Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii II - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

declaratii II


43 replies to this topic

#41 aurel211252

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 November 2013 - 07:16 PM

Daca detin la un I.I.,semnatura electronica pot transmite D 112,cu un angajat normal si un zilier...multumesc...

Buna.Sunt nou pe Forum.Cred ca am postat o problema privind zilierii,unde nu trebuia.Ma repet.Daca detin semnatura electronica la un I.I.,pot transmite D 112,cu un angajat cu contrct de munca si zilier.multumesc... :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 November 2013 - 03:56 PM
eliminare citare inutila/integrala mesaj anterior ! post separat si mutat la capitolul aferent I.I.




#42 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 November 2013 - 12:32 PM

Banuiesc ca acolo era un semn de intrebare ... si nu ai postat o informare :))
Nu prea am inteles problema .. este cam "aruncata", nu suntem aici ca sa ghicim ce vrea fiecare.Totusi ...

1. Daca te refereai la transmitere:
Daca semnatura este inregistrata pe acel II, sigur ca poti. O declaratie o depui daca este validata si semnata, nu conteaza ce informatii ai completat in interior atata timp cat ti-a dat validarea!

2. Daca te refereai la completare"
Pentru zilieri nu se declara in D112 decat impozitul retinut (cand completezi suma la impozit, treci totalul=impozit salariati+impozit zilieri), nu si persoanele.

PS: Pentru zilieri trebuie sa depui si la ITM lista lunar (adica extrasul din registrul zilierilor)




#43 CristinaH21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 February 2014 - 08:15 PM

Buna,

Am si eu o intrebare pentru ca am vorbit cu 3 contabili si fiecare imi spune altceva :wacko: si nu stiu ce trebuie sa fac! Spuneti-mi va rog cum se tine contabilitatea pentru o Intreprindere Individuala? Eu stiu ca situatiile financiare se depun la sfarsitul anului, dar se pare ca nu este deloc asa :sad2: Nici nu stiu ce sa fac si cum sa fac pentru a nu gresii!

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri :smile2:



#44 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 February 2014 - 10:37 PM

La o intreprindere individuala se tine contabilitatea in partida simpla, se completeaza registrul jurnal de incasari si plati, se depune la inceput de an (pana pe 31 ianuarie) declaratia 220 cu venitul estimat iar anul urmator, pana pe 25 mai, de depune declaratia 200 cu situatia realizata in anul precedent.
In timpul anului se fac plati trimestriale in contul impozitului pe venit si contributiei la sanatate calculate fata de acel venit estimat din D220 iar anul urmator, dupa depunerea D200, se fac regularizarile.
Separat, daca nu aveti un contract de munca valabil in alta parte sau nu sunteti pensionara, la inceput de an (pana pe 31 ianuarie) depuneti D600 cu venitul lunar asigurat pentru calculul contributiei la pensie (anul acesta minim 804 lei lunar) iar apoi se fac platile de 252 lei pe luna.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL