Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deductibilitate cadouri oferite alaturi de mostre, testere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deductibilitate cadouri oferite alaturi de mostre, testere


2 replies to this topic

#1 GEO_2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 December 2009 - 05:47 PM

nu ma pricep prea bine la postarea subiectelor pe site si imi cer scuze ptr asta.
va rog tare mult sa ma ajutati cu un raspuns.
am urmatoarea situatie: suntem o firma de import si dstributie prod cosmetice.periodic trimitem clientilor nostri pe langa testere si esantioane,si anumite cadouri.
intrebarea mea este daca aceste cadouri sunt sau nu deductibile.
multumesc



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2009 - 05:57 PM

Sunt deductibile.

Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri și:
d) cheltuielile de reclamă și publicitate efectuate în scopul popularizării firmei, produselor sau serviciilor, în baza unui contract scris, precum și costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare. Se includ în categoria cheltuielilor de reclamă și publicitate și bunurile care se acordă în cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru încercarea produselor și demonstrații la punctele de vânzare, precum și alte bunuri și servicii acordate cu scopul stimulării vânzărilor;
Codul Fisca

Eu totusi cred ca ar fi bine sa postezi unde trebuie, este posibil sa ramai fara intrebari daca postezi aiurea.

Dragos



#3 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 11 August 2010 - 12:17 PM

buna ziua,

am si eu o problema cu mostrele pe care le trimitem la potentiali clienti.
nu stiu cu ce document se trimit aceste mostre fara valoare.
nu stiu cum se inregistreaza aceste mostre care vin doar cu valoare pt vama
si care ar fi inregistrarile contabile aferente.

multumesc mult
:lnr (1):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL