Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare capital social,cotizatii la o asociatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare capital social,cotizatii la o asociatie

15 replies to this topic

#1 dana dima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:focsani

Postat 13 November 2009 - 10:43 AM

Buna ziua,

Va rog frumos sa imi spuneti si mie ce inregistrari contabile se fac in contabilitatea persoanei juridice la depunerea capitalului social si a cotizatiilor la o asociatie non-profit (mentionezi ca asociatiea este formata numai din persoane juridice)
Va multumesc.
did



#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 14 November 2009 - 06:29 PM

Pentru capitalul social suma virata o inregistrezi in imobilizari financiare, iar cotizatia o inregistrezi pe cheltuieli.
Mai multe daca ne spui de ce s-au asociat in unitate non profit si care este profilul de activitate a acesteia.




#3 dana dima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:focsani

Postat 15 November 2009 - 02:52 PM

Este o asociatie care repezinta mai multi dealeri auto

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 February 2010 - 03:54 AM

did



#4 ioanalex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2010 - 11:02 AM

Buna ziua, am si eu o nelamurire in legatura cu inregistrarea cotizatiilor membrilor unui ONG.
se inregistreaza ca venituri numai la incasarea cotizatiilor sau se inregistreaza in contul de venituri conform obligatiei
din statut.
va doresc o zi buna in continuare
(sper ca am pus intrebarea bine ca topic, e prima si daca am gresit, imi cer scuze.)



#5 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 March 2010 - 09:45 AM

Vezi postareaioanalex, la Feb 9 2010, 11:02 AM, a spus:

Buna ziua, am si eu o nelamurire in legatura cu inregistrarea cotizatiilor membrilor unui ONG.
se inregistreaza ca venituri numai la incasarea cotizatiilor sau se inregistreaza in contul de venituri conform obligatiei
din statut.
va doresc o zi buna in continuare
(sper ca am pus intrebarea bine ca topic, e prima si daca am gresit, imi cer scuze.)
Cotizatia o inregistrezi cand o incasezi de la fiecare membru, ii dai chitanta completata si o treci in registrul de casa si deci , numai cu acea data iti apare ca venit.



#6 cygnus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 10 November 2011 - 12:37 PM

Vezi postarealeu50, la 14 November 2009 - 06:29 PM, a spus:

Pentru capitalul social suma virata o inregistrezi in imobilizari financiare, iar cotizatia o inregistrezi pe cheltuieli.
Mai multe daca ne spui de ce s-au asociat in unitate non profit si care este profilul de activitate a acesteia.
In cele ce urmeaza ma refer la o fundatie infiintata de o persoana juridica romana (platitoare de impozit pe profit); as dori sa aflu parerea dvs.
Conform Art.16 (3) lit.f) din O-26/2000, in cazul dizolvarii unei fundatii, bunurile ramase in urma lichidarii vor fi transmise catre alte persoane juridice de drept privat sau public cu scop identic sau asemanator.
Asadar , in momentul in care o persoana juridica contribuie la infiintarea unei fundatii nu se asteapta sa castige ceva din aceasta actiune si nici sa-si recupereze vreodata suma (contravaloarea bunurilor) avansata => pastrarea sumei in conturile de imobilizari financiare nu are sens.
De aici, doua variante:
1. recunoaste imobilizarea financiara si simultan efectueaza o ajustare a acesteia, astfel incat valoarea neta=0 (din punct de vedere fiscal cheltuiala cu ajustarile imobilizarilor financiare e deductibila ?)
2. considera ca a efectuat o cheltuiala cu sponzorizarea (in intregime nedeductibila cf. Art.6 c) din L32/94 ?)

Aceasta postare a fost editata de cygnus: 10 November 2011 - 12:38 PM




#7 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 November 2011 - 01:59 PM

Dar ce note contabile se fac in contabilitatea ONG-ului la depunerea capitalului de catre membrii fondatori ?



#8 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 November 2011 - 01:32 PM

Vezi postareaJohn2008, la 10 November 2011 - 01:59 PM, a spus:

Dar ce note contabile se fac in contabilitatea ONG-ului la depunerea capitalului de catre membrii fondatori ?

Aporturi
- Aportul în natură şi în numerar la
constituirea patrimoniului social ----------------------- --------------
% = 101
205, 208, 211, 212
213, 214, 231, 233, 301,
302, 303, 361, 381,
512, 531



#9 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2011 - 11:10 PM

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat tot ptr. o asociatie non-profit, cu membrii persoane juridice.

Pana acum asociatia a emis facturi ptr. incasarea cotizatiilor lunare de la membri, facturi cu TVA zero.
Din ce am citit pe conta.ro am inteles ca era suficienta emiterea unei chitante...
Dar in cazul incasarii prin banca, membrul cotizant avea ca document justificativ OP-ul/extrasul de cont?

Ma intreb totusi cum au inregistrat in contabilitate membrii aceste facturi? sau fiscul nu-i interesat de acest aspect?

Ce inregistrari contabile face asociatia la incasarea unei cotizatii prin banca?
Cum se inregistreaza in contabilitate asociatiei obligatia membrilor privind plata lunara a cotizatiei?

Merci.

Dan
Dan



#10 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2012 - 09:34 AM

Vezi postareaDan I., la 06 December 2011 - 11:10 PM, a spus:

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat tot ptr. o asociatie non-profit, cu membrii persoane juridice.

Pana acum asociatia a emis facturi ptr. incasarea cotizatiilor lunare de la membri, facturi cu TVA zero.
Din ce am citit pe conta.ro am inteles ca era suficienta emiterea unei chitante...
Dar in cazul incasarii prin banca, membrul cotizant avea ca document justificativ OP-ul/extrasul de cont?

Ma intreb totusi cum au inregistrat in contabilitate membrii aceste facturi? sau fiscul nu-i interesat de acest aspect?

Ce inregistrari contabile face asociatia la incasarea unei cotizatii prin banca?
Cum se inregistreaza in contabilitate asociatiei obligatia membrilor privind plata lunara a cotizatiei?

Merci.

Dan
E suficienta chitanta, fara factura. La fel , daca membrul asociatiei plateste prin banca, el se inregistreaza cu ordinul de plata.



#11 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2012 - 03:35 PM

Multumesc ptr. raspuns, George!

Mai aveam o nelamurire cu privire la modul in care se poate inregistra in contabilitatea asociatiei obligatia membrilor privind plata lunara a cotizatiei...
​Sau trebuie sa tin evidenta cotizatiilor lunare intr-un tabel excel?!?
Ma refer la evidenta operativa, la cat e de incasat lunar, de la cine, cine/cat a achitat la zi... ma rog, un fel de evidenta a clientilor, pe baza de facturi emise.

Have fun!
Dan



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 January 2012 - 07:11 PM

Probabil ca poti sa evidentiezi obligatia de plata a membrilor in "Venituri in avans", dar nu-mi dau seama cu ce cont corespondent.
Dar membrii nu sunt obligati sa plateasca, asa ca se recomanda inregistrarea doar a platilor efective, la momentul platii, notand numele membrului la explicatii.
Cei care nu platesc isi pierd calitatea de membru sau unele drepturi (de vot etc.), conform statutului.
Evidenta membrilor si a platilor se poate tine intr-un tabel.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 January 2012 - 07:24 PM

Scuze, nu se poate inregistra in "Venituri in avans" inainte de a primi banii. Se foloseste doar daca s-a primit cotizatia in anul anterior celui la care se refera.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#14 Iulian Motoroiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 29 November 2012 - 10:13 AM

Buna ziua,
Ma puteti ajuta in a ma lamuri cu modalitatea de incasare a cotizatiilor membrilor unui ONG. Adica factura sau chitanta, si daca imi puteti specifica o reglementare (act normativ) care sa sustina aceasta modalitate. Va multumesc.



#15 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 November 2012 - 10:47 AM

Incasarea de cotizatii de la membrii(persoane fizice sau juridice) unui ong se face cu chitanta sau prin cont bancar.



#16 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2012 - 04:59 PM

Vezi postareaIulian Motoroiu, la 29 November 2012 - 10:13 AM, a spus:

Si daca imi puteti specifica o reglementare (act normativ) care sa sustina aceasta modalitate. Va multumesc.
"Actul normativ" este Statutul ONG-ului si documentul care atesta calitatea de membru in respectiva organizatie a celui ce plateste.
Se mai poate "emite" si o instiintare de plata a cotizatiei.

Parerea mea!
Dan






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL