Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA servicii call center - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA servicii call center


6 replies to this topic

#1 shayah_blue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2009 - 03:38 PM

Buna ziua,

As avea nevoie de ajutorul vostru.
Pentru o societate care are activitate de call center factura catre un partener din CE va fi SDD?
In acest caz, fiind vorba de o livrare intracomunitara se depune decont de TVA lunar sau trimestrial?

Va multumesc!

Nu ma ajuta nimeni cu un raspuns? :(

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 12:02 AM




#2 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 November 2009 - 02:34 PM

pai nu prea e livrare intracomunitara (asta se refera la bunuri mai mult). Tu faci o prestare de servicii, si nu devii platitor de TVA lunar. Si da, sunt serv scutite cu drept de deducere daca partenerul din UE iti comunica cod valid de TVA. DAca nu, facturezi cu TVA.




#3 shayah_blue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2009 - 03:36 PM

Multumesc pentru raspuns.

Acest gen de servicii sunt SDD cf Cod fiscal pentru ca se incadreaza la prelucrare de date. Unul dintre clienti nu este platitor de TVA in UE.
In acest caz, daca sunt scutite cf cod fiscal, cum sa fac factura cu TVA?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 12:09 AM




#4 cheerz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 19 November 2009 - 05:29 PM

In cazul in care te incadrezi la prelucrarea de date, atunci locul prestarii de servicii este, conform Art. 133 alin 2 lit g, " locul unde clientul căruia îi sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu condiția ca respectivul client să fie stabilit sau să aibă un sediu fix în afara Comunității ori să fie o persoană impozabilă acționând ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în același stat cu prestatorul"

Referitor la emiterea facturii, cu s-au fara TVA, prezinta relevanta daca persoana respectiva din UE este sau nu persoana impozabila. Daca este persoana impozabila stabilita in UE se considera ca locul prestarii este in UE (in afara Romaniei) si factura se emite fara TVA. Daca este persoana neimpozabila (pers. fizica, institutie publica) locul este in Romania si se emite factura cu TVA (pentru ca in cazul asta te incadrezi la Art. 133. - (1) Locul prestării de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate. )

Bafta !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 12:09 AM




#5 shayah_blue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2009 - 08:42 PM

Multumesc pentru raspuns cheerz, dar... daca serviciul este scutit de TVA pe teritoriul Romaniei, de ce sa facturez cu TVA pentru partener strain din UE?



#6 cheerz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 20 November 2009 - 09:33 AM

Pai eu n-am zis sa faci factura neaparat cu TVA. Depinde, daca facturezi unei persoane neimpozabile (persoana fizica, institutie publica), atunci facturezi cu TVA. Daca facturezi unei persoane impozabile din UE faci factura fara TVA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 12:10 AM




#7 matei77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 January 2010 - 03:57 PM

Salutare,

shayah_blue, ai grija ca de la 1 ianuarie 2010 regulile de TVA pt servicii s-au schimbat f mult. S-ar putea sa trebuiasca sa depui si 390, care acum e lunar. Vezi aici mai multe despre cand depui aceasta declaratie.

Sper sa va fie de ajutor,
Matei






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL