor anticipate nici pt. societatile platitoare de impozit pe profit din cauza imp. forfetar, asa ca hai sa asteptam sa vedem ce se va decide si ce reglementari vor aparea.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 December 2009 - 11:23 PM

Dana




#18 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 21 December 2009 - 06:51 PM

Da, din pacate ai dreptate , iar trebuie sa asteptam pana pe 31 decembrie sa vedem ce va fi cu microinteprinderile si cum se vor calcula platile anticipate la impozitul pe profit.
Oricum daca cineva afla vreo noutate poate ne informeaza.



#19 N S

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 January 2010 - 04:08 PM

Buna,

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu impozitul anticipat. Cand se declara si cand se plateste?

Multumesc



#20 Adél

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 07 January 2010 - 07:51 PM

Microintreprinderile care devin platitoare de imp profit platesc o patrime din imp pe venit microintreprinderilor datorat in anul fiscal precedent , actualizat cu indicele de inflatie (HG 1620/29.12.2009)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL