Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
productie cherestea - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

productie cherestea

7 replies to this topic

#1 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 18 November 2009 - 12:17 PM

Buna
As dori sa stiu cum inregistrati prelucrarea busteanului.
Ma intereseaza productivitatea si consumul tehnologic.
in procente , cata cherestea obtineti, cate latunoaie si cata pierdere aveti?
eu lucrez cu 80% productivitate
12% latunoaie
8% deseuri
Spuneti-mi va rog cat e de corect sau cum lucrati voi.
Va multumesc

Buna din nou
Chiar nu lucreaza nimeni cu cherestea?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 11:41 PM




#2 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 20 November 2009 - 10:41 PM

Inchid prima luna( prima mea luna, firma are istoric) la o societate de exploatere forestiera. Am observat ca au lucrat cu productivitate de 50% pentru cherestea, restul laturoaie si rumegus. Ceea ce nu stiu este cum calculez costul de productie pentru raportul lunar de productie? firma mea exploateaza lemnul, il aduce in atelier, il prelucreaza si obtine cherestea, rigle, paleti, mai vinde si lemn pentru cherestea, lemn de foc.




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 November 2009 - 12:54 AM

nu stiu de ce va complicati viata. Asta e treaba de inginer -in specialitate lemn e ideal, altfel sa invete si despre lemn.
Nu e ironie, sau rautate, dar ce treaba aveti cu productivitatea si consumul tehnologic? Astea-s ale inginerilor! Sau le mancam painea...
Am lucrat si lucrez si eu in lemn, nu productie cherestea, altele ..dar niciodata nu mi-am batut capul cu ei (au mai fost cazuri cand ing. imi scria pe bon consum un consum de 200%, cand diferentele sunt extraordinare dar atat!)

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 21 November 2009 - 12:56 AM




#4 del28

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 13 March 2010 - 02:27 PM

buna,
daca puteti sa-mi spuneti care sunt inregistrarile pentru productia de cherestea si bustean (firma mea achizitioneaza masa lemnoasa pe fir si exploateaza busteanul, este nou infiintata si pt mine este un domeniu nou), rumegusul, deseurile ce sunt? cheltuieli sau produse reziduale? lemnul din padure ce este pt mine: materie prima( am factura de intrare de la ocol silvic) :frusty:
fac inregistrarile pt prima luna de activitate si as vrea sa le fac corect.

multumesc!!



#5 alinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 15 March 2010 - 09:45 AM

Eu inregistrez busteanul ca si materie prima dupa care fac sortare adica cantitatea pe care o vand o transfer la marfa iar cea folosita in productie o las materie prima. Pe aceasta din urma o consum si rezulta produse finite ( cherestea, laturoaie si rumegus) Productivitetea la cherestea este si in functie de tipul de gater pe care il aveti.
Rumegusul si laturoaiele sunt produse reziduale Firma la care lucrez face si paleti pentru care foloseste laturoaie in acest caz fac transfer din produse reziduale in materie prima

Aceasta postare a fost editata de alinel: 15 March 2010 - 09:50 AM




#6 del28

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 March 2010 - 02:48 PM

multumesc pt raspuns!!



#7 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 April 2010 - 12:53 PM

Si eu o sa am de luna asta asa ceva : cumpar busteni din care rezulta grinzi, cherestea, laturoaie.
Sintetizat in note contabile ma gandesc sa fac:
-achizitie busteni 301=401
- obtinere produse finite: grinzi , aici sunt in dilema cred ca trebuie sa folosesc 345=711, dar la ce pret? in functie de total cheltuieli din luna respectiva? si tot la obtinere tr sa fac 601=301 in functie de cata materie prima folosesc;
-obtinere cherestea, laturoaie -346 =711 din nou nu stiu pretul
- daca produc si paleti din cherestea fac 301=346 si din nou 345=711 aici ar intra costul cherestelei
-vanzare grinzi 4111=701 si concomitent 711=345;
Ma gandesc la determinarea corecta a 711 pt fiecare categorie, ca e produs finit sau rezidual sa impart cheltuielile totale din luna respectiva in functie de randamentul gaterului: de ex 70% la grinzi, 20% cherestea si 10% laturoaie
Va rog sa ma corectati daca nu e bine sau aveti alte idei.



#8 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 May 2010 - 02:08 PM

Poti sa utilizezi preturi prestabilite si diferentele intre costurile efective si preturile prestabilite pentru fiecare produs in parte il inregsitrezi in 348.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL