Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Conventie civila cu persoana fizica (nu PFA) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Conventie civila cu persoana fizica (nu PFA)

3 replies to this topic

#1 laura.laura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 November 2009 - 11:31 PM

Buna!

Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta tema, dar pentru ca nu am reusit sa ajung la o concluzie cooerenta, am nevoie de ajutorul vostru...

1. In cazul activitatilor cu caracter ocazional, companiile pot incheia contracte de prestari servicii cu persoane fizice neautorizate (in baza Codului Civil)?
2. contractul nu trebuie inregistrat la Min de Finante, nici la ITM. Corect?
3. firma retine 16% si vireaza la bugetul de stat. Declara suma in decl 100 si in decl 205? Corect
4. firma retine 6.5% sanatate?.

Are cineva un model de astfel de contract?

Va multumesc mult pentru ajutor!
Laura



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2009 - 09:43 AM

Am gasit modelul asta, se pare ca trebuie declarat la ITM.
1. Da.
2. Din cate stiu eu ITM nu recunoaste aceasta forma de angajare; pentru aceste situatii s-a creat angajarea prin agenti de forta de munca.
3. Da. Mi se pare ca poate retine doar 10%, iar angajatul are obligatia sa plateasca restul.
4. Da.

Conventie civila de prestari servicii.


--------------------------------------------------------------------------------

Societatea Comercială ...............
Sediul ..............................
Codul fiscal ........................
Telefon .............................


CONVENȚIE CIVILĂ DE PRESTĂRI DE SERVICII


Art. 1. Părțile contractante:
S.C. ..............., cu sediul în ..............., str. ..................., nr. ......, telefon ............... cont de virament nr. ......................, deschis la ......................., reprezentată prin ........................, în calitate de ................., numită în prezentul contract ANGAJATOR
și
2. Dl./D-na. ...................., domiciliat în ......................, str. ....................... nr. ...... județul ..................., născut în localitatea ....................., la data de .................., posesor al actului de identitate seria ...... nr. ..........., eliberat de ................ la data de ..................., codul numeric personal ....................., în calitate de ANGAJAT,
au încheiat prezenta convenție civilă în următoarele condiții stabilite de comun acord:
Art. 2. Obiectul convenției civile
ANGAJAT realizează, în baza prezentului contract, servicii de evidență a contabilității activității ANGAJATORULUI, contra unei remunerații nete de ........... lei/lună.
Art. 3. Plata remunerației ce se cuvine ANGAJATULUI se va face la data de ....... a fiecărei luni.
Art. 4. Obligațiile ANGAJATORULUI
ANGAJATORUL se obligă:
- să-l remunereze pe ANGAJAT pentru rezultatul muncii sale;
- să creeze ANGAJATULUI condiții corespunzătoare de muncă, cu respectarea normelor de protecția muncii.
Art. 5. Obligațiile ANGAJATULUI
ANGAJATUL se obligă:
- să înregistreze contabil activitatea ANGAJATORULUI;
- să predea la termen lucrările contabile;
- să respecte secretul lucrărilor și regulile disciplinare stabilite de ANAGAJATOR pentru salariații săi.
Art. 6. Durata convenției civile
Convenția se încheie pentru o durată de .............., timpul de lucru fiind de .......... ore pe zi.
Art. 7. Modificarea convenției civile
Modificarea oricărei clauze a convenției civile se poate face numai prin înțelegere între părți, convenită în scris, prin act adițional.
Art. 8. Încetarea convenției civile
Prezenta convenție civilă încetează:
1. prin acordul scris al părților;
2. din inițiativa temeinic motivată a uneia dintre părți, cu un preaviz de 15 zile lucrătoare.
3. la sfârșitul perioadei pentru care a fost încheiată convenția
Art. 9. Răspunderea părților
Neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare a obligațiilor asumate prin prezenta convenție civilă atrage răspunderea părții în culpă, în afară de cazurile de exonerare prevăzute de lege.
Litigiile ivite în derularea prezentei convenții civile se soluționează pe cale amiabilă sau de către instanța judecătorească, în cazul în care nu s-au soluționat pe cale amiabilă.
Prezenta convenție civilă a fost încheiată în trei exemplare, câte unul pentru fiecare parte, iar al treilea exemplar pentru inspectoratul teritorial de muncă ....................... .


ANGAJATOR
........................
L.S.


ANGAJAT ..........................


Avizat
Funcționarul Inspectoratului Teritorial de Muncă
Numele și prenumele .............................
Semnătura .......................................
L.S.

Dragos



#3 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 November 2009 - 09:59 AM

Nu se inregistreaza la ITM. Referitor la impozit, poti opta pentru impozit de 10% sau 16%. Daca persoana respectiva vrea sa i se retina acum tot si sa nu mai plateasca diferenta la anul...nu e nici o problema.



#4 atnat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 August 2010 - 07:21 AM

Buna dimineata,
Am un Contract de Conventie civila, incheiat la 1 sept. 2009 si am fost platita pentru inclusiv luna februarie 2010.
Mi s-a retinut un impozit de 16%.
Urmeaza sa se faca platile retroactiv, pentru lunile martie - iunie.
Ce mpozit trebuie sa mi se retina?Tot 16% sau se aplica noua lege?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL