Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum ne scadem cu utilitatile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum ne scadem cu utilitatile

11 replies to this topic

#1 LORY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2005 - 09:02 PM

Pt sediul firmei am incheiat contract de inchiriere cu o persoana fizica dar toate utilitatile(intretinere,tel.fix,curent) vin pe numele propitarului ,pot sa ma scad pe firma?



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 May 2005 - 11:54 AM

daca aveti contract legal, inregistrat la finate utilitatile le puteti suporta pe cheltuieli.Cf. contract.
Aveti grija se fie inregistrat contractul la finante si de persoana fizica pentru ca am avut un caz(pers. fizica nu l-a inreg la fisc si am avut ceva de tras), desi nu ne privea direct ne-au cam plimbat.




#3 LORY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2005 - 01:08 PM

Contractu este iregistrat sigur dar contabilu meu spune ca trebuie sa trec toate utilitatile pe numele firmei,ca asa spune legea.Eu sunt de aceias parere cu tine dar ce argumente mai clare s-ai aduc ca sa inteleaga sau legea daca se poate.Mersi mult.



#4 petro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 05 May 2005 - 01:45 PM

Noi facem cate un proces verbal pe baza caruia dam banii pentru utilitati proprietarului. Acest proces verbal il inregistrez in contabilitate ca intrare de la persoane fizice.



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 May 2005 - 03:42 PM

in contractul de inchireiere este specificat ca suportati utilitatile?
daca da, nu vad cum nu se pot suporta pe firma,Chelt se suport pe firma si sunt nedeductibile daca nu privesc firma,asa ne-a '' omorat" profu de fiscalitate, daca nu sunteti ''micro".Contractul l-ati incheiat numai pentu chirie? mai faceti un act aditional si poate gasesti pe cineva la finante din control, ca doar ei te purica.



#6 bruno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 06 May 2005 - 08:21 AM

nu inteleg de ce spui ca firma tb sa inregistreze contractul de inchiriere. eu am facut un contract de inchiriere ptr sediu social pe o camera. propietarul a depus declaratie la fisc pe chirii si la vizat. un astfel de exemplar l-am depus la orc. firma nu tb sa depuna la fisc contractul.



#7 LORY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2005 - 03:22 PM

Deci:contractul este facut pt chirie ,nu se precizeaza nimic despre utilitati si sincer nu stiu de ce am platit acel avocat pt infiintarea firmei! Oare el nu trebuia sa se gandeasca de ce ai nevoie pt viitor ,pt ca tot el sa ocupat si de contractu de inchiriere. Si care este diferenta daca suntem "micro"?(BIBI)Eu i-mi cer scuze ca pun atatea intrebari dar am angajat oameni sa faca ce nu am stiut sa fac si am ajuns la concluzia ca or nu stiu or nu-si dau interesu.Nu cred ca este normal sa suport din buzunaru meu costurile de intretinere pt sediul firmei.



#8 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 06 May 2005 - 03:32 PM

LORY a spus:

Pt sediul firmei am incheiat contract de inchiriere cu o persoana fizica dar toate utilitatile(intretinere,tel.fix,curent) vin pe numele propitarului ,pot sa ma scad pe firma?
Aceste utiltati se pot stabili proportional cu suprafetele alocate sediului firmei si prevazute in contractul de inchiriere!!! sau, firma incheie contracte directe cu furnizorii de utilitati;aceste cheltuieli sunt deductibile in limita corespunzatoare suprafetelor puse la dispozitia societatii.



#9 LORY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2005 - 03:55 PM

Crezi ca ar trebui sa aduc modificari in contract? In contract este precizata valoarea chiriei dar nimic despre suprafata,iar la clauze speciale spune asa:prelungirea sau rezilierea contractului,intetinerea (nu i-mi este cunoscut cuvantu :oops: )locuintei inchiriate,evacuarea chiriasului,etc,se fac in conformitate cu prevederile legii nr 114/96.



#10 LORY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2005 - 04:13 PM

Si mai am o problemuta de care nu sunt lamurita si am sa va dau mai multe detalii ca sa intelegeti.Firma noastra se ocupa cu efecte de lumini ,o parte din aparatura necesara,calculatoare etc le-am achizitonat inaintea infiintari firmei,chiar pot spune ca au fost ale unuia dintre asociati firmei.Deci noi inchiriem prin contracte de prestari servicii aceasta aparatura ,ca urmare ele ne aduc profitul dar nu am vazut ca ele sa fie inregistrate in firma undeva?Este o problema grava?,daca le aducem ca aport la capital asta ce ar insemna?Exista o solutie reala si normala dupa 6 luni de activitate?Daca nu am adresat intrebarea unde trebuia i-mi cer scuze!



#11 ucris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 06 May 2005 - 07:26 PM

Cam aceeasi problema o avem si noi, numai ca sediul firmei (microintreprindere) coincide cu apartamentul nostru. Sotul meu e unic actionar si la infiintarea firmei am facut un document in care specificam ca amandoi suntem de acord ca firma sa functioneze in apartamentul nostru. Deci nu e vorba de un contract de inchiriere. Cum pot introduce utilitatile in cheltuielile firmei, fara a modifica contractele de pe persoana fizica pe firma ?



#12 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 10 May 2005 - 02:06 PM

nu inteleg cum persoana fizica nu a inregistrat contractul. contractul de inchiriere se face in 3 exemplare : unul pentru firma , unul ptr.proprietar si unul pentru fisc.la adm.se merge cu proprietarul . pentru a te scadea cu cheltuielile poti face un act aditional la contract, ar fi bine daca ai merge la adm. si l-ar stampila , avand acelasi nr. de inregistrare cu contractul de inchiriere, daca nu e facut sa fii atenta la mentiuni:acolo poti scrie ca plata facturilor se face de catre firma , iar pentru viitor daca in contract nu apar mentiunile iti poti face singura unul in care sa cuprinzi toate rubricile din contr.tip plus ce crezi ca mai ai nevoie.daca propr.este de acord o parte din contracte se pot trece pe firma, nu este foarte greu si in cazul asta iti poti inregistra si tva, important e ca facturile sa fie platite la zi .eu am facut de mai multe ori asta si a fost ok.
serafimescu






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL