Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
val.ramasa neamortizata este chelt.deductibila? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


val.ramasa neamortizata este chelt.deductibila?


30 replies to this topic

#21 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 February 2010 - 09:42 PM

tes, si eu zic ca trebuia sa faci contestatie...imi pare rau ca ai acceptat astfel de aberatii



#22 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2010 - 09:46 PM

Pentru ca la ce au facut de la inceputul anului acesta cu noi ( D390/15 in fiecare luna si nu cred ca UE a pus acest termen cretin, microintreprinderile = moarte si ingropate, REVISAL = 15000lei amenda pt niste aberatii, impozit/minim = in vigoare si in 2010, etc :thumbup: ) cred ca trebuie sa ne determine a ne schimba putin atitudinea fata de modul lor de a ne trata ca pe niste "evazionisti" si ca pe niste "negrisori" care inghit fara sa comenteze tot ce debiteaza ei.
Si sa incercam sa-i facem sa inteleaga ca asa "evazionisti" si "negrisori" noi ii tinem pe scaunele pe care stau. :smile:
Iar faza cu matza chiar e reala, m-a amuzat si m-am gandit ca o sa va amuze si pe voi.... :notworthy:




#23 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 February 2010 - 11:11 PM

Citeaza

ETIC : Pentru ca la ce au facut de la inceputul anului acesta cu noi ...
Corectie : la ce au facut incepand cu 01.05.2009 cu noi...faza cu impozitul minim sigur a fost gandita atunci pt. platile anticipate din 2010... hai sa-i punem pe fraieri la plata de-a moaca...Si da, noi ii tinem :thumbup: si ei se tin de noi ca si capusa de oaie.
Pe mine m-a amuzat teribil faza cu matza :smile: ! Macar ne-am mai destins putin...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 17 February 2010 - 11:12 PM

Dana




#24 adihor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 February 2010 - 07:52 PM

Vezi postareates, la Feb 17 2010, 01:38 PM, a spus:

Judecand logic, facand abstractie de modificarile modificarii, sa ne gandim ca oricine poate cumpara pe firma o masina, iar peste cateva zile sa o vanda catre el (PF) la 3 lei. Deci deduce TVA pe firma, si mai face si cheltuiala deductibila cand o vinde. Ce fisc din lumea asta puteti sa convingeti ca e corect sa o vinzi sub valoarea ramasa de amortizat, sa nu colectezi TVA la valoarea ramasa? In conditiile in care ei nu stiu ce sa faca sa va taxeze din orice sa stranga bani la buget?
Eu am avut control si m-au pus sa colectez din urma, chiar daca au fost vandute la valoarea de piata, numai ca era mai mica decat valoarea ramasa de amortizat (firma de distribuie, masini lovite de cateva ori...). Si bine-nteles, diferenta intre val ramasa de amortizat si pretul de vanzare = cheltuiala nedeductibila.


Va rog sa-mi spuneti,in concluzie la cele discutate,daca un mijloc fix complet amortizat se vinde la o persoana afiliata ,ce pret de vanzare trebuie sa aiba ca sa fie OK dpdv fisc?
E vorba despre autoturism 10 ani vechime val intrare 11000 EUR.(Se tine cont si de preturile din piata-foarte mici azi?)

Multumesc

P.S.M-ar ajuta organizarea unei "licitatii" ptr un pret de 500EUR sa zicem sau un evaluator tehnic mai bine!?

Aceasta postare a fost editata de adihor: 18 February 2010 - 07:55 PM




#25 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 08:00 PM

CF :
"21. persoane afiliate - o persoană este afiliată cu altă persoană dacă relația dintre ele este definită de cel puțin unul dintre următoarele cazuri:
a) o persoană fizică este afiliată cu altă persoană fizică, dacă acestea sunt soț/soție sau rude până la gradul al III-lea inclusiv. Între persoanele afiliate, prețul la care se transferă bunurile corporale sau necorporale ori se prestează servicii reprezintă preț de transfer;"

Dana




#26 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 11 March 2010 - 02:42 PM

Buna ziua Am urmatoarea situatie:am cumparat mijloace fixe si ulterior adm vrea sa le vanda.Precizez ca le-am cumparat in fev.2010 si vrea sa le vanda daca mai poate tot cu factura pe februarie, daca nu pe martie.Deci nu apuc sa le amortizez.Pot sa le vand la acelasi pret cu care le-am cumparat pt ca e pretul lor de piata si fac 461=7583 si concomitent 6583=2131? 6583 e deductibil fiscal in acest sens nu, pentru ca nu vand la un pret mai mic decat 6583.Practic am o ch =un venit deci numi infl contul 121.E corect asa!?.Va rog sa ma ajutati, e cat se poate de urgent.



#27 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 12 March 2010 - 09:29 AM

Vezi postareaGianinutza, la Mar 11 2010, 04:42 PM, a spus:

Buna ziua Am urmatoarea situatie:am cumparat mijloace fixe si ulterior adm vrea sa le vanda.Precizez ca le-am cumparat in fev.2010 si vrea sa le vanda daca mai poate tot cu factura pe februarie, daca nu pe martie.Deci nu apuc sa le amortizez.Pot sa le vand la acelasi pret cu care le-am cumparat pt ca e pretul lor de piata si fac 461=7583 si concomitent 6583=2131? 6583 e deductibil fiscal in acest sens nu, pentru ca nu vand la un pret mai mic decat 6583.Practic am o ch =un venit deci numi infl contul 121.E corect asa!?.Va rog sa ma ajutati, e cat se poate de urgent.
nu-mi,imi cer scuze pt greseli,din graba...



#28 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 12 March 2010 - 10:17 AM

Vezi postareaGianinutza, la Mar 11 2010, 03:42 PM, a spus:

Buna ziua Am urmatoarea situatie:am cumparat mijloace fixe si ulterior adm vrea sa le vanda.Precizez ca le-am cumparat in fev.2010 si vrea sa le vanda daca mai poate tot cu factura pe februarie, daca nu pe martie.Deci nu apuc sa le amortizez.Pot sa le vand la acelasi pret cu care le-am cumparat pt ca e pretul lor de piata si fac 461=7583 si concomitent 6583=2131? 6583 e deductibil fiscal in acest sens nu, pentru ca nu vand la un pret mai mic decat 6583.Practic am o ch =un venit deci numi infl contul 121.E corect asa!?.Va rog sa ma ajutati, e cat se poate de urgent.
Da, e corect.



#29 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 March 2010 - 11:43 AM

daca le-ai cumparat ca sa le revinzi, in aceeasi luna, sunt marfa, cont 371. Nu poti sa le incadrezi ca mijloace fixe la achizitie pt ca nu le folosesti in activitatea ta.



#30 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 March 2010 - 02:48 PM

Subscriu la ceea ce a scris Mihaela !

Dana




#31 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2010 - 09:19 AM

Va rog sa imi spuneti, deoarece din ce caut mai mult, ma zapacesc mai tare:
- daca vand un mijloc fix la o valoare mai mare decat cea amortizata - veniturile sunt impozabile si cheltuielile deductibile ?
- societatea de leasing mi-a ridicat un autoturism pentru neplata ratelor (evident nu era amortizat integral) partea neamortizata este nedeductibila ?

Cu stima,
“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL