Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie profit nerepartizat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


legislatie profit nerepartizat


7 replies to this topic

#1 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 16 November 2009 - 06:05 PM

La o firma aflata in suspendare 2 ani am profit nerepartizat. va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu acest profit la sfarsitul lui 2009?Exista vreo reglementare in acest sens ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 November 2009 - 01:21 PM
editare titlu topic

TM



#2 IONICUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 November 2009 - 07:15 PM

ramane nerepartizat pana cand firma isi reia activitatea




#3 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 21 November 2009 - 07:49 PM

credeti ca se mai pot lua dividende peste 2 ani daca nu sa plateste impozitul pana la sfarsitul lui 2009?
am uitat sa spun ca am profit nerepartizat din 2008 si suspendarea a intervenit in 2009 fara ca sa se repartizeze profitul .
TM



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2009 - 01:06 PM

Daca nu ati repartizat profitul pe dividente , nu aveti ce impozit sa platiti.
Da , puteti sa luati dividentele peste 2 ani, faceti atunci repartizarea profitului pe dividente si platiti impozitul aferent.



#5 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 25 November 2009 - 11:55 AM

Nu stiu daca postez corespunzator, dar tot o intrebare legata de dividende am si eu, insa firma e in functiune.

Vreau sa stiu daca e corect sa repartizez profitul ramas de repartizat pe dividende, sa platesc impozitul la ele, insa sa nu platesc din casa aceste dividende actionarilor pana la sfarsitul anului. E gresit daca le platesc la anul?

Multumesc.



#6 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2009 - 07:28 PM

Daca hotararea aga a decis repartizarea pe dividente si sa platit impozitul aferent , dividentele se pot ridica oricand, chiar si in anul urmator ( nu am vazut vreo reglementare care sa impuna ridicarea dividentelor pana la sfarsitul anului ).



#7 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 27 November 2009 - 12:37 PM

daca la "sedinta" AGA nu se repartizeaza profitul, acesta se reporteaza (ca la Loto :))
legea 31 zice ca tb minim o sedinta AGA pe an-deci pot fi si mai multe.
cand vor sa si scoata bani din firma ce i impiedica sa faca o "sedinta" si sa faca repartizare din report?



#8 danaaceraa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 November 2012 - 09:02 PM

Am o firma care nu a repartizat profitul pe 2009-2011, a ramas in cont 117. Societatea are doi asociati. Exista vreo problema in acest sens. Va rog, poate ma poate ajuta cineva. Multumesc.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL