Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incasare prin PayPal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Incasare prin PayPal


9 replies to this topic

#1 Victor Tanvuia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 December 2009 - 06:33 PM

Buna ziua,

Doresc sa folosesc serviciul de plati online PayPal pentru a incasa contravaloarea facturilor de la clienti din Romania sau alte tari (in general din UE)

Intrebarea mea este cum se inregistreaza banii primiti in contabilitatea firmei tinand cont ca in momentul transferului in contul firmei acestia vor aparea ca fiind primiti de la PayPal. Contul de PayPal va fi in EUR/USD iar conversia in RON va fi facuta in momentul transferului din contul paypal in contul bancar la un curs diferit de cel al BNR.

Firma este un SRL. Domeniul de activitate este legat de IT.

Aceasta postare a fost editata de Victor Tanvuia: 09 December 2009 - 06:40 PM




#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2009 - 10:16 AM

Practic cel care plateste da ordin lui PayPall sa traga din contul sau o suma pe care sa o plateasca in contul furnizorului.
Am si eu un astfel de cont si am observat ca asa functioneaza.
Cred ca o sa-ti fie cam greu sa identifici clientul care plateste, dar PayPall foloseste niste coduri care te-ar putea ajuta totusi.

Dragos



#3 dananiclazarescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 December 2009 - 05:49 PM

buna seara,
nelamurirea mea nu are legatura cu ce ati postat aici, dar... e pe aproape :pullhair:
o firma a fost dotata cu un terminal PAYZONE( este vorba de plata utilitatilor: energie, gaze etc) si ceata in care sunt e densa. nu mi-au emis pana acum nici factura pt comision ( si nici nu stiu daca o vor face). nu stiu cum sa inregistrez asa ca va rog sa ma lamuriti. contravaloarea facturii incasate de la client o fac prin casa si apoi , prin viramente interne,o duc in banca??
administratorul firmei nu a putut sa-mi dea prea multe detalii despre acest contract( nici el nu le stia :smile: )va rog ajutati- ma ca sunt disperata. :frusty:



#4 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 16 December 2009 - 09:03 AM

Incasare 5311-462.
Depunere banca 5121- 581
581 -5311

Plata la PAYZONE 462-5121
Cei de la PAYZONE cam intarzie cu emiterea facturilor de comision dar suna la ei si cere factura.
Daca cumva mai ai ai alte servicii de la ei ,ai grija sa faci plata pentru acest serviciu in contul indicat in contract.(daca nu se vor incurca platile)

Aceasta postare a fost editata de VIVI1968: 16 December 2009 - 09:06 AM

vivi



#5 dananiclazarescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 December 2009 - 10:28 AM

multumesc mult de tot :pullhair:



#6 Victor Tanvuia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 December 2009 - 05:43 PM

Vezi postareanegocont, la Dec 10 2009, 10:16 AM, a spus:

Practic cel care plateste da ordin lui PayPall sa traga din contul sau o suma pe care sa o plateasca in contul furnizorului.
Am si eu un astfel de cont si am observat ca asa functioneaza.
Cred ca o sa-ti fie cam greu sa identifici clientul care plateste, dar PayPall foloseste niste coduri care te-ar putea ajuta totusi.

Problema mea nu e cum voi identifica ce factura a fost platita. O sa gasesc o solutie pentru asta, probabil un numar de factura in detaliile platii etc. Problema mea e cum inregistrez banii in contabilitatea firmei?



#7 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 January 2010 - 10:28 AM

cam tarziu am vazut topicul, dar daca te ajuta:
logic: acel cont PayPal functioneaza ca oricare alt cont bancar, ai si comisioane(swi sume din diferente de curs valutar mai ales), ai un contract cu ei(la mine apare cel din Elvetia), se vad miscarile in contul tau fizic atasat acelui cont PayPal,
deci
in conta, procedezi cum faci cu orice cont bancar: analitic pentru cont in valuta, si evidentiezi intrarile si iesirile de sume(valuta, lei la tragere sau alimentare in/din con bancar in lei), reevaluezi disponibilul la sfarsit de an...

in plus, la admin.fin. mi s-a raspuns ca nu trebuie platit (retinut ha-ha-ha - de parca s-ar putea retine) impozit pe venituri platite nerezidentilor - comisioane la incasare.
Bea



#8 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 21 January 2012 - 08:43 PM

Poti sa-mi spui daca ai si o adresa oficiala in care scrie ca nu se plateste impozit pe veniturile nerezidentilor?

Pentru ca imi bat si eu capul daca trebuie sau nu platit acest impozit.



#9 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2012 - 08:54 AM

Da, uite raspunsul oficial.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Bea: 22 January 2012 - 08:56 AM

Bea



#10 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 22 January 2012 - 01:54 PM

Multumesc frumos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL