Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Denominare-Modificare capital social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Denominare-Modificare capital social

26 replies to this topic

#21 cameea1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economist

Postat 11 June 2005 - 06:01 PM

Salut tuturor! :D
Legea aceasta ca si toate celelalte este neclara...

Eu nu inteleg :?: ....-majorarea sau reducerea capitalului social, cu pastrarea numarului de actiuni...cum poate sa se reduca sau sa se majoreze capitalul social in urma denominarii? Ce se intampla cu zecimalele? ex : in urma denominarii c.s. =365,250? c.s. = 365?
Bilantul la 30 iunie va fi realizat in lei noi?



#22 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 11 June 2005 - 11:11 PM

la 30.06.2005 raportarea se va complecta in lei vechi, normal.
saptamana acesta voi da o fuga la REG COM sa vad exact ce spun juristii din incinta.
pe curand!




#23 mihale mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 13 June 2005 - 08:47 PM

Am intrebat la registrul comertului si mi-a spus ca daca capitalul social este multiplu de 100 si nu le da cu virgula, ei vor face denominarea lui din oficiu, daca nu este, atunci trebuie mers la ei si rotunjit.



#24 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 14 June 2005 - 08:08 AM

valoarea capitalului social in lei vechi trebuie sa fie multiplu de 100.
daca nu este se procedeaza intii la marirea sau micsorarea capitalului social in lei vechi astfel incit noua valoare a capitalului social in lei vechi sa fie multiplu de 100.
apoi se trece la denominare.
aceasta regula se aplica pentru orice tip de societati.



#25 *Ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 14 June 2005 - 09:55 AM

http://www.onrc.ro/r.../denominare.php



#26 LINDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:oradea

Postat 17 June 2005 - 09:17 AM

am sunat la registrul comertului si la capital social de 2.000.000 adica 20 parti sociale a cate 100.000 fiecare trecerea se va face din oficiu.la srl.nu trebuie inregistrat nimic.
linda



#27 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 17 June 2005 - 11:58 PM

Multumesc, Linda!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL