Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Imprumut in devize - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Imprumut in devize

7 replies to this topic

#1 20rin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 November 2009 - 07:15 PM

Salut, intr-o monografie am intalnit urmatoarea problema:
Pe data de 1.09.2008 societatea contracteaza un imprumut in devize in valoare de 10.000 ₤ pentru o durata de 3 ani. Cursul este de 6 ron/ ₤, iar dobanda este de 10% pe an la valoarea devizelor. Dobanda este platita la 1.09. a fiecarui an, iar in anul 2008 se ramburseaza si creditul. Pentru garantarea acestuia se emit două scrisori de garanție în valoare de în valoare de 50.000 ron.
Ma poate ajuta cineva?



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2009 - 08:00 PM

Cu ce ?
Cu monografia la aceasta speta sau cu ce ?.




#3 20rin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 November 2009 - 08:19 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Nov 23 2009, 08:00 PM, a spus:

Cu ce ?
Cu monografia la aceasta speta sau cu ce ?.
Da, mai exact cu inregistrarile contabile necesare aferente acestei spete.
PS: imi cer scuze ca nu am precizat de la inceput.

Aceasta postare a fost editata de 20rin: 23 November 2009 - 08:20 PM




#4 contnews

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 March 2010 - 10:29 PM

pt monografii contabile referitoare la inregistrarea depozitelor in lei/ valuta conform OMFP 3055/2009, vizitati:
http://contnews.wordpress.com/2010/02/25/o...zitele-bancare/



#5 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2010 - 10:52 PM

Asta nu este ceea ce se numeste reclama?!?



#6 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2010 - 11:01 PM

evident, doar ca nu avem niciun moderator online ca sa stearga link-ul
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#7 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 March 2010 - 10:36 AM

Vezi postarea20rin, la Nov 23 2009, 07:15 PM, a spus:

Pe data de 1.09.2008 societatea contracteaza un imprumut in devize in valoare de 10.000 ₤ pentru o durata de 3 ani. Cursul este de 6 ron/ ₤, iar dobanda este de 10% pe an la valoarea devizelor. Dobanda este platita la 1.09. a fiecarui an, iar in anul 2008 se ramburseaza si creditul. Pentru garantarea acestuia se emit două scrisori de garanție în valoare de în valoare de 50.000 ron.
Creditul se ramburseaza in 2008?, sau in rate egale pe o perioada de 3 ani in fiecare an pe data de 1.09?
Scrisorile de garantie bancare sunt dintr-un eventual credit sau din sume blocate pentru garantare?



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2010 - 12:44 AM

Dragi colegi, linkul postat de contnews ne trimite catre un blog. Din punctul meu de vedere, pare inofensiv, dar daca moderatorii colegi considera ca incalca Regulamentul, il vom edita.
Numai bine.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL