Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Angajament legal / factura fiscala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Angajament legal / factura fiscala

10 replies to this topic

#1 gabi.n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 December 2009 - 08:45 PM

Va rog sa ma lamureasca cineva cu experienta in contabilitatea institutiilor publice asupra urmatoarei probleme:
Factura fiscala emisa de un furnizor catre o institutie publica este un angajament legal? In caz afirmativ, mai sunt necesare alte acte (contract, comanda etc.) pentru realizarea efectiva a angajamentului legal? (n.b. este vorba de o achizitie directa)

Multumesc!
Gabi



#2 loredana_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 12 December 2009 - 10:48 AM

Factura este un angajament legal, dar se incheie si contract si se face si nota de comanda.
Achizitia esate facuta prin SEAP?




#3 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 December 2009 - 02:48 PM

Factura in sine este Angajament legal, comanda este optionala, pe baza facturii poti face angajament bugetar si legal precum si propunere de angajare.
Pentru achizitiile directe nu e nevoie sa inchei contract, factura este contractul, dar poti face contract bineinteles, insa daca cumperi 5 pixuri de la magazinul din colt nu-i prea mare bataia de cap ?
In schimb daca achizitionezi vreun serviciu de reparatii sau vreo lucrare cu valoare pana in 15000 de euro fara TVA, e bine sa ai contract, dar nu te va sanctiona nimeni daca nu ai.
Pentru celelalte tipuri de achizitii (cerere de oferte, negociere, licitatii) contractul este cumva obligatoriu.



#4 gabi.n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 December 2009 - 03:33 PM

Multumesc! Asta era si parerea mea. Din pacate auditorii care au trecut pe la mine acum 1 luna insista ca pentru toate achizitiile (indiferent de valoare) sa am comanda sau contract - singurele tipuri de documente pe care le recunosc ei ca "angajamente legale". Una dintre chestiunile absurde din aceasta categorie se refera la achizitia unor... calendare personalizate pentru institutia pe care o conduc (valoare totala de 200 lei) pentru care am folosit numai factura si pe care le-am trecut direct pe consum - si au considerat ca nu am procedat corect.

Nu spun ca de peste 2 ani (de la auditul anterior) m-au obligat sa scriu comenzi pentru fiecare lucru cumparat. Asa ca administratorul scrie comenzi cu PIXUL si cu INDIGO ca sa fie in 2 exemplare.... curat secolul XXI.

Toate astea in conditiile in care execut anual (fara probleme) un buget de peste 4 mil. RON.

Cele bune,
Gabi

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 08:04 PM




#5 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 December 2009 - 09:16 AM

Vezi postareatrikule, la Dec 12 2009, 03:48 PM, a spus:

Pentru achizitiile directe nu e nevoie sa inchei contract, factura este contractul, dar poti face contract bineinteles, insa daca cumperi 5 pixuri de la magazinul din colt nu-i prea mare bataia de cap ?


ART. 19 din OG 34/2006 actualizata conf OU nr 19/2009:

"Autoritatea contractantă are dreptul de a achiziționa direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziției, estimată conform prevederilor secțiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depășește echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziție de produse, servicii sau lucrări. Achiziția se realizează pe bază de document justificativ, care în acest caz se consideră a fi contract de achiziție publică, iar obligația respectării prevederilor prezentei ordonanțe de urgență se limitează numai la prevederile art. 204 alin. (2)."



Acesta e motivul pentru care auditul solicita contract indiferent de valoare pentru ca in actul normativ nu se face nicio nuantare cum ca n-ar trebui pentru valori f mici de 1 mil sau 2 sau 5 pixuri cum era exemplul de mai sus. Si ce e culmea absurdului e ca afurisitul de contract cadru are si nshpe pagini .
Totusi nu vei pati nimic daca nu ai contract pentru achizitii marunte pt ca la cap Contraventii nu exista nicio prevedere relativ la nerespectarea acestui art 19, auditul va consemna aspectul intr-un proces verbal si atat.

Aceasta postare a fost editata de eliotys: 25 December 2009 - 09:23 AM




#6 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 December 2009 - 01:14 PM

Tin sa te contrazic, si sa iti atrag atentia asupra nuantei respectivului articol: "achizitia de face pe baza de document justificativ care in acest caz este considerat contract de achizitie", cred ca asa suna paragraful.

Asadar, documentul justificativ in baza caruia se va face achizitia este factura, care in acest caz (adica achizitii directe) tine loc de contract sau, asa cum scrie in lege, este considerata contract. Tot asa de bine poate fi o comanda acceptata de furnizor.
Pentru achizitii directe nu sunt obligatorii contractele, nimeni din cei care au fost in control la mine (audit, curtea de conturi etc., nu mi-au cerut contracte pentru achizitii directe).



#7 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 25 January 2010 - 08:46 PM

Ati ocolit raspunsul.
Conform omfp 1792/2002 angajamentele legale se fac in baza bvc aprobat si in baza contractelor incheiate,notelor de comanda,program anual achiz publice,etc.In acest caz neexistand un contract eu as proceda asa:
- raport de necesitate din partea structurii solicitante; -intocmire Propunere de angajare a cheltuielii
- testarea pietei si selectare furnizor (cumparare directa);lansare nota comanda; - intocmire Angajament bugetar individual
- sosire marfa pe baza de factura,efectuare recepti. Factura reprez.doc.care confirma ca bunurile au fost receptionate,nu sunt dif cal si cant si ord de credite dispune efectuarea platii,inscriind pe fact. "Bun de plata" ( inainte de a se dispune plata,fact se vizeaza de comp de spec.ptr. certif legal,regular,etc si viza cfpp).In baza fact se emite Ordonantarea de plata.



#8 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 11 February 2010 - 08:05 PM

Foarte buna observatia.
Orice auditor intern sanatoa iti va spune ca pentru achizitiile directe e bine sa ia triere de oferte sau mai nou sa faci achizitie prin SEAP.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 February 2010 - 12:01 PM




#9 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 February 2010 - 08:52 PM

Era vorba despre ce inseamna angajamentul legal in cazul unei achizitii directe, nu despre cum se realizeaza o achizitie directa.
Si ca fim si mai precisi, conform legii achizitiilor publice nu mai e nevoie sa iei trei oferte ci doar sa le treci in nota raport de prospectarea pietei



#10 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 15 February 2010 - 07:08 PM

Buna seara,
Daca citeati cu atentie raspunsul meu,ati fi observat ca am specificat foarte clar ca forma angajamentului legal o imbraca contractul,prg de achiz publice sau raportul de necesitate.Am specificat ce reprezinta factura in cazul unei achizitii.
Credeti-ma ca am studiat destul de bine legislatia si nu vorbesc in necunostinta de cauza.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 08:30 PM




#11 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 February 2010 - 06:10 PM

Legislatia romana in domeniul comercial prevede ca o factura fiscala are puterea unui contract intre parti, in care unul se obliga sa vanda iar celalalt se obliga sa cumpere. Programul de achizitii publice nu poate reprezenta angajament legal intrucat nu poti angaja sume pentru care nu exista certitudinea ca vor fi utilizate in scopul achizitiilor respective. Am incercat si eu sa-i aburesc asa pe cei de la Curtea de conturi in primul an de aplicare a Normelor 1792 parca, si am incercat sa-i conving ca programul de achizitii reprezinta angajament legal si mi-au dat cu tifla. Ce mi-au spus a fost ca factura fiscala este angajament legal si punct.

Dar de ce ne contrazicem de fapt?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL