Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
se poate invata planul de conturi pe deasupra in cateva zile? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

se poate invata planul de conturi pe deasupra in cateva zile?

4 replies to this topic

#1 George1000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 December 2009 - 11:58 AM

Mama mea vrea sa invat planul de conturi pe deasupra, toate conturile si functiunea lor in doar cateva zile. Credeti ca e posibil sa pot face asa ceva? Mie mi se pare exagerat. nici la facultate nu ne-a pus sa invatam planul de conturi pe deasupra si la examene stateam cu planul de conturi in fata.



#2 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 05 December 2009 - 02:30 PM

Vezi postareaGeorge1000, la Dec 5 2009, 11:58 AM, a spus:

... sa invat planul de conturi pe deasupra ...
george,
... pe dinafara, nu "pe deasupra". nu stiu daca se poate asa ceva, depinde, probabil, de memoria cu care esti inzestrat, dar nici nu vad rostul unui asemenea efort.
ca sa fii un contabil bun nu inseamna sa tocesti, invatand pe dinafara planul de conturi, codul fiscal, legislatie, etc...(cred ca nici nu ar fi posibil). trebuie doar sa stii sa lucrezi cu ele, sa stii ce conturi folosesti la anumite inregistrari, sa intelegi legislatia si sa o aplici corect.
cu timpul, daca vei lucra in domeniu, le vei invata, vei memora conturile chiar fara sa vrei, ai sa vezi. deocamdata, daca stii bine functiunea conturilor si regulile de baza ale contabilitatii, e suficient sa poti face inregistrari contabile.
iti doresc succes! :biggrin:




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2009 - 10:01 PM

Mi se pare total inutil sa inveti tot planu de conturi deoarece nu prea folosesti mai mult de 45% din conturi,cum zicea si colega Maria Viorica e mai important sa stii esentialul si la nevoie sa vezi ce iti trebuie in acel moment ( cont, monografie, etc.)



#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 07 December 2009 - 10:10 AM

Pe deasupra, pe dedesubt, pe dinafara, pe dinauntru... e nesemnificativ pentru sensul intrebarii. :pullhair:

Ideea este ca ar putea fi un exercitiu util din doua puncte de vedere:
1. te obliga sa-l citesti cu mare atentie, in timp vei uita partea neesentiala dar iti va ramane esentialul: modul logic de codificare a conturilor si faptul ca in momentul in care vei fi pus in situatia sa contezi o tranzactie sa-i spunem neuzuala, iti vei aduce aminte automat ca exista in planul de conturi un cont special creat pentru tranzactia resp.
2. e un exercitiu de memorare, care-ti antreneaza memoria imediata. Unii memoreaza pagini din cartea de telefon.... :frusty:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 08 December 2009 - 08:46 PM

Planul de conturi se poate invata pe deasupra invatand exceptiile din clasa respectiva. De exemplu, toate conturile din clasa 1 sunt conturi de pasiv, in afara de conturile 117 si 121 care sunt bifunctionale.La clasa 3, toate conturile sunt de activ in afara de conturile 308, 348, 368, 378 care sunt de pasiv. Cam in felul acesta le-am invatat si eu. Nu le stiu bine pe cele de ajustari dar se lucreaza mai putin cu ele. In ce priveste functionalitatea, cititi cat mai des pentru ca e imposibil sa stii pe dinafara chiar tot ce se poate inregistra in contul respectiv. Eu am avut planul de conturi pe banca la examene dar niciodata nu m-am folosit de el.Ii dau dreptate mamei tale ca trebuie invatat pe de rost planul de conturi. Si nu e greu. Vei vedea atunci cat de bine e sa lucrezi fara a cauta în planul de conturi la fiecare inregistrare.

Planul de conturi se poate invata pe deasupra invatand exceptiile din clasa respectiva. De exemplu, toate conturile din clasa 1 sunt conturi de pasiv, in afara de conturile 117 si 121 care sunt bifunctionale.La clasa 3, toate conturile sunt de activ in afara de conturile 308, 348, 368, 378 care sunt de pasiv. Cam in felul acesta le-am invatat si eu. Nu le stiu bine pe cele de ajustari dar se lucreaza mai putin cu ele. In ce priveste functionalitatea, cititi cat mai des pentru ca e imposibil sa stii pe dinafara chiar tot ce se poate inregistra in contul respectiv. Eu am avut planul de conturi pe banca la examene dar niciodata nu m-am folosit de el.Ii dau dreptate mamei tale ca trebuie invatat pe de rost planul de conturi. Si nu e greu. Vei vedea atunci cat de bine e sa lucrezi fara a cauta în planul de conturi la fiecare inregistrare.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL