Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cec bancar pierdut - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cec bancar pierdut


5 replies to this topic

#1 nicolae s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 December 2009 - 06:37 PM

buna ziua (seara)!
firma mea (sunt angajat) a emis cateva (?) cec_uri unei firme colaboratoare, toate bune si frumoase, numai ca firma colaboratoare a pierdut filele cec :)); m-am uitat in legislatie si din ceea ce am inteles ca trebuie hotarare judecatoreasca pt. anularea filelor in cauza. surpirza !!!!!!!!!! la judecatorie ne-au dat "papuci" ca nu ei sunt in masura sa faca acest lucru. A J U T O R !!!!!!!!!!!!!! are cineva o idee / unde si cum sa procedes in aceasta situatie? multumesc :)



#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2009 - 07:41 AM

Le-au pierdut, sa fie sanatosi. Faci plata prin OP la scadenta. Altfel risti sa emiti alte cecuri si sa te trezesti ca le gasesc intre timp pe cele vechi, dupa care incaseaza de 2 ori suma.

Aceasta postare a fost editata de Vartosul: 15 December 2009 - 07:42 AM




#3 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 15 December 2009 - 09:28 AM

Fa o adresa catre banca si anunta pierderea CEC-urilor.
vivi



#4 nicolae s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 December 2009 - 07:07 PM

Vezi postareaVIVI1968, la Dec 15 2009, 09:28 AM, a spus:

Fa o adresa catre banca si anunta pierderea CEC-urilor.
s-a facut ... si sunt anulate din punctul de vedere al banci dar pe sit-ul BNR este ceva de anulare prin hotarare judecatoreasca



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2009 - 07:53 PM

Daca sa anuntat banca e suficient deoarece in cazul veniri lor la scontare vor fi refuzate de banca considerandule nule, asa ca puteti emite altele catre acel colaborator fara probleme, deoarece nu are cum sa se dubleze sumele ( chiar daca le gaseste , fiindca vor fi considerate de banca ca fiind nule ), dar e obligatoriu sa anuntati banca dumneavoastra de seria si numarul cecurilor pierdute.



#6 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 31 December 2009 - 01:10 AM

La declararea pierderii, banca face mentiune si la Centrala Incidentelor de Plati despre evenimentul respectiv, deci slabe sanse sa fie probleme :-) Inainte de a deconta un bilet la ordin/cec, bancile fac verificari la CIP, la sectiunea dedicata.

In concluzie, este suficienta anuntarea bancii si confirmarea de la banca ca acele file CEC au fost anulate. Eventual, solicitati o declaratie societatii respective ca au primit acele file CEC de la dumneavoastra, si ca le-au ratacit; nu neaparat are valoare legala, dar poate ajuta...

Aceasta postare a fost editata de Cristian Mazilu: 31 December 2009 - 01:11 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL