Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asigurea de sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asigurea de sanatate


3 replies to this topic

#1 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 03 December 2009 - 09:02 PM

salut.am si eu unele nelamuriri
1.sunt pfa din iun 2009.m-am inscris la cas dar la sanatate inca nu am fost.e obligatoriu sa ma inscriu?
2.am doar doua registre.pe cel de control nu il am ptr ca la adm fin nu l-am gasit.este obligatoriu
3.am ca domeniu de activitate alte activitati combinate de secretariat si as vrea sa stiu ce procent pot sa deduc cu bonuri de benzina??



#2 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 03 December 2009 - 10:46 PM

1.sunt pfa din iun 2009.m-am inscris la cas dar la sanatate inca nu am fost.e obligatoriu sa ma inscriu?
-da, mergi cu decizia de impunere emisa de finante si iti calculeaza ei cat ai de plata in functie de venitul net estimat pe care l-ai declarat la finante la infiintare
2.am doar doua registre.pe cel de control nu il am ptr ca la adm fin nu l-am gasit.este obligatoriu
- potrivit legislatiei referitoare la pfa registrul unic de control nu este obligatoriu, eu iti recomand totusi cand poti sa-ti cumperi.
3.am ca domeniu de activitate alte activitati combinate de secretariat si as vrea sa stiu ce procent pot sa deduc cu bonuri de benzina??
La ce te referi cand intrebi "ce procent pot sa deduc cu bonuri de benzina?"?,am nevoie de mai multe informatii cum ar fi: detii pe pfa un autoturism? ce tip? la ce il folosesti? iti recomand sa citesti og34 ca sa vezi daca te incadrezi in exceptiile la limitarea dreptului de deducere a cheltuielilor cu combustibilul.

Aceasta postare a fost editata de teofilia: 03 December 2009 - 10:48 PM




#3 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 06 December 2009 - 06:05 PM

vreau sa imi facun contract de comodat pe logan. de ex pe luna incasez(facturez) 1500 lei si tinand cont si de codul caen (secretariat) nu stiu ce val max a combustibilului pot sa deduc,pe langa intretinere,lumina,net,etc
ms frumos ptr raspunsuri

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 01:11 AM




#4 pfaovidiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 January 2010 - 12:35 AM

Vezi postareagika_d, la Dec 3 2009, 10:02 PM, a spus:

salut.am si eu unele nelamuriri
1.sunt pfa din iun 2009.m-am inscris la cas dar la sanatate inca nu am fost.e obligatoriu sa ma inscriu?
2.am doar doua registre.pe cel de control nu il am ptr ca la adm fin nu l-am gasit.este obligatoriu
3.am ca domeniu de activitate alte activitati combinate de secretariat si as vrea sa stiu ce procent pot sa deduc cu bonuri de benzina??

Conform ordonantei de urgenta privind deductibilitatea cheltuielilor cu combustibilii, doar angajatii sau cei care presteaza munca de agent de vanzari, agent de recrutare...pot deduce cheltuilelile de combustibil, in functie de ce CAEN ai, poti sa-ti sa iti deduci aceste cheltuieli...altfel doar reparatii si alte ch legate de masina(asigurari, intretinere).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL