Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA - Concediu maternitate, Concediu crestere copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA - Concediu maternitate, Concediu crestere copil


18 replies to this topic

#1 dynno

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 November 2009 - 10:58 AM

Buna ziua,


Sunt PFA si in jurul datei de 1 mai 2010 (probabil) voi intra in concediu de maternitate. Incerc sa ma informez din timp despre conditiile si modul de calcul a sumei la care voi avea dreptul pe durata concediului de maternitate si a concediului de crestere a copilului. Din pacate, reprezentantii institutiilor statului ofera informatii uneori contradictorii si incomplete, asa incat am ramas cu unele nelamuriri.

Despre concediul de maternitate:
1. Dosarul pt concediul de maternitate (cele 126 zile) se depune la Casa de sanatate. Ca sa am dreptul la concediu de maternitate trebuie platesc 5,5% si 0,85% la venitul din decizia de impunere. Este corect?
2. Are importanta ca 0,85% ii platesc de o luna si intentionez sa intru in concediu de maternitate cu 1 mai 2010? Suma la care voi avea dreptul este influentata de acest aspect?
3. Concediul de maternitate va fi 85% din media veniturilor lunare pe ultimele 6 luni conform deciziei de impunere?

Despre concediul de crestere al copilului (cel de 2 ani):
4. Unde se depune dosarul pt concediul de crestere al copilului (sau altfel spus, care este instutia care gestioneaza aceste concedii)?
5. Concediul de crestere al copilului va fi 85% din media veniturilor lunare pe ultimele 12 luni conform deciziei de impunere?
6. Cei de la finante au spus ca trebuie sa-mi suspend activitatea pfa-ul de la registrul comertului si voi depune din nou declaratia 220 completata cu venitul efectiv realizat la data intrarii in concediu pt a se face regularizarea la zi. Este corect?
7. Contributia la pensii are vreo legatura cu stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului? Contributia la pensie o platesc la valoarea minima deocamdata si as vrea sa stiu daca e cazul sa o maresc in caz ca influenteaza cumva valoarea indemnizatiei.


Multumesc.



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2009 - 10:24 AM

Despre concediul de maternitate:
1. Dosarul pt concediul de maternitate (cele 126 zile) se depune la Casa de sanatate. Ca sa am dreptul la concediu de maternitate trebuie platesc 5,5% si 0,85% la venitul din decizia de impunere. Este corect?
Trebuie sa faci contract de asigurare pt. 0.85%; cred ca poti alege tu venitul pentru care sa platesti asigurarea. Sanatatea este oricum obligatorie (cu mici exceptii).
2. Are importanta ca 0,85% ii platesc de o luna si intentionez sa intru in concediu de maternitate cu 1 mai 2010? Suma la care voi avea dreptul este influentata de acest aspect?
Nu are importanta cand incepi cotizarea (trebuie sa incepi cu cel putin o luna inainte de a intra in CM).
3. Concediul de maternitate va fi 85% din media veniturilor lunare pe ultimele 6 luni conform deciziei de impunere?
Da, din media venitului pentru care s-a cotizat.

Despre concediul de crestere al copilului (cel de 2 ani):
4. Unde se depune dosarul pt concediul de crestere al copilului (sau altfel spus, care este instutia care gestioneaza aceste concedii)?
Primaria.
6. Cei de la finante au spus ca trebuie sa-mi suspend activitatea pfa-ul de la registrul comertului si voi depune din nou declaratia 220 completata cu venitul efectiv realizat la data intrarii in concediu pt a se face regularizarea la zi. Este corect?
Trebuie sa nu realizezi venituri, dar nu trebuie suspendata activitatea neaparat.
7. Contributia la pensii are vreo legatura cu stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului? Contributia la pensie o platesc la valoarea minima deocamdata si as vrea sa stiu daca e cazul sa o maresc in caz ca influenteaza cumva valoarea indemnizatiei.
Nu influenteaza.

Dragos



#3 dynno

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 November 2009 - 01:03 PM

Multumesc pt raspunsuri



#4 andreeamiha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 November 2009 - 02:17 PM

Buna, am si eu o intrebare poate este cineva care stie. Sunt angajata cu carte de munca si PFA (la acelasi angajator precum si la inca 2, 3 contractori). Teoretic in februarie as intra in concediu prenatal, urmand sa nasc in aprilie 2010. Pe cele 2 luni cat sunt in concediu medical de la locul de munca pot lucra ca si PFA macar la ceilalti contractori? Trebuie atunci sa imi platesc contributiile de asigurari separat (tinand cont ca acum nu platesc nimic pe pfa in afara 16 % deoarce sunt si nagajata cu carte de munca)?

2. de ce spui ca nu e obligatoriu sa suspenzi activitatea ca si eu am auzit ca trebuie. Daca nu e obligatoriu clar nu vreau nici eu sa platesc alte taxe pt suspendare.

Multumesc celor ce ma pot ajuta cu raspunsuri.
Mihaela



#5 dynno

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 January 2010 - 10:15 AM

Buna,


Din ce stiu eu, daca esti si angajat si PFA ai posibilitatea sa se ia in calcul la stabilirea indemnizatiei toate veniturile obtinute (salariu + venit PFA). Daca mergi pe varianta asta nu vei putea lucra pe PFA, trebuie sa-l suspenzi.



#6 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 30 January 2010 - 04:59 PM

va salut am si eu o nelamurire referitor la subiectul asta. sotia este insarcinata si ne facem calculele sa vedem cum este mai bine sa procedam. veniturile mele ca si pfa sunt mult mai mari decat ale sotiei, si ne gandeam ca este mai bine ca eu sa intru in concediu de crestere copil. vroiam sa stim daca ptr. acest concediu ai nevoie de acel contract incheiat cu casa de sanatate sau nu, ptr.ca pana acum eu nu am cotizat la sanatate. ma repet este vorba despre concediul de crestere copil, si nu despre concediul de maternitate, concediu pe care il va lua sotia mea. multumesc anticipat ptr. raspunsuri si ajutor.

nu are nimeni un raspuns si ptr. noi? :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 12:10 AM




#7 sluciana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 February 2010 - 01:11 PM

Buna, as dori si eu un raspuns pentru urmatoarea speta: sunt angajata cu contract de munca norma intreaga din 2007 si in acelasi timp detin PFA cu norma de venit din 2008, pentru care platesc 5,5 % sanatate si 16 % impozit. Intrebarea mea este urmatoare: avand in vedere ca ptr PFA nu platesc contributii asigurari sociale, ci doar impozit si sanatate, se ia in calculul indemnizatiei de crestere a copilului suma celor doua venituri?



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 February 2010 - 01:23 AM

Pt. sintax:
1. Ca PFA esti obligat la declararea si plata contrib. pt. sanatate, atentie la acest aspect, va trebui sa platesti din urma cnf. art. 259, alin 7 din L.95/2006: "(7) Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate, pentru a obtine calitatea de asigurat:
a) sa achite contributia legala lunara pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale, calculata la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere;
b) sa achite pe intreaga perioada a termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale contributia legala lunara calculata asupra veniturilor impozabile realizate, precum si obligatiile fiscale accesorii de plata prevazute de Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, daca au realizat venituri impozabile pe toata aceasta perioada;
c) sa achite atat contributia legala lunara si obligatiile fiscale accesorii prevazute la lit. b) pentru perioada in care au realizat venituri impozabile, cat si contributia legala lunara, precum si majorarile de intarziere prevazute la lit. a) sau, dupa caz, obligatiile fiscale accesorii, pentru perioada in care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioada mai mare de 6 luni. Aceasta prevedere se aplica situatiilor in care in cadrul termenelor de prescriptie fiscala exista atat perioade in care s-au realizat venituri impozabile, cat si perioade in care nu s-au realizat astfel de venituri. In cazul in care perioada in care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mica de 6 luni, se achita contributia legala lunara proportional cu perioada respectiva, inclusiv majorarile de intarziere si obligatiile fiscale accesorii, dupa caz."

2. Referitor la CIC, raspunsul meu nu este sigur, dar avand in vedere art. 1 din OUG 148/2005 :
"(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naºterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, beneficiazã de concediu pentru creºterea copilului în vârstã de pâna la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pânã la 3 ani, precum ºi de o indemnizaþie lunarã în cuantum de 600 lei sau, opþional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei." , care nu conditioneaza plata CASS si avand in vedere faptul ca indemnizatia este suportata din BS, inclin sa spun ca ai dreptul. Repet, NU sunt sigura, mai intereseaza-te sau poate alti colegi vor stii sa-ti raspunda. Daca vei beneficia de concediul paternal nu vei mai avea dreptul sa realizezi venituri supuse imp. pe venit.
Calculul indemnizatiei se va face la nivelul veniturilor nete.


Pt. sluciana:
Raspunsul este DA, conditia legata de plata CAS, cnf. art. din L.19/2000, a fost abrogata de OUG. 148/2005.
Norme OUG 148/2005:
“ART. 5
Veniturile din salarii, din activitãþi independente ºi din activitãþi agricole prevãzute la art. 1 alin. (3) din ordonanþa de urgenþã, denumite în continuare venituri, sunt cele definite la art. 55 alin. (1) ºi (2), art. 46 alin. (1)-(4) ºi la art. 71 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, ºi reprezintã valoarea obþinutã dupã aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzãtor fiecãrei categorii de venit.
...................
ART. 19^1
(1) La stabilirea bazei de calcul a indemnizaþiei pentru creºterea copilului se iau în considerare toate veniturile realizate de persoana îndreptãþitã, obþinute în condiþiile art. 5, precum ºi veniturile aferente perioadelor asimilate prevãzute la art. 4 alin. (7).
(2) Baza de calcul a indemnizaþiei pentru creºterea copilului stabilitã potrivit alin. (1), se determinã ca sumã totalã a veniturilor realizate în ultimele 12 luni anterior datei naºterii copilului ºi împãrþitã la 12.
(3) Cuantumul indemnizaþiei pentru creºterea copilului se calculeazã prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite potrivit alin. (2).
(4) Pentru luna în care s-a nãscut copilul se ia în calcul venitul realizat în luna anterioarã celei în care s-a nãscut copilul.”

Dana




#9 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 04 February 2010 - 03:37 PM

multumesc frumos ptr. raspuns Dana42. asa ma gandeam si eu, dasta am si precizat ca nu este vb de concediu de maternitate unde normal sigur trebuie sa ai acele asigurari platite, ci de concediu crestere copil. faza cu asigurarile este ca de mult ma tot tin sa le platesc, si din pacate tot timpul a intervenit cate ceva. o sa merg si la ei sa vad daca exista posibilitatea platii contributiei de sanatate esalonat, ca daca trebe sa platesc pe toata odata ptr. ultimii 3 ani, cred ca o sa ma rupa.

mai astept si alte pareri.

va multumim.



#10 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 14 March 2010 - 09:46 PM

revin. am fost saptamana trecuta la cei din cadrul primariei care se ocupa cu asa ceva, ptr. lamuriri suplimentare. de acolo s-a confirmat faptul ca pe ei nu ii intereseaza decat veniturile declarate ptr. impozitare (si ptr. care se plateste impozit), deci nu ii intereseaza plata sau neplata contributiilor la fondul de pensii sau sanatate. sper sa va fie si voua de ajutor. va multumesc, si bafta multa.



#11 carlos85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 June 2010 - 10:21 AM

Buna ziua,

Lucrez la o firma cu carte de munca si pfa. sotia va naste in curand. M-ar interesa daca imi iau concediu de paternitate, pot primi banii pt indemnizatia pt cresterea copilului si intre timp sa imi continui activitatea ca si pfa. adik sa lucrez pt firma doar ca si pfa cat timp sunt in concediu.

Multumesc anticipat



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 June 2010 - 10:41 AM

In perioada in care beneficiati de indemnizatie pt. cresterea copilului nu aveti dreptul sa aveti si alte venituri.

Dana




#13 carlos85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 June 2010 - 01:02 PM

Vezi postareaDana42, la Jun 18 2010, 11:41 AM, a spus:

In perioada in care beneficiati de indemnizatie pt. cresterea copilului nu aveti dreptul sa aveti si alte venituri.

Multumesc pt informatie.



#14 RedFire

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 October 2010 - 11:20 AM

Salut Sintax,
Ce ati facut pana la urma cu indemniziatia, ce metoda de calcul ati ales, adica tu/sotia? Si cum s-a calculat pana la urma?



#15 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 07 October 2010 - 11:55 PM

salut, da in principiu suntem hotarati, o sa raman eu acasa - momentan sotia inca mai are concediu medical, probabil undeva la inceputul lui Decembrie o sa trebuiasca sa depun actele. ptr. cine este interesat, o sa trec aici ce acte ai nevoie ptr. dosar, daca activezi ca PFA sau AF:

- cerere si declaratie pe propria raspundere (anexa 1)
- adeverinta de la administratia financiara din care sa reiasa realizarea veniturilor impozabile si plata la zi a acestora, potrivit legii 571/2003 (venituri din activitati independente)
- copie autorizatie de functionare
- dovada suspendarii autorizatiei
- declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca beneficiarul nu realizeaza alte venituri impozabile potrivit legii
- adeverinta sau declaratie, dupa caz, din care sa reiasa ca celalalt parinte nu beneficiaza de indemnizatie ptr. crestere copil
- declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa perioada concediului de maternitate ptr. sotiile solicitantilor, dupa caz
- copie CI/BI mama si tata
- copie certificat nastere copil
- copie certificat de casatorie
- copie livret de familie
- dosar de incopciat

cam astea sunt actele necesare - se face dosar, si se depune la directia de ajutor social parca de pe langa primarie

sper sa va fie de folos, multa bafta.



#16 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 November 2010 - 05:43 PM

revin cu notati, si anume astazi am incepud alergatura ptr. depunerea dosarului, si am inceput cu cei de la fisc ptr. eliberarea adeverintei care atesta ca esti la zi cu plata impozitului, cat si sumele realizate. dupa o coada lunga de 2 ore, a venit si randul meu la ghiseul unde se depun cererile ptr. eliberarea adeverintei (dupa 2 ore de stat la coada, ptr. ca mai nou toti cei care cer ajutor de incalzire trebe sa treaca pe la fisc ptr. o adeverinta) - aici ai nevoie de timbru fiscal de 2 lei si de cerere tip pe care o cumperi de la xerox. de aici ptr. mine a urmat registrul comertului ptr. a suspenda activitatea pfa-ului meu - aici aveti nevoie de 150 ron taxele, copie buletin, copie a certificatului precum si foarte important sa nu uitati de ele, cele 2 conventii primite odata cu noul certificat ca urmare a trecerii de la pf la pfa (eu am mers iar dupa ele acasa), dosar de incopciat, si se completeaza 2 cereri pe care le primiti de la ei, si cam atat - termen de eliberare a actului constatator este de o saptamana, iar pfa-ul este astfel suspendat ptr. 3 ani. cam asta am realizat azi in 5 ore. sper sa va fie de ajutor.



#17 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 12 November 2010 - 12:57 PM

dupa ce am reusit sa termin stufosul dosar ptr. indemnizatie (sau cel putin asa credeam eu), surpriza, cei de la directia sociala sau cum se numeste treaba aia, isi dau ei seama ca am nevoie de adeverinta de venit de la fisc si ptr. anul 2009 si eventual daca pot sa aduc si decizia de impunere pe 2009, de parca o adeverinta de la fisc cu antetul institutiei si tot nu este suficient, trebe decizia - stupid, dar na este romania.

p.s: am uitat sa va zic, dupa ce iese rezolutia de la Registrul Comertului ptr. suspendarea activitatii, trebe sa mergi la finante cu copie a rezolutiei si o cerere catre ei, prin care ii informezi ca incepand cu data si pana la data ai firma suspendata, ei urmand sa trimita acasa un act cum ca au luat la cunostinta treaba asta.

asa ca serialul de succes deja, Indemnizatie crestere copil si venituri PFA, continua...............va asteptam cu noi episoade saptamana viitoare :thumbup:



#18 dodorina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 December 2010 - 03:27 PM

as vrea sa ma lamuresc si eu privitor la plata concediu maternal pt.persoana angajata pe perioada nedeterninata si totodata PFA in sistem real.Nu a platit contributia la sanatate din 2008 pt.PFA.A intrat in concediul maternal din noiembrie 2010.Poate beneficia de plata acestui concediu si dupa venitul realizat ca PFA?cum de procedeaza.Multumrsc.



#19 reka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 01 April 2011 - 09:10 AM

Buna,

as avea doua intrebari.

1. Cu noua lege s-a schimbat ceva fata de cele scrise mai sus, incepand cu anul 2011 in afara faptului ca trebuie sa optezi pt. varianta de 1 an sau de 2 ani? In cazul PFA cum se declara optiunea?

2. In cazul PFA, daca se opteaza pentru varianta de 1 an, se primeste stimulentul de 500 de lei/luna pentru al doilea an, daca parintele isi reia activitatea inaintea expirarii primului an de la nasterea copilului? Cum se procedeaza in acest caz?

Multumesc anticipat pt. raspunsuri,
Reka






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL