Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
raspundere dir economic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


raspundere dir economic


5 replies to this topic

#1 cornelia.iacob

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:galati

Postat 09 December 2009 - 03:22 PM

Am rugamintea daca ma puteti ajuta in urm problema:
- firma unde sunt angajata ca director economic urmeaza sa inainteze actele ptr intrare in procedura simplificata de faliment. Bineinteles ca exista si datorii la buget neachitate de cateva luni. Imi puteti spune daca din vreun motiv anume ....DGFP se poate indrepta si impotriva mea, in eventualitatea in care nu-si poate recupera restantele?

Multumesc anticipat!



#2 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 10 December 2009 - 02:31 PM

nu sunt foarte sigura, dar cred ca se procedeaza cam asa:
daca instanta (judecatorul sindic) aproba deschiderea procedurii va numi un lichidator judiciar care se va ocupa de toate operatiunile, de la lichidarea patrimoniului pana la radierea din reg. com.
in primul rand, lichidatorul va notifica toti creditorii cu privire la deschiderea procedurii, acestia avand posibilitatea sa se inscrie in tabelul creantelor. va notifica si debitorii in vederea recuperarii sumelor datorate de acestia societatii. apoi se va trece la valorificarea activelor (daca exista) si incasarea creantelor, din sumele obtinute facandu-se plata datoriilor, intr-o anumita ordine de preferinta.
in situatia in care sumele rezultate din valorificarea activelor nu sunt suficiente pt. acoperirea tuturor datoriilor inscrise la masa credala, lichidatorul poate cere atragerea raspunderii administratorilor sau actionarilor/asociatilor.
nu cred ca se poate indrepta nimeni impotriva dvs.
poate v-ar ajuta sa cititi si legea privind procedura insolventei (L.85/2006 cred).




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 December 2009 - 11:04 PM

Pentru activitatea financiar-contabila raspunderea revine (de vreo 2 ani) directorului economic (sau contabilului sef) si nu administratorului. Desigur ca pentru erori neintentionate pagubele nu se platesc din banii directorului ci a firmei. Dar pentru erori de natura penala, de exemplu pentru nevirarea la buget a impozitului retinut de la angajati, suma se poate imputa celui vinovat. De asemenea, desfasurarea unor actiuni cu scopul intentionat de a produce falimentul se considera frauda penala iar pagubele se imputa celor vinovati.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 10 December 2009 - 11:10 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 cornelia.iacob

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:galati

Postat 11 December 2009 - 09:19 AM

Despre situatia asta era vorba: neplata la stat a impozitelor cu regim de retinere la sursa. Daca administratorul considera ca trebuie sa se plateasca alte datorii, directorul economic ce poate sa faca?



#5 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 11 December 2009 - 12:20 PM

off topic:
stimate coleg/colega nopris,
nu mi-as permite sa va contrazic pt. ca din postarile dvs. de pe forum imi dau seama ca aveti mult mai multa experienta decat mine in domeniul nostru de activitate. sunt de acord cu tot ce ati scris, doar ca raspunsul pe care l-ati dat, la subiect dar extrem de concis, ma tem sa n-o fi speriat prea tare pe d-na cornelia.iacob.
asa ca imi permit sa dezvolt, sa nuantez un pic ideile dvs. sper ca nu e cu suparare :biggrin:

on topic:
este adevarat ca

Vezi postareanopris, la Dec 10 2009, 11:04 PM, a spus:

Pentru activitatea financiar-contabila raspunderea revine (de vreo 2 ani) directorului economic (sau contabilului sef) si nu administratorului.
de obicei, sunt extrem de diversi factorii ce conduc la falimentul unei firme: conjunctura economica generala, blocajul financiar datorat neincasarii sau incasarii greoaie (cu intarziere) a creantelor de la clienti, proasta administrare a resurselor materiale si financiare ale firmei, actiunile intentionate care conduc la fraudarea fondurilor, evaziunea fiscala, s.a.
numai ca, nici chiar in cazul proastei administrari a resurselor nu este intotdeauna "vina" conducatorului compartimentului financiar-contabil, depinde de atributiile si mai ales de "libertatile" pe care acesta le are in cadrul firmei.
va dau un exemplu: o persoana incadrata pe post de contabil sef care raspunde, desigur, de activitatea financiar-contabila, dar nu are nici o putere de decizie in ceea ce priveste administrarea fondurilor. stiu cazuri destule in care contabilul nu reprezinta legal societatea in relatiile cu tertii, nu are drept de semnatura la banca, nu poate face nici o plata de capul lui/ei, fara acordul administratorului.

Vezi postareanopris, la Dec 10 2009, 11:04 PM, a spus:

...pentru nevirarea la buget a impozitului retinut de la angajati, suma se poate imputa celui vinovat.
da, dar daca atributiile contabilului se rezuma doar la organizarea evidentei financiar-contabile, la inregistrarea operatiunilor derulate? sigur ca poate si are obligatia sa verifice corectitudinea si legalitatea acestora, sa atraga atentia conducerii administrative in cazul incalcarii unor reglementari, dar nu poate decide destinatia resurselor si, in caz de deficit al acestora, administratorul decide cat, cum si ce va plati. in acest caz poate fi tras la raspundere contabilul pt. situatia in care se ajunge la faliment? eu cred ca nu.
chiar si pentru fapte mai grave, cum ar fi evaziunea fiscala sau stopajul la sursa, ca sa poata fi atrasa raspunderea penala trebuie dovedita intentia, ori e greu de crezut ca un contabil ar putea comite asemenea acte, fara stiinta, acordul/complicitatea conducerii executive.
ar fi multe de discutat pe aceasta tema dar, in principiu, eu cred ca nici o persoana nu poate fi facuta raspunzatoare, decat daca actiunile sale voite, reaua credinta au dus la declansarea starii de faliment.
sa speram ca nici un confrate de-al nostru nu va ajunge vreodata in aceasta situatie.



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2009 - 12:53 PM

Administratorul raspunde "by default" pentru neplata la termen a impozitelor cu retinere la sursa.
Directorul economic raspunde si el in aceeasi masura dupa parerea mea, insa ce-i drept se poate scapa usor de astfel de probleme declarand ca existau previziuni clare ca nu se va ajunge in situatia imposibilitatii achitarii impozitelor respective din alte surse (incasari ce trebuiau intra intre momentul retinerii si scadenta impozitului)... caz in care nu mai exista "intentie".

Art. 73. - (1) Administratorii sunt solidar răspunzători față de societate pentru:
a) realitatea vărsămintelor efectuate de asociați;
b) existența reală a dividendelor plătite;
c) existența registrelor cerute de lege și corecta lor ținere;
d) exacta îndeplinire a hotărârilor adunărilor generale;
e) stricta îndeplinire a îndatoririlor pe care legea, actul constitutiv le impun.
Legea 31/1990 (r2)
Dragos






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL